:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ben Özgürüm Sınırlarım İçerisinde
CaNaT
Ben Özgürüm Sınırlarım İçerisinde

Konu: Sosyal yaşantının insanlar üzerindeki sınırlandırılması
.

Dünya ya geldiğimiz için yaşıyoruz hayatı. Belki bir kaçımız belki çoğumuz yaşamış olmak için yaşıyoruz.
Yüzyıllar boyu devam eder hayat yeryüzünde belli bir düzen içerisinde.Bu düzen biz doğmadan kurulmuştur. Bizde o düzeni yaşarız ve devam ettiririz. Tabi ki isyan edilecek, mantığımızın kabul etmeyeceği kısıtlamalar da var bu düzen içerisinde. Ve tabi ki bu karmaşık sistemden sıkılıp bunalanlarda.

Aşiret kuralları ile yaşanılan bir toplum içinde yaşayan bir bayanın sosyal yaşantısı üzerinde duralım öncelikle. Tüm hayatları kanun dışında da kurallarla çevrelenmiş bir toplulukta, kadının yeri neredeyse yok denilebilecek bir durumdadır. Kadın sadece evde oturur yemek ve temizlik yapar, çocuk doğurur ve çocuk büyütür. Okul onlar için sadece erkek çocukların gittiği eğitim gördüğü bir kurumdan ibarettir. Kimi zaman sadece hayali kurulan fakat bu hayali hiç gerçekleşmeyen bir tutkudur onlar için okul. Onların dünyası bir kale gibi çevrelenmiş evinin dört duvarları arasında geçmektedir. Tek başına evden çıkmanın bile yasak olduğu bir yerde onlar için ‘’ yapmaktan en çok zevk aldığınız şey nedir? ‘’ sorusu biraz abes kaçmaktadır. Beyi alırsa üstüne bir şey giyen yemek kalırsa yiyen bir kadının özgür yaşamıdır bu. Sofraya bile eşiyle birlikte oturamayan bir kadının özgürlüğüdür bu . Önce evin reisi ve erkek çocukların, sonra kız çocuklarının eğer yiyecek bir şey kalırsa geriye, karnını doyuran bir kadının özgür yaşantısıdır bu, her ne kadar sınırlıda olsa .

Bir fabrika işçisinin özgür yaşantısına göz atalım birazda. Sabah 08:00 akşam 18:00 saatleri arasında işine gidip gelen aldığı aylıkla bir ayı nasıl geçireceğinin hesabını yapan bir kişinin yaşantısıdır buda. Tek tutkusu tek isteğidir onun fazla mesaiye kalıp aybaşında üç beş kuruş fazla para alıp bir söküğünü dikmeye çalışmak. Onun en büyük zevkidir hatta beklide tek, çocuğunun gözündeki ufacık bir gülümsemeyi görebilmek. Ona istediği elbiseyi, onun en sevdiği oyuncağı hediye etmek en büyük mutluluğudur.
Onun isteği hafta sonları gezmek, sinemaya, tiyatroya ya da bir konsere gitmek değildir, Galatasaray – Fenerbahçe maçını izlemektir sigara dumanlarının arasında. Onun özgürlüğünün ifadesidir bir iki küfür sallamak tezahürat arasında. Bu onun sınırlandırılmış sosyal yaşantısıdır.

Milletimizin efendisi köylülerimizin özgürlüklerinden bahsedelim şimdi de. Sabahın ilk ışıklarıyla bizden önce derler güne merhabayı. Elinde orak, tırpan tutar yolunu tarlasındaki ekinin. Kimi zaman o güneşin altında uğraşır saatlerce, kafasında kasketi ile. Çocuğuyla bile uğraşmamıştır ilgilenmemiştir belki o kadar. Öyle ya ekmeğini ekiyordu. Onların eğlencesi akşam olup evlerinde tv karşısına geçip bir güzel film izlemektir. Bazen de magazin programları izleyip hayret etmek olup bitene. Kahveye çıkıp bir vakit sohbet etmek ahaliyle, bazen de okey taşlarının gözüne vurmaktır onların sınırlı yaşantısı. Sadedir ama güzeldir, köylü milletin efendisidir.

