:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
üç Aylar Geliyor
TutkuM
ÜÇ AYLAR (Şuhur-u Selase) GELİYOR..
MÜBAREK RECEP AYI[b] [/b]15 TEMMUZ 2007 (PAZARI PAZARTESİYE BAGLAYAN GECE[b]) [/b]BAŞLIYOR..[b][/b]
[b]Üç Aylar” sonu ramazan ayı ile biten feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimidir. Bu aylar, kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar, rahmet dalgalarının başladığı, manevi huzur ve sükûnun kalplere doğduğu, ilahi rahmetin coştuğu aylardır. Bu aylar girince, Mü’minlerin ruhlarını manevi bir hava kaplar.[/b]
[b]Bu mübarek ayların manevi değerine Hz. Peygamber işaret etmiş ve şöyle buyurmuşlardır:[/b]
[b]“Recep Allah”ın ayı, Şaban benim ayım, ramazan da ümmetimin ayıdır.”[/b]
[b]“Ey Allah’ım! Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur.”[/b]
[b]Bu aylar mübarek gecelerle doludur. Recep ayının ilk cuma gecesi, regaib gecesi, yirmi yedinci gecesi de Mirac gecesidir. Şaban ayının on beşinci gecesi berat gecesi, ramazan ayının yirmi yedinci gecesi de kadir gecesidir.[/b]
[b]Zünnun-i Mısri şöyle der:[/b]
[b]“Recep tohum ekme, Şaban sulama, ramazan ise hasat ayıdır.”[/b]
[b]Üç aylar, geçmişin muhasebesini yaparak, geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılmak için iyi bir imkândır. Hayatımızda oto kontrol sisteminin kurulmasına vesile olan mübarek üç aylar ve kandiller dünyevi meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz; yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece kıymetli fırsatlardır.[/b]
[b]REGAİB KANDİLİ[/b]
[b]Kameri takvime göre recep ayının ilk cuma gecesi, Regaib kandili olarak kutlanır. Bu kandil, üç aylar dediğimiz mübarek aylar içinde kutlanan ilk kandildir.[/b]
[b]Regaib, kelime manası itibariyle; çok sevilen, sayılan, pahası ağır olan ihsanlar, fazilet ve bereket demektir. İhsan, rahmet ve affı yağar. Peygamberimiz, bu gecede yapılan duaların geri dönmeyip, kabul edileceğini şöyle buyuruyor:[/b]
[b]“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez. Yani kabul olur. Bunlar;[/b]
[b]- Recebin ilk cuma gecesi,[/b]
[b]- Şabanın on beşinci gecesi,[/b]
[b]- Cuma geceleri,[/b]
[b]- Ramazan Bayramı gecesi,[/b]
[b]- Kurban Bayramı gecesi.[/b]
[b]Kandil günü oruç tutmak, geceyi ibadetle geçirmek, bol bol Kur’an okuyup nafile namaz kılmak çok sevaptır.[/b]
Ara
CaNaT
paylaşımın için teşekkürler sibel eksik olma
Ara
TutkuM
[quote=canat]paylaşımın için teşekkürler sibel eksik olma[/quteşekkürler canat birazda bu konulara ilgi göstersek çok iyi olur
Ara
CaNaT
sibel Adlı Kullanıcıdan Alıntı:[quote=canat]paylaşımın için teşekkürler sibel eksik olma[/quteşekkürler canat birazda bu konulara ilgi göstersek çok iyi olur

haklısın aslında senin ve diğer arkadaşların yazdılarınızı yakından takip ediyorum
keşke burada bir kaç kişi bir araya gelip konuşabilme şansımız olsaydı bu tür şeyleri ben bunu çok isterdim doğrusu
paylaşımlarıız için teşekkürler
Ara
aMyLee
haklısın bu konulara hiç ilgi göstermiyorus sağol paylaşım için Smile
Ara
TutkuM
canat Adlı Kullanıcıdan Alıntı:[quote=sibel]

haklısın aslında senin ve diğer arkadaşların yazdılarınızı yakından takip ediyorum
keşke burada bir kaç kişi bir araya gelip konuşabilme şansımız olsaydı bu tür şeyleri ben bunu çok isterdim doğrusu
paylaşımlarıız için teşekkürler
gerçekten doğru söylüyorsun bu konularda bilmediğimiz ve merak ettiğim çok şeyler var dediğin gibi konuşma şansımız olsaydı çok paylaşımlar olurdu sağol ilgin için
Ara
TutkuM
aMyLee Adlı Kullanıcıdan Alıntı:haklısın bu konulara hiç ilgi göstermiyorus sağol paylaşım için Smile
evet janım ben teşekkür ederim
Ara
CaNaT
sibel Adlı Kullanıcıdan Alıntı:[quote=canat]
gerçekten doğru söylüyorsun bu konularda bilmediğimiz ve merak ettiğim çok şeyler var dediğin gibi konuşma şansımız olsaydı çok paylaşımlar olurdu sağol ilgin için
neyse bi hafta sonu forumda bi konu açar o konu üzerine artık yazışarak bilgi alışverişinde bulunabiliriz galiba en azından olup olmadığını görürüz elimizde şimdilik bu var haftasonları felan muhakkak bir kaç katılımcı olur yeterki biz bi yerden başlayalım değil mi Smile
Ara
Ebu-CeNDeL
Zünnun-i Mısri şöyle der:
“Recep tohum ekme, Şaban sulama, ramazan ise hasat ayıdır.”

Rabbim razı olsun arkadaşım emeğine yüreğine pırıl pırıl kalbine sağlık...Rabbim cümle kullarına Recep ayında tohym ekmeyi Şaban ayında sulamayı ve Ramazan ayında ise en güzel derece de hasatından nasiplendirmeyi ihsan eylesin inşaALLAH...Selam Ve Dua ile..
Ara
aMyLee
serhad_26 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Zünnun-i Mısri şöyle der:
“Recep tohum ekme, Şaban sulama, ramazan ise hasat ayıdır.”

Rabbim razı olsun arkadaşım emeğine yüreğine pırıl pırıl kalbine sağlık...Rabbim cümle kullarına Recep ayında tohym ekmeyi Şaban ayında sulamayı ve Ramazan ayında ise en güzel derece de hasatından nasiplendirmeyi ihsan eylesin inşaALLAH...Selam Ve Dua ile..

sağol arkAşım çok güsell şeyler yassmışsın :A:

çabuq gelse o 11 ayın sultanı ramazan
Smile
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MÜMİNLER ANCAK KARDEŞTİRLER SÖZÜ, NE ANLAMA GELİYOR? HUCURAT 10. AYET. halukgta 0 493 07-03-2020, Saat: 09:40 AM
Son Yorum: halukgta
  KUR'AN IN EMRETTİĞİ SALÂT, HANGİ ANLAMLARA GELİYOR? halukgta 0 468 04-30-2020, Saat: 06:11 PM
Son Yorum: halukgta
  Sizce ŞANS Ne Anlama Geliyor? halukgta 1 468 03-23-2016, Saat: 05:29 PM
Son Yorum: Beyaz
  3 Aylar ve Rahmet Iklimi ÐŽeşaren 0 323 07-24-2009, Saat: 02:26 AM
Son Yorum: ÐŽeşaren

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-18-2024, 07:50 AM