:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilinen Ger?ek
Son Noktam
S?radan bir g?n daha ba?l?yordu. Her?ey haz?rd?. Dal??a ge?ecek ve bu d?nyay? incelemeye devam edecekti. Paletlerini giyindi, deniz g?zl???n? takt?, hava t?p?n? de s?rt?na ge?irdikten sonra kendini suya b?rakt?.

Bu d?nya ba?ka bir d?nyayd? onun i?in, hi?bir insan yok. Kendini deniz hayvanlar?yla bir hissediyordu. Biraz derinlere indi. Her yer ???l ???l parl?yordu. G?ne?in ???nlar? denizi adeta yal?yordu.

Daha sonra y?zeye do?ru y?zd?. Denizin bir metre alt?nda y?z?yordu. Her?ey ne kadar g?zeldi. Kendini suyun y?z?ne ??kar?nca ba?ka bir farkl? d?nyada hissetti kendisini. Evet, iki d?nya aras?nda hayat? s?r?yordu. Bu iki farkl? d?nyada ya?amay? seviyordu. Teknesine do?ru bakt?, biraz fazla a??lm??t?. Su ?st?nde iki dakika durduktan sonra tekrar denize dald?. Teknesine do?ru y?zmeye ba?lad?.

Denizin alt?nda y?zen bal?klar, ta??n alt?nda bulunan yenge?ler, yunuslar, kara ve su kaplumba?alar?, hepsi iki d?nyan?n farkl? yarat?klar?yd?. Bir hayvan, kara hayvan? m? yoksa deniz hayvvan? m? oldu?unu nereden biliyordu acaba. Konu?acak bir dilleri olmasa bile, b?t?n bu harikalar? anlayabiliyorlar m?yd?.

Suyun alt?nda y?zerken, biran kendini daha yo?un bir yerde hissetti. Bir farkl?l?k oldu?unu anlam??t? adam. Tekrar geri d?nerek y?zmeye ba?lad?. Yine eski ortam?nda buldu kendini. "Denizde iki ortam nas?l olabilir" diye d???nd?. Denizin yo?unluklar?n?n farkl? oldu?u yerin tam ortas?nda durdu. Y?zeye do?ru tekrar ??kt?.

Dalg??, teknesine y?zd?. D?menini, kendisine farkl? gelen, yo?unlu?unun farkl? oldu?unu hissetti?i yere k?rd?. Oraya geldi?inde denizi bir g?zel incelemeye ba?lad?. Kendi g?rd???n?, belki normal bir insan, yani bu d?nyay? iyi tan?mayan bir insan g?remezdi. O alana bakt???nda denizin renginin, sanki aras?na gizli, g?r?nmeyen bir cam sokulmu? gibi, birdenbire farkl?la?t???n? anlad?. Bu farkl?l??? daha iyi anlayabilmek, bitmek bilmeyen ??renme iste?ini tatmin etmek i?in tekrar denize dald?. Su ?st?nde, kendisinin ke?fetti?i alana do?ru y?zd?. Ger?ektende burada, bir anormallik vard?.

Denizin suyunun rengi, belki de kendisinden ba?ka hi?bir kimsenin g?remeyece?i bir durumdu bu, aniden farkl?la??yordu. Bu sefer deniz g?zl???n? ve t?p?n? yan?na almam??t?. ??nk? bu seferki dal???n?n as?l amac? deniz diyar?n? incelemek de?il, iki d?nyay? birbirinden ay?ran bu s?n?rdaki farkl?l??? anlayabilmekti.

Dalg??, dudaklar?n?, daha koyu olarak g?rd??? suya de?dirdi. Diliyle dudaklar?n? s?vazlad?. Evet, su tuzlu suydu. Daha sonra dudaklar?n?, daha a??k ?rd??? suya de?dirdi. Bu seferki su tatl? suydu. Kaptan, denizlerle ilgili m?thi? bir ?ey ke?fetti?ini anlad? o an. Bu alanda tatl? su ile tuzlu su birbirine kar??m?yordu. Bug?n onun i?in ?ok g?zel bir g?nd?. Ke?fetti?i bu alan? beynine iyice kaz?d?; ??nk? buray? unutmamas? gerekiyordu, ke?finin kan?tlanmas?nda iyi bir ?rnek olacakt?.

Teknesine ??kt?. Kendisinin bulundu?u yere yak?n olan bir arkada??na do?ru yol ald?.

Kaptan?n arkada??, evinde yemek haz?rl?yordu. Yaln?z bir insand?. B?t?n ev i?leriyle kendisi u?ra??rd? onun i?in. Yeme?ini haz?rlad?ktan sonra k???k bir masada yemeye ba?lad?. Bu s?ralarda kap?n?n zili ?al?nd?. Kap?y? a?t???nda kar??s?nda kaptan? g?rd?. Daha yeni dal?? yapt???n? anlam??t?; ??nk? her nedense kurulanmam??t?.

"Nedir bu halin kaptan, neden kurulanmad?n?"

"B?rak kurulanmay?, bug?n ?ok ?zel bir g?n."

"Sofra haz?r, gel ilk ?nce bir g?zel karn?m?z? doyural?m, daha sonra bug?n?n neden g?zel bir g?n oldu?unu konu?uruz."

Kaptan ?st?ne bakt?: "?zin verirsen ?u ?st?m? bir de?i?eyim."

"Tabi can?m. Ben de bir tabak daha koyay?m sofraya."

Kaptan ?slak elbiseleri ?zerinden ??kartarak kurular? giyindi. Heyecanla sofraya yakla?t?. Arkada?? onu g?r?nce: "Gel sofraya, biraz yiyelim. Dal??tan geliyorsun, ac?km??s?nd?r."

"Can?m hi? yemek istemiyor. Biliyormusun bug?n dald???m zaman denizlerle ilgili bir ?ey ke?fettim."

"Neymi? o ke?fetti?in ?ey."

"Y?zerken bir alandaki farkl? renkteki deniz sular?n? g?rd?m. Bunlar? inceledi?imde denizin tatl? suyu ile tuzlu suyunun birbiriyle kar??mad???n? buldum."

Kaptan?n arkada?? bu s?zleri duyunca g?lmeye ba?lad?.

"Neden g?l?yorsun."

"Neden g?lece?im. Bunu sen ke?fetmedinki. Ben zaten bunu biliyordum."

Kaptan ?a?k?nla?t?:

"Nas?l olur, bunu ilk ben ke?fettim, hem sen dalm?yorsun bile."

"Tamam dalm?yorum. Zaten bunu dalarak ??renmedim. Bir kitaptan okudum."

"Nas?l olur. O kitap sende mi?"

"Evet bende."

"G?rmek istiyorum. L?tfen g?ster bana."

Kaptan?n arkada??, kitapl???na gidip ye?il renkli bir kitap ald?. Bir sayfay? a?t? ve kaptana g?sterdi.

"Evet" dedi kaptan, "ger?ektende bu biliniyormu?. Bu kitab? hangi denizci yazd??"

Kaptan bu kitab? kimin yazd???n? anlayabilmek amac?yla ?n ve arka kapa?? kontrol etti. Fakat bir bilgiye rastlayamad?. Arkada?? ise kaptana bak?yor, kendini g?lmekten alam?yordu.

"Bo?una ara?t?rma" dedi, "Bu kitap Allah'?n kitab?d?r."
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-06-2024, 11:51 AM