Bizim yani çoğumuzun sosyal yaşantısı da bunlardan pekte farklı değildir aslında. Onlar bulundukları ortamın getirdiği şekilde yaşıyorlar dünyayı bizde. İçinde bulunduğumuz ortama ayak uydurmaya çalışıyoruz bir şekilde.
Sosyal yaşantıları etkileyen faktörlerin bazılarından bahsettim. Tabi ki sadece bunlarla da sınırlı değil. Ekonomi,coğrafi konum, iletişim,teknoloji, eğitim, kültürel miraslar yani örf ve adetlerde bizim sosyal yaşantımızı etkiler ve buna benzer bir çok farklı etken bizleri bir kalıp içerisinde tutar. Bizlerde o kalıba göre yaşantılarımızı ister istemez o şekle sokarız. Özgürlüğümüz içinde bulunduğumuz sosyal yaşantının getirdiği sınırlar içerisinde yani. Bizde o sınırlar içerisinde özgürüz. Buda bizim özgürlüğümüz.

Canat
Ara
Masal_yuzLu
güzeldi
Ama fırtına ile aynı konuyu seçmişsiniz.
Sosyal Hayat Denildi ama siz kadını ele aldınız
Zaten başlı başına KADININ kendisi makele konusu..?

Diğer makeleyla paralelik gösterdiği için bence kazanma şansı yok ikisininde
Daha yaratıcı olsak.
sorunları Değil çözüm üzerine makele yazılsa Bence Daha Anlamlı olurdu.

Bütün sorunları Hepimiz çok ama çok iyi biliyoruz.
Kadının sosyal Hayatını
köylüyü...
biliyoruz çözümler olsa makalede YAŞANMAMIŞ şeyler yazsanız Bence Daha çok tutar.

Firari fırtına içinde Geçerli..
Ara
CaNaT
Masal_yüzLü Adlı Kullanıcıdan Alıntı:güzeldi
Ama fırtına ile aynı konuyu seçmişsiniz.
Sosyal Hayat Denildi ama siz kadını ele aldınız
Zaten başlı başına KADININ kendisi makele konusu..?

Diğer makeleyla paralelik gösterdiği için bence kazanma şansı yok ikisininde
Daha yaratıcı olsak.
sorunları Değil çözüm üzerine makele yazılsa Bence Daha Anlamlı olurdu.

Bütün sorunları Hepimiz çok ama çok iyi biliyoruz.
Kadının sosyal Hayatını
köylüyü...
biliyoruz çözümler olsa makalede YAŞANMAMIŞ şeyler yazsanız Bence Daha çok tutar.

Firari fırtına içinde Geçerli..

fakat konu çözümler üzerinde tutulmamış. Benimkisi ile fırtına nın yazısı arasında pek fazla bi benzerlik yok. içerik aynı zaten temasıda aynı.Sosyal hayatın sınırlandırılması ama çözümü ile ilgili yazı yazmadım tabiki.
Yarışmanın cümle sınırlaması olduğu ve çok fazla uzayacağı için yarıda bıraktım konuyu yoksa başka örneklerde katmak istiyordum daha farklı ama böyle oldu eğer başkalarıda seninle aynı şekilde düşünür ve aynı olduğu konusunda hem fikir olurlarsa yazıyı değiştirebilirim kimsenin makalelere bi yorumu olmadığı içinde birşey diyemiyorum yönetimdeki arkadaşlar eğer bununla ilgili bi açıklık getirirlerse dediğim gibi yazıyı değştirebilirim
Ara
izmitli_peri
masal yuzlu konuya farklı bakmıs ama bence firarı fırtınayla konular bırnbbırıne benzemı ben bulamadım benzerlıklerı bır konujn sonunda aıle kavranının ıkıye bolundugunu vurgulamıs bı aıleye normal gelen bı dgerıne ters gelebılıo ama canatın yazdıgıda ozgurlugun kısıtlanması işde koydekı yasamdan ornek vermıs bırı işçiden ornek vermıs bırı yasam mucadelesını anlatmıs bırıde ınsanların farklı kulturlere farklı dusunceye sahıp olduklarını ben bunu cıkardım sacma gelebılır bı coguna belkı ama
Ara
CReATuRE
ben şahsen firari fırtına ile bu konu arasında pek bi benzerlik göremedim...canatın yapmış olduğu makalade doğru çözüm yolu yok ama bazı kesimlerin sosyal yaşantıları ve nasıl yaşadıkları ver...

