:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
b??inl?rd? b@h@r t...
toxique_lierre&b.b.k
Beyinlerde Bahar Temizli?i marKApasHA.jpg Duyduk duymad?k demeyin. Zihninizde i?e yaramayan an?lar?n?zdan kurtulmak, yeni ve g?zel hat?ralara yer a?mak art?k m?mk?n. Bir seans sonunda ya?amaktan memnun kalmad???n?z an?lar?n?z haf?zan?zdan ??kar?labiliyor art?k.

S?z konusu iddia, benim kitab?m Y?l 2biny?z2’de N?ro-??k?k?? Nuri isimli tiplemeye ait. E?er, yukar?daki paragraf? lazerli epilasyon t?r?nden haz?r bir mamul zannedip heveslendiyseniz, size ?unu s?ylemek isterim: Paray? bast?r?p, koltu?a uzan?p birileri taraf?ndan geli?tirilece?ini ummak post-modern bat?l inan?tan ba?ka bir?ey de?ildir.

N?ro-??k?k?? Nuri bir espri olsa da, beyinlerde bahar temizli?i ger?ektir ve onