:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
13 askerden 7´si doğulu
Melek06
%5B5828803141099208%5Dsehit.jpg
13 askerden 7´si doğuluSadSad:'(:'(

[YT]nVNkWHBmz20[/YT]

Bir binbaşı, Kürtçe ağıt yakan şehit annesini, ´Ağlama anam ben de Kürt´üm, ağlayıp da onları sevindirme.´ dedi

Şehit olan 13 güvenlik görevlisinin 7´si Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerden.

Şırnak bölgesinde görev yapan bir birliğe terör örgütünce yapılan saldırıda şehit olan Astsubay Ahmet Sarıoğlu´nun Malatya merkez, erler Bayram Güzel´in Denizli Kurtluca köyü, Turgay Salgar´ın Kars Yolaçan köyü, Mehmet Uyar´ın Şanlıurfa, Seyfi AltuntaşÂ´ın Samsun Ayvacık ilçesi, Mehmet Yıldırım´ın Konya Kadınhanı ilçesi, Murat Uçar´ın Konya Kulu ilçesi Canımana köyü, Kasım Aksoy´un Şanlıurfa merkez Beşat İncirli köyü, A. Şükrü KarataşÂ´ın Erzurum Karayazı ilçesi Tosunlu köyü, Emrah Eryılmaz´ın Niğde merkez Kiledere kasabası, Sıddık Küçükgöz´ün Çorum Uğurludağ ilçesi Aşılıarmut köyü, Fetullah Selçuk´un Diyarbakır merkez Sati köyü, Mehmet Coşkun´un Gaziantep merkez nüfusuna kayıtlı olduğu bildirildi.

"Ağlama anam ben de Kürt´üm"

Şırnak´ta hain pusuda şehit düşen askerlerin evlerinde büyük yas var. Şehitlerin aileleri olayın ardından yakınlarının akınına uğradı. Her şehidin kendine has yürekleri burkan öyküleri de gün yüzüne çıktı. Diyarbakır´daki cenazeye katılan bir binbaşı, Kürtçe ağıt yakan şehit annesini, "Ağlama anam ben de Kürt´üm, ağlayıp da onları sevindirme." diyerek teskin etmeye çalıştı.