firari zaten makalesinde kadın üzerine bişeyler yazmamış ki...oda hayat şartlarını yaşama şartlarını kaleme almış...

o yüzden ikiside farklı konulardır..ve ikisininde kazanma şansı vardır...
izmitli_peri
bencede ıkısıde mukemmel olmus gerceklerı yansıtmıslar herkesın dogrusu farklıdır hersey herkese dogru gelmezskı goruldugu gubu masal yuzlu olaya farklı bakmıs ben farklı bakmısım creature farklı bakmıs bencede ıkısde lezetlıydı kazanma sansları bı haylı yuksek gorunuyo şimdilik kendımı bı anda jurı koltugunda hıssettım öhö öhö Smile Smile
Ara
Masal_yuzLu
iyide Ben Benzerlik var dedimBig Grin
sizler yok diyorsunuz Big Grin
sorun şu benim dediğim şeye yorum değilde okuduğunuza yorum yapsanız mesala firaride firariye olsa
Burdada canata olsa Bence yorumlarınız daha renkli olurdu Big Grin
Neyse kolay gelsin

çözüm üreten toplum olduğumuzda ozaman sorun yok olur ama
BİZLER
Sorunlar üzerinde Konuşmayıo seven toplum olduğumuz için bence SORUN YOKSmileSmileSmile

Bu arada yapılan bir deney vardı onu anlatayım..

Avrupanın bir ünivinde Her ülkeden öğrencileri toplamışlar ve BİR makale Yazmaları istenmiş
KONU: GÜN geçtikçe artan fil sayısına çözüm bulunması ?

amerikalı demiş ki : Bu filleri yük taşımacılığında kulansak Verim alırız ve faydalı olur..

Japon demişki : bunların eğitirsek görsel tuzimden para alırız..

diğerleride aynı paralelekite yazılar yazmış.

Ama türk öğrenci şunu yazmış

Türk öğrenci : NE OLACAK BU FİLLERİN HALİ?
Big GrinBig Grin
Çözümler üretelim sorunlar değil kolay gelsin.
Ara
Masal_yuzLu
Sınırlama denildiğinde Bence eli kolu bağlanmış bir kadın Gelmemeli akla.
sınırlama Bazen çok Fayda sağlar.
Küreselleşmeyi ve Sınırlamayı ele alsanız hem güncel hemde

Global bir düşünceye Ve belkide makale alanında ödülde alabilirsiniz
Kadınlar köylüler artık Klasik şeyler...

sınırsızlık artarken
SINIRSIZLIK İÇİNDE SINIR ÖZLEMİ ÇEKEN TOPLUMLAR VAR...

globaşen dünyada ( sınırsız ülkeler ) de çıkan sosyal SINIRSILIÄžIN tersi..
OLAN KONUNUZ bence çok güzel bir konu.

Kadınlar köyülüler değil
TABİ benim düşüncem
Belki Seni eleştirdiğim için kızabilirsin ...
Ara
MorciveT
Herkes istediği gibi yazabilir. Aynı da olabilir. Sonucları yarışma bitiminde değerlendireceğiz.

Masal Yüzlü'yü Makale yarışmasına davet ediyorum. Smile
Ara
izmitli_peri
masal yuzlu gusel anlamıssın kıme ne yorum yapcagımızı yada senın yazdıklarınamaı yorum yapıcagımızı sana sormamızı beklemıosun heralde artı ve artı ıkısının arasındakı farkı yaptım nedense cok bısey bıldıklerını ıdda edenlerıde bu yarısamya davet edıoruz hade allaha emanet kal byee canım
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-11-2024, 11:03 PM