:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
??kretmesini Bilenlere
tatlı_cadı
Ba?dat'? k?tl?k k?r?p ge?iriyordu. Herkesten ?nce de hamallar a?l?k ?ekiyordu. ??inde ekmek pi?ti?i, soka?a kadar yay?lan kokudan belli olan bir evin kap?s?ndan seslendi hamal?n biri:
- Allah r?zas? i?in birazc?k ekmek. G?nlerdir lokma girmedi a?z?mdan.
Tand?r?n ba??ndaki kad?n taze ekmekleri k?z?na uzatt?. "Ver ?u adama" dedi. K?zca??z ekmekleri g?zelce katlay?p verdi a? hamala.
Hamal?n sevincine s?n?r yoktu. Evine do?ru h?zland?. Kim bilir ka? g?nl?k a?l???n? giderecekti? Tam bu s?rada kar??dan gelen birinin sert ikaz? durdurdu onu:
- ?abuk s?yle, bu ekme?i hangi evden ald?n?
Geriye bak?p eliyle i?aret etti:
- ??te ?u evden.
Adam k?zg?n ?ekilde sallad? ba??n?:
- Yan?lmam???m, b?yle zamanda ba?ka kimin evinden al?nabilir ekmek? diyerek eve do?ru ilerledi.
Kap?y? a?ar a?maz da sordu:
- Kim verdi ekme?i hamala?
Han?m korkudan k?z?n? g?sterdi. G?ya k?z?na ac?r, bir ?ey yapmaz diye d???nm??t?. Halbuki adam?n ??k?rs?zl?k ve cimrilik i?ine i?lemi?ti. Elindeki sopay? h?zla havaya kald?rd?, k?z?n?n ekmek veren eline ?yle bir indirdi ki bilek zedelenip burkuldu, el ?arp?k kald?. S?yleniyordu kendi kendine:
- Ben herkese ekmek versem bu evde ekmek kal?r m?? diye.
Halbuki nimet ??k?r isterdi. ??k?rs?zl?k nimetin gitmesine sebepti. Nitekim bu ??k?rs?zl???n akibeti de ?yle olacakt?. Olmaya ba?lad? bile. K?sa zamanda i?leri bozuldu, ?ar??n?n en i?lek yerindeki d?kkan?n? satmas? da onun bozulan i?lerini. Bir ara o hale geldi ki, evine ekmek alamaz duruma bile d??t?. Nitekim bir ak?am eve gelmi?, k?zca??z?na da ac? s?z? s?ylemi?ti;
- Art?k benden ?midinizi kesin. ??nk? bu ak?am ekmek alacak kadar da olsa elime para ge?medi. ?ar??ya in, ekmek paras? iste.
K?zca??z ?ar??ya inmi?, utana s?k?la satt?klar? d?kkan?n kar??s?na ge?erek bir tan?d?k g?r?r?m diye beklemeye ba?lam??t?. Kendisini g?ren d?kkandaki adam hemen yan?na gelerek:
- Sen masum birine benziyorsun, ne bekliyorsun burada? diye sormu?tu. O da anlatm??t? ger?ek durumu:
- Ekmek alacak param?z kalmad?, bir tan?d?ktan ekmek paras? istemek ?zere bekliyorum burada.
Hemen elini cebine att? adam. Hat?r? say?l?r bir miktar paray? uzatarak "Al" dedi. "Bununla istedi?in kadar ekmek alabilirsin. Ben de nimetin ??kr?n? eda etmi? olurum b?ylece."
K?zca??z elinin birini arkas?na saklam??, ?tekiyle paray? al?rken adam?n dikkatin ?ekti bu saklay??;
- Elinde bir yara bere varsa tedavi ettireyim, ni?in sakl?yorsun? Allah bana nimet verdi, ??kr?n? eda etmek i?in iyilik yapmam gerek, dedi.
K?zca??z ?nce a??klamak istememi?se de adam?n ?srar? ?zerine anlatt? elinin durumunu:
- Ben bir yoksula ekmek vermi?tim. Babam yolda rastlay?p sormu?, o da evi g?sterip '??te oradan ald?m' demi?, bizi haber vermi?. Babam eve gelince elindeki sopayla ekmek veren elime ?ylesine bir darbe indirdi ki, elim b?ylece ?arp?k kald?. G?stermekten utan?r oldum. Bu y?zden de evde kald?m.
Bu a??klamay? dinleyen adam ba??rmaya ba?lar:
- Kom?ular! ?abuk buraya gelin, ben hayalimdeki alt?n kalpli k?z? buldum, hayat arkada??m i?te kar??mda, siz de ?ahit olun... diyerek ba?lar anlatmaya:
- Ekme?i isteyen fakir bendim. Ben o g?n ?? bir hamald?m. Demek ki elinin ?arp?k kalmas?na ben sebep olmu?um. Hem sebep olay?m hem de seni bu halinle ba? ba?a b?rakay?m. Buna Allah raz? olmaz. Seni g?r?nce i?imden bir sevgi selinin koptu?unu anlad?m, bana ekmek veren k?za ne kadar da benziyor diye d???nm??t?m. Yan?lmam???m. Baban ??k?rs?zl?k etti?inden Allah onun d?kkan?n? elinden al?p bana nasip eyledi. ?imdi ise imtihan s?ras? bana geldi, ben de ayn? ??k?rs?zl??e d??mek istemem. Haydi gel, nikah?m?z? yapt?r?p birlikte baban? s?k?nt?dan kurtaral?m.
Yola koyulurlar, ekmek veren eli sakatlayan ??k?rs?z babaya do?ru...
"??krederseniz ?o?alt?r?m, etmezseniz elinizden al?r ??kredene veririm. ??k?rs?ze de azab?m ?iddetli olur..." (Kur'an-? Kerim, 14/7)
Ara
tatlı_cadı
bende sana teşekkürler diyorum..
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-06-2024, 06:32 AM