:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Format Nas?l At?l?r(Resimli Anlat?m)
MacArthur
Windows XP Home ve Professional versiyonlar?n?n kurulumunun nas?l yap?ld???n? ad?m ad?m g?relim.
Windows XP CD-ROM'unu tak?n ve bilgisayar?n?z?n g?? d??mesine dokunun.
Not: Bilgisayar a??l?rken ??kan ekran sizin bilgisayar?n?zda biraz farkl? olabilir.
wol_error.gifClick this bar to view the small image.19zw.gif
Press any key to boot from CD... mesaj?n? g?receksiniz. Herhangi bir tu?a bast???n?z anda sistem tak?l? olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalar?n? y?kleyecektir ve kurulum ba?layacakt?r. E?er herhangi bir tu?a basmazsan?z bir s?re sonra sistem harddiskten boot etmeye ?al??acakt?r.
Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd s?r?c?de unutanlar kar??lar?na tekrar kurulum ekran? gelip ?ok olmas?nlar diye al?nm?? bir ?nlem...
29hd.gif
CD-ROM'dan a??l?? yap?l?p kurulum i?lemi ba?lad?, kar??m?za ilk ??kan yaz?:
Setup is inspecting your computer's hardware configuration...
35fv.gif
Bir bekleme s?resinin ard?ndan, Microsoft'un klasik mavi y?kleme ekran? geliyor
wol_error.gifClick this bar to view the small image.49rb.gif
Daha sonra Setup is starting Windows mesaj? ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekran?:
wol_error.gifClick this bar to view the small image.53jo.gif
ENTER tu?una basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yaz?l?m anla?mas? geldi. F8 tu?una basarak ge?elim.
?imdi ?nemli bir ad?ma geldik. Diskin b?l?mlenmesi ve formatlama i?lemi.
wol_error.gifClick this bar to view the small image.63qv1.gif
E?er disk daha ?nceden kullan?lm??sa veya zaten i?inde ba?ka bir i?letim sistemi y?kl? ise, bu ekranda varolan disk b?l?m? g?r?necektir. Ya da yukar?da oldu?u gibi Unpartitioned space ad? alt?nda b?l?mleme yap?lmam?? disk alan? g?r?necektir. Siz duruma g?re varolan b?l?m?(partititon) se?ip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i se?ip C tu?una basarak bu alan? b?l?mleyebilirsiniz. ?u anda yukar?da g?z?km?yor ama bu ekranda varolan bir b?l?m? silme imkan? da var(bu durumda o b?l?m?n i?indeki her?ey gider ona g?re..).
Ben ?nce C tu?u ile b?l?mledim ve Enter tu?u ile devam ettim.
Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullan?laca??n? soruyor.
wol_error.gifClick this bar to view the small image.74oi.gif
E?er varolan bir disk b?l?m?n? se?ip bu ekrana gelmi?seniz tekrar formatlamadan o b?l?m? kullanma se?ene?inizde olacakt?r. B?ylece o b?l?mdeki bilgiler de korunmu? olur.
Bizim ise ?imdi iki se?ene?imiz var: FAT veya NTFS.
FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kulland??? dosya sistemidir. Bu ?ekilde formatlarsan?z, bir DOS disketiyle a?t?n?zda diskinize eri?ebilirsiniz. Ayn? ?ekilde e?er birden fazla i?letim sistemi kullan?yorsan?z, mesela bir de W98 y?kl? ise, W98 ile a?t???n?zda bu disk alan?n? da g?r?p kullanabileceksiniz.
?ki tane b?y?k dezavantaj? var:
* Kulland??? dosyalama y?ntemi diski 64KB'l?k h?crelere b?l?yor. Ve bir dosya en az?ndan bir h?creyi kaplad??? i?in, 1KB'l?k bir dosya bile olu?tursan?z diskinizde 64KB yer kaplayacakt?r.
* NTFS sisteminin sundu?u disk ve dizinlere hatta dosyalara eri?imin kullan?c? baz?nda k?s?tlanabilmesi ?zelli?inden mahrum kalacaks?n?z.
NTFS DOS disketiyle a??nca ve W9x i?letim sistemlerinden eri?ilememesi d???nda g?venilir ve XP'nin ?zelliklerini tam olarak kullanman?za imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafan?za belki tak?l?r diye s?yl?yorum, W9x taraf?ndan eri?ilemez derken bu a? ?zerinden eri?emez demek de?il. Ayn? makinada birden fazla i?letim sistemi varsa bu durum s?z konusu olabilir.
NTFS kullanman?z? ?neriyorum ve bende NTFS ?zerindeyken Enter ile devam ediyorum.
