:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Felekden Gece Çalmak
Firari Fırtına
Türk toplumuna özgü , felegden gece çalmanın manası .

Rivayetler eksik değildir hayatımızda . Biliyorsunuz ki Türk toplumunda anlam çıkarma yarışı yapılsa , bizler dünyada rekor üstüne rekor kırarız . Çünkü anlamı itibarıyla ve manası işimize geldiği gibi mantığıyla bir çok değer yargılarına ve nesnelere anlam getirmişiz . Ehh yani yinede bravo bize , başka milletler bunu beceremiyor .

Evet Felek dedik , Gece dedik ve Çalmak dedik .

Felek nedir ?

Felek kimilerine göre kaderimsi bir çizgidir , kimilerine göre bir melekdir , kimilerine göre ise kendi aralarında ayrılmak üzere islami anlamlar içerir . Şöyle bir baktığımızda ,

Ağla Gözlerim
Sızla Gözlerim
Ben Felek Vurgunuyam
Yanar Gezerim .

Yukarıdaki dörtlükde feleğin anlamı apacık ortada vurguncu niteliğinde , şimdi sormak lazım diyorum . Felek kime ne vuruyor ? Aslında feleğin vurduğu birşey yok , deyimsel ve hayalmende olsa bir güzel Türk üretimi ....

Ben Küskünüm Feleğe
Düştüm Bitmez Çileye
Nerelere Gideyim
Karabahtım Gülmeye

Şimdi burda kişi feleğe küsüyor , onu nesneleştirmiş ve can vermiş gibi . Felek ne ki sen ona küsüyorsun desek , öyle garip garip gözlerimizin içine baka durur , bari sormayalım ...

Bu ve bunlara benzer tüm örneklerde , felek şekilden şekile ele alınmış ve anlamlar yüklenmişdir . Oysa feleğin bu tarzda olan bir anlamı bariz olarak yokdur , var ise de bu bizlerin üretimidir .

Felekden Gece Çalmayı ise hala anlamış değilim . Gecelerin sahibi felekmi ? Geceler çalınabilen bir nesnemi ? Hem geceyi açlmaya çalacağız , feleği niye karıştırıyoruz bu işe ? Hadi çaldık diyelim o gece ne olacak , çokmu önemli yani değil . Hadi felekde görmedi diyelim ne olacak , başın göğemi erecek , ermeyecek . Hadi çaldın , yahuu çaldığın geceler zaten bizler için değilmidir , niye çalıyorsun .

Gibi gibi gibi sorular karşımıza çıkabilir . Hadi bakalım çık işin içinden çıkabilirsen . Konu hakkında güzel yorumlarınızı bekliyorum . Bir sonuca varalım diyorum . Felekden Gece Çalmanın nesi güzel onu anlayalım , anlatalım diyorum ..

Şimdiden Teşekkürler ....

Sevg ...

Yazan : Firari Fırtına

_
Ara
Rüya Güzeli
Türkçe diLimizde çok var ßu tür mecaz anLamLar we ßizde ßutür mecaz anLamLı cümLeLeri sıkça kuLLanıyoruz. Mecaz anLam nedir_?
ßir sözcüqün qerçek anLamı dışında ßaşka anLamda kuLLanıLmasıdır. Ama ßende ßu feLekten gece çaLmak cümLesindeki anLamı anLamış deqiLim. Wink

Yine qüzeL ßir konuya deqinmişsin abi teşekkürLer Smile
Ara
CaNaT
Felek kelimesi bir çok anlamda kullanılmakta olan arapça kökenli bir kelime
1 ) Gök, gökyüzü, sema. 2)Dünya, âlem. 3) Talih, baht, şans

felekten bir gece çalmak ise
güzel bir gece geçirmek anlamında kullanılan bir deyim dir . Smile
Ara
Rüya Güzeli
Tmm aßi öyLe qüzeL ßi qece qeçirmekte
qüzeL ßi qece qeçirmek keLimesinin "feLekten ßir qece çaLmak" iLe ne aLakası war onu anLamış deqiLim :S
Ara
CaNaT
felek dünya anlamında da kullanılıyor ya hani
işte dünyadan bir günde kendimiz için ayıralım her şeyi unutup güzel bir gün geçirelim diye
kullanırız bu lafı genelde
yada
şans talih anlamında kullanılıyor ya biz de deriz hani bizdeki talihe bak ne kötü şans
o sanki feleğin elinde olan şeymiş gibi günler feleğin elindeymiş gibi düşünülüp
ondan bunu çalıp o kötü talihe inat bir günüde güzel geçirmek anlamında olabilir belkide
tabi bu benim düşüncem SmileSmile
Ara
CaNaT
Rüya Güzeli Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Tmm aßi öyLe qüzeL ßi qece qeçirmekte
qüzeL ßi qece qeçirmek keLimesinin "feLekten ßir qece çaLmak" iLe ne aLakası war onu anLamış deqiLim :S

yada bütün güzel günlerin felek denen o ne menem şeyse onun elinde olduğunu düşün
hiç güzel bi gün geçiremiyorsan ne yapcaksın feleğin elindeki o güzel günlerden veya gecelerden birini çalacaksın Big GrinBig GrinBig Grin:
Ara
Firari Fırtına
Sevgili canat ,

Konuya olan yaklaşımın ve anlam tarifi ibaretin çok güzel . Anlam tam yerini bulmuş , Lakin bu anlamın ötesinde birşeyler varmı ? bu tartışılır . Yada gece çalmanın deyimsel başka bir cümlesi varmı ? buda tartışılır .

Konuya olan ilgin için teşekkürler ...

Sevg ...
Ara
Firari Fırtına
Rüya Güzeli Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Türkçe diLimizde çok var ßu tür mecaz anLamLar we ßizde ßutür mecaz anLamLı cümLeLeri sıkça kuLLanıyoruz. Mecaz anLam nedir_?
ßir sözcüqün qerçek anLamı dışında ßaşka anLamda kuLLanıLmasıdır. Ama ßende ßu feLekten gece çaLmak cümLesindeki anLamı anLamış deqiLim. Wink

Yine qüzeL ßir konuya deqinmişsin abi teşekkürLer Smile

Canımsın abisi ,

Gece çalmanın ne faydası var , cenab ı hak tüm geceleri bize nasip etmiş zaten . En güzeli de bizim gecedir , en kötüsüde diye düşünüyorum .

Sevg ...
Ara
CaNaT
Firari Fırtına Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Lakin bu anlamın ötesinde birşeyler varmı ? Yada gece çalmanın deyimsel başka bir cümlesi varmı ?

sence peki bunların da ötesinde bi düşünce varmıdır ?
gerçi yazında belirtmişsin bunu biraz ama :??:??:??
Ara
Firari Fırtına
Belirttim bir nebze , inanın tam anlamıyla konuyu yazacak olaydım buraya , saatler ve sayfalar yetmezdi . Özetine değinmek zorunda kaldım . Elbette bu anlamların ötesinde , öncesinde-sonrasında bir üreme vardır , bir kopya anlam taşıma vardır ve olacakdırda . Biz bunu Türk Milleti olarak başarıyoruz ...

Sevg ...
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  seninle bir gece........ bilgeis 2 504 04-05-2022, Saat: 03:37 AM
Son Yorum: wildfang
  bu gece son... |-|akan 6 736 10-01-2006, Saat: 01:51 AM
Son Yorum: MasaL_perisi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-20-2024, 11:41 AM