Yine ABD silahları
Şırnak´taki Gabar Dağı´nda, bölgeye takviye güç olarak gönderilen Bolu Komando Tugayı´na bağlı bir timin teröristlerce pusuya düşürülmesi sonucu tim komutanı astsubay ile 12 askerimiz şehit oldu. Hain pusuda 3 askerimiz de yaralandı. Otomatik silahların kullanıldığı belirtilen pusuda, 18 kişilik komando timinden geriye 2 asker kaldı. Saldırının Şırnak´ın Beytüşşebap ilçesinde 12 kişinin öldürüldüğü katliamda olduğu gibi çapraz ateşle yapılması dikkat çekerken, teröristlerin ABD menşeli ´Bixi´ marka makineli tüfek kullandığı belirtildi. Saldırı tüm Türkiye´de infial uyandırırken, bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Hain pusu şöyle gerçekleşti: Tugaya bağlı askerî birlik, Şırnak´a 30 kilometre uzaklıktaki Gabar Dağı´nda operasyonlarını tamamlayıp karargaha çekilirken 18 kişilik bir tim, güvenlik sebebiyle geride bırakıldı. Güvenlik timi de çekilme işleminin ardından karargâha dönerken pusuya düşürüldü. Teröristler, yola döşenen mayını uzaktan kumandayla patlattıktan sonra askerlerin üzerine el bombası attı. Daha sonra da uzun namlulu silahlarla çapraz ateş açtı, 300´ün üzerinde kurşun yağdırdı. 18 askerimizden 13´ü şehit olurken 3´ü yaralandı. Bu arada Gabar Dağı´ndaki PKK´lı terörist grubuna Hakkı kod adlı teröristin liderlik yaptığı tespit edildi. Gabar kırsal alanında 150-200 civarında teröristin bulunduğu ifade ediliyor. Askerî kaynaklar PKK´nın bölgedeki sorumlularının da yine Suriye uyruklu teröristler olduğuna dikkat çekiyor.
Teröristlerce önceki gün şehit edilen 13 asker için Şırnak´ta tören düzenlendi. Saldırıda şehit olan Astsubay Ahmet Sarıoğlu ile erler Bayram Güzel, Turgay Salgar, Mehmet Uyar, Seyfi Altuntaş, Mehmet Yıldırım, Murat Uçar, Kasım Aksoy, A. Şükrü Karataş, Emrah Eryılmaz, Sıddık Küçükgöz, Fetullah Selçuk ve Mehmet Coşkun için 23. Sınır Tümen Komutanlığı içerisindeki Şırnak Asker Hastanesi bahçesinde tören yapıldı. Şırnak Valisi Selahattin Aparı ve 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Tahir Bekiroğlu ile çok sayıda kişinin katıldığı törenin ardından 10 şehidin cenazesi helikopterle, 3 şehidin cenazesi ise karayoluyla toprağa verilecekleri illere gönderildi.
Terör, bu kez Diyarbakırlı Selçuk ailesinin yüreğini de yaktı. Şırnak´taki hain saldırıda şehit olan Piyade Onbaşı Fetullah Selçuk´un cenazesi, Sati köyünde Kürtçe ağıtlarla toprağa verildi. Yoksul bir ailesinin ortanca çocuğu olan Selçuk geriye bıraktığı hikayesiyle herkesi yasa boğdu. Türkçe bilmeyen anne Saliha Selçuk, Kürtçe "O bir yetimdi. Suçu neydi, neden oğlumu öldürdüler?" dedi. Evde telefon olmadığı için bir yıldır oğluyla konuşmadığını anlatan acılı anne, cenaze töreni için köye gelen komandolara sarılarak, "Oğlum sizden ne istiyorlar. Askerleri neden öldürüyorlar. Benim oğlum da senin gibiydi, beresi maviydi. Tanıyor muydun." diye konuştu. Acılı anneye yaklaşan görevli binbaşı ise ´Ağlama anam ben de Kürt´üm. Ağlayıp onları sevindirme." dedi. Piyade Onbaşı Fetullah Selçuk´un cenazesi, helikopterle Şırnak´tan Diyarbakır merkeze bağlı Sati köyüne getirildi. Şehidin cenazesi, ailesi, yakınları ve Vatandaşların köy camiinde katıldığı cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.

Şehit er, dağıtım izninde evlenmiş

Şehit askerlerden Murat Uçar´ın (20) ağustosta kullandığı dağıtım izni sırasında evlendiği öğrenildi. Konya´daki ailesine acı haberi kaymakam, belediye başkanı, bölük komutanı ve müftüden oluşan heyet verdi. Uykudan uyanan baba Mehmet Uçar, "Amca metin ol, oğlun şehit oldu." sözle-riyle yıkıldı.
Şırnak´tan gelen şehit haberi Şanlıurfa´da da yürekleri dağladı. Er Kasım Aksoy´un ölüm haberi, ailesine askerî yetkililer tarafından iletildi. Güneş (3) ve Zeliha (2) isimli iki çocuğu bulunan şehit asker, evine erken dönebilmek için hiç izin kullanmamış.

1.jpg
Tim komutanı, göreve bir yıl önce başlamıştı

Astsubay Ahmet Sarıoğlu´nun Malatya´daki evinde yas var. Akpınar Mahallesi´ndeki evde taziyeleri kabul eden baba Mehmet Arif Sarıoğlu, büyük üzüntü yaşıyor. Henüz bir yıl önce göreve başlayan Astsubay Sarıoğlu´nun 3 çocuklu ailenin tek erkek evladı olduğu öğrenildi. Sarıoğlu´nun mahallesi bayraklarla süslendi. Komşuları da evlerinin balkonlarına bayrak asarak teröre olan öfkelerini dile getirdi.