Disk formatlan?yor:
wol_error.gifClick this bar to view the small image.81ua.gif
Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalan?yor:
Windows 98 kurulumudan ?nce format at?n. Kuruluma ba?lamadan ?nce ilk olarak bilgisayar?n?z?n biosuna girip boot se?eneklerinden CD den boot u aktive edin ve Windows 98 CD sini CD-Rom unuza yerle?tirin. CD den boot ?zelli?i bordunuzda bulunmuyorsa disket s?r?c?den boot u aktive edin ve Windows 98 Ba?lang?? disketinizi ve Windows 98 CD sini s?r?c?lerinize yerle?tirin. Bilgisayar? ba?lat?n, e?er CD den boot ?zelli?ini kullan?yorsan?z kar??n?za alttaki ekran gelecektir. Bu durumda 1 tu?una veya direkt olarak Enter tu?una bas?n.
win981.gif
Kar??n?za resimdeki ekran gelir. Resimde g?sterildi?i gibi 2 se?eili oldu?undan direkt Enter a basarak bilgisayar? cd-rom deste?i ile ba?lat?n.
win98002.gif
Bu se?enek se?ildikten sonra dos ortam? a??l? ve a?a??daki ekran g?r?nt?s? al?n?r
dos8in.jpg
?imdide format komutunun kullan?m?n? anlatal?m
C:\> FORMAT A:
?le disket formatlan?r. Bu komuttan sonra s?r?c?ye disket yerle?tirmeniz istenir ve g?sterge %100 oluncaya kadar formatlama devam eder. Formatlama bittikten sonra diskete bir isim vermeniz istenir. Buraya 11 harflik bir isim verebilirsiniz. ?sim verdikten sonra disket hakk?ndaki bilgiler g?sterilir. Bu listeye bakarak o disketteki bozuk kesimlerin bulunup bulunmad???n? anlayabilirsiniz. E?er diskette bozuk k?s?mlar varsa bunlar?n miktar? da listeden okunabilir.
Format komutunu bozulan disketlerinizin bozuk k?s?mlar?n? i?aretlemesi i?in kullanabilirsiniz. Bozuk k?s?mlar? i?aretleyerek buralar bilgi yaz?lmas?n? ?nler.
Ayr?ca sistem disketi olu?turmak i?in de Format komutu kullan?labilir. (Bu i? i?in SYS komutu da kullan?l?r.)
Vir?sl? disketleri de format ile silebilirsiniz.
/U parametresi kullan?l?rsa, disketi UNFORMAT yapabilmek i?in gerekli olan bilgi diskete yaz?lmaz. Bu durumda UNFORMAT komutu ile disket kurtar?lamaz. Disketi silmek istedi?inizden eminseniz bu parametreyi kullanarak i?lemleri h?zland?rabilirsiniz.
/S parametresi ile disketin sistenm disketi olarak haz?rlanmas?n? sa?layabilirsiniz. Bu durumda bu disketi kullanarak bilgisayar? a?abilirsiniz.
/Q ile h?zl? format yapabilirsiniz. Bu i?lem bozuk k?s?mlar? i?aretlemez. Ancak olduk?a h?zl? bir bi?imde disketi bo?alt?r.
/V:Ad ile disketin ismini belirleyebilirsiniz.
C:\>FORMAT a: /q /u /s /v:ali
Komutu ile geri alma bilgisi olmada, sistem disketi olarak ve ismini de Ali yaparak disketi h?zl? formatlar.
Format yapabilmek i?in FORMAT.COM dosyas?na ihtiya? vard?r.
SYS(Sistem Transferi)
Sys komutu ile bir diskete veya harddiske sistem dosyalar? transfer edilebilir. Bu dosyalar IO.SYS, MSDOS.SYS, COMMAND.COM, DRVSPACE.BIN, veya DBLSPACE.BIN dosyalar?d?r. Bu dosyalardan COMMAND.COM hari? di?erleri bir diskete normal kopyalama ile kopyalan?rsa o disket sistem disketi olmaz. Bu dosyalar? diskette ?zel bir yere kopyalanmas? gerekir. Bu i?lemi de SYS veya FORMAT /S komutlar? yapar.
Sys a: ile diskete
Sys c: ilede harddiske sistem transferi yap?l?r.
?zellikle harddiskteki sistem dosyalar? bozulmu?sa bilgisayar?n?z? harddiskten a?amazs?n?z. Bu durumda bilgisayar? disketten (i?inde sistem dosyalar? bulunan bir disket ) a?arak Sys c: komutu ile harddiske sistem transferi yapabilirsiniz. Bu itlemi yapmak i?in diskette SYS.COM program? bulunmal?d?r.(al?nt?...)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  adım adım format mehmetkılıc 1 488 04-14-2022, Saat: 03:50 PM
Son Yorum: wildfang
  Bir Pc Nasıl Toplanır.. ( Resimli Anlattım.. ) ZeNiTH 2 685 04-14-2022, Saat: 08:42 AM
  format cekmeyi bilmeyenler soyle 1 624 04-11-2022, Saat: 08:16 PM
  Adobe PhotoShop CS2 9.0(RESİMLİ ANLATIM)KAÇMAZ BU PAYLAŞIM:) experiance 3 1,400 04-10-2022, Saat: 03:47 PM
  Windows 7 Nasıl Kurulur - Windows 7 Resimli Anlatım MaSaL 0 1,340 01-24-2011, Saat: 11:59 PM
Son Yorum: MaSaL

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-28-2024, 11:34 PM