:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bursa Nutku
w_ytx12
Türk genci ,devrimlerin ve Cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine,doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Rejimi ve devrimleri benimsemiştir. Bunları zayıf düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu, ' Bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır' demeyecektir. Hemen müdahale edecektir. Elle,taşla,sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır.

Polis gelecektir; asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, 'Polis henüz devrim ve Cumhuriyetin polisi değildir' diye düşünecek, ama asla yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek; ' Demek adliyeyi de düzeltmek,rejime göre düzenlemek gerek!..'

Onu hapse atacaklar.Yasal yollarla itirazlarını yapmakla beraber; bana, başbakana ve Meclis'e telgraflar yağdırıp,haksız ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını,kayırılmasını istemeyecek. Diyecek ki,' Ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Müdahale ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem,bu haksızlığı meydana getiren neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.'

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!...

M.Kemal ATATÜRK
Ara
korkusuz
ellerine ve yuregine saglık
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ATA'mızın Kendi Sesinden 10. Yıl Nutku tuti 6 900 04-13-2022, Saat: 04:43 PM
Son Yorum: wildfang
  Bursa Atatürk Müzesi MaSaL 0 454 09-30-2010, Saat: 10:25 PM
Son Yorum: MaSaL
  10. YIL NUTKU (video) AfrâsyâB 6 546 02-19-2008, Saat: 03:19 PM