2.jpg
Bir önceki çatışmada yaralanmıştı

Şanlıurfalı Mehmet Uyar´ın 3 ay önce de Gabar Dağı´nda 1 güvenlik görevlisinin şehit olduğu çatışmadan yaralı kurtulduğu öğrenildi. 10 aylık asker olan oğluyla bir hafta önce görüştüklerini ifade eden baba Mustafa Uyar, oğlunun Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde öğrenim görürken askere gittiğini kaydetti. Gözü yaşlı baba, "Devletimiz, milletimiz sağ olsun." diye konuştu.

3.jpg
Bayramdan sonra terhis olacaktı

Şehit er Kasım Aksoy´un, ailesine, bir gün sonra düzenlenecek operasyona katılacağını ve Ramazan Bayramı´ndan sonra da terhis olacağını söylediği öğrenildi. Aksoy´un ölüm haberi, ailesinin yaşadığı Şanlıurfa merkeze bağlı İncirli köyüne giden yetkililerce iletildi. Güneş (3) ve Zeliha (2) adlı iki çocuğu olan şehidin eve erken dönebilmek için 7 günlük dağıtım izninden sonra hiç izin kullanmadığı bildirildi.

4.jpg
´Kuzumu getir Şırnak dağları´

Komando Çavuş Bayram Güzel´in (20) Denizli´deki evi, yasa boğuldu. Acı haberi alan baba Nevzat Güzel, oğluyla cumartesi günü konuştuklarını belirtti. Güçlükle sakinleştirilen anne Ayşe Güzel ise ağıtlar yaktı. Terör örgütüne lanet okuyan anne, "Bayram´ım yaktın beni. Benim kuzumu getir Şırnak dağları." diyerek gözyaşı döktü. Kurtluca köyü meydanı ile Güzel´in evi Türk bayraklarıyla donatıldı.

5.jpg
Altı ay önce evliliğe adım atmıştı

Çorum doğumlu Komando Er Sıddık Küçükgöz´ün (22) Uğurludağ ilçesine bağlı Aşılıarmut köyündeki evinde büyük acı yaşanıyor. 4 kardeşin en küçüğü olan ve terhisine 6 ay kaldığı öğrenilen şehit erin anne ve babası haberi alır almaz baygınlık geçirmeleri üzerine Uğurludağ Devlet Hastanesi´ne kaldırıldı. Küçükgöz´ün 6 ay önce nişanlandığı ve 6 ay sonra askerliğini bitirince evleneceği öğrenildi.

6.jpg
´Son operasyon, az kaldı´ dedi

Jandarma Komando Er Emrah Eryılmaz´ın Niğde´nin Kiledere beldesindeki evine hüzün çöktü. Gözyaşlarını tutamayan anne Ayşegül Eryılmaz, "Aradı. ´Anne, 28 gün sonra oradayım. Bayramdan sonra geleceğim.´ dedi. Oğlumun askerden gelmesini beklerken, şehit haberini aldık. Teröristlere lanet olsun." diye konuştu. Nakliyecilik yaptığını ifade eden baba Etem Eryılmaz da gözyaşlarına boğuldu.

7.jpg
Ailesi onunla gurur duyuyor

Şehit Seyfi AltuntaşÂ´ın cenazesi, askerî kargo uçağı ile memleketi Samsun´a getirilerek ailesine teslim edildi. Oğlunu kaybetmenin acısını yaşayan baba Menteş Altuntaş, PKK´ya lanet yağdırarak, oğlunun şehit olmasından dolayı gurur duyduğunu söyledi. Vatan evlatları olduğu sürece terörün amacına ulaşamadığını ifade eden Altuntaş, "Bir Seyfi gider, 10 Seyfi gelir. Türk milletinin başı sağ olsun." dedi.

8.jpg
Telefonda annesinden dua istedi

Köyün çobanlığını yapan Fetullah Selçuk 10 ay önce askere çağrıldı. Isparta´nın Eğirdir ilçesindeki Eğirdir Dağ ve Komando Eğitim Tugayı´ndaki eğitiminden sonra Şırnak´a gönderildi. Annesine gönderdiği komando fotoğrafıyla birlikte mektubunda dua isteyen Selçuk, askerliğini bitirinceye kadar izin kullanmayacağını söylemişti. Ancak hain terör onu köyüne erken gönderdi, hem de cansız olarak.

9.jpg
İki ay önce düğün yapmıştı

Şehit 13 Mehmetçik´ten biri olan Murat Uçar´ın Konya´nın Kulu ilçesine bağlı Canımana köyündeki ailesi ve yakınları büyük acı yaşıyor. 8 aylık asker olduğu ve geçen ağustosta aldığı 10 günlük izninde evlendiği öğrenilen Uçar´ın teyzesinin oğlunun da 1994 yılında Hakkari´de şehit olduğu bildirildi. Şehit erin sinir krizleri geçiren annesi Atiye ile yeni evlendiği eşi Ayşe Uçar da teskin edilmeye çalışıldı.

10.jpg
´40 Turgay´ım olsa vatana feda´

Şehit er Salgar´ın Kars´ın Cumhuriyet köyündeki evinde ağıtlar yükseliyor. 3 kardeşin en büyüğü olan ve terhisine 5 ay kaldığı öğrenilen şehit erin yakınları sinir krizi geçirdi. Baba Tuncay Salgar, köylülere sarılarak gözyaşı döktü. Acılı baba, "Vatan sağ olsun. İki oğlum daha var, onları da askere göndereceğim." dedi. Anne Güler ise ´Beni oğlumun yanına götürün´, ´İçime taş düştü, taş, taş..´ diye ağıt yaktı.

11.jpg Babasına ´şehit olacağım´ demiş

Konyalı şehitlerden Mehmet Yıldırım´ın terhisine 23 gün kaldığı ve son operasyonuna çıktığı bildirildi. Kadınhanı ilçesine bağlı Örnek köyünde, şehit erin ailesi büyük acı yaşıyor. Baba Ali Yıldırım oğlunun son telefon görüşmesinde "Ben tezkereyi alabileceğimi zannetmiyorum. Burada şehit olacağım´ dediğini söyledi. Şehidin babaannesinin de Mehmet şehit olmadan 6 saat önce hayatını kaybettiği öğrenildi.

12.jpg ´Askerimını, komandayı mını büçuk´

Oğlu Mehmet Coşkun´un (20) şehit düştüğü haberini G.Antep´in Göllüce Mahallesi´ndeki evlerinde alan anne Gazal Coşkun, hem annelik hem babalık ettiği oğlu ve kızına sarılarak 4 ay sonra kucaklamaya hazırlandığı oğlunun yasını tutuyor. Acılı annenin Kürtçe olarak, "Küçük askerim, öksüzüm, küçük komandom" (Askerimını büçuk, Bê kesêmın, Komandayı mını büçuk) diye ağıt yakması herkesi ağlattı.

13.jpg Tezkere yerine şehitlik payesi

Komando Onbaşı Ahmet Şükrü KarataşÂ´ın cenazesi, Erzurum´un Karayazı ilçesi Tosunlu köyünde toprağa verildi. Tezkere almasına bir ay kala şehit düşen KarataşÂ´ın cenaze töreninde 9. Kolordu Komutanlığı adına konuşan Yarbay Hakan Elginöz, "Hain saldırı Türk Silahlı Kuvvetleri´ni yıpratmayacaktır. Aksine güçlendirecektir. Vatan savunmasında sonsuza kadar mücadelemiz devam edecek." dedi.

Sedat Güneç, İsmail Avcı, Adem Yılmaz, Serkan Canbaz, Çetin Çiftçi, Murat Gezer, Ekrem Aytaş, Ünal Livaneli, Mevlüt Karabulut, Fatih Yalçıner, Murat Kaban, Mustafa Kuşen, Burçin Selçuk Dokgöz, Levent Uğurlu, Mehmet Yatkın, Cemil Türken; Ankara, Diyarbakır, Şırnak, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Konya, Samsun, Kars, Afyonkarahisar, Çorum, Niğde, Denizli, Kütahya

zaman
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Askerden ’o s?ze’ vurgu / 6 ekim tatlı_cadı 0 386 10-06-2006, Saat: 02:12 PM
Son Yorum: tatlı_cadı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
  Tarih: 05-07-2024, 01:14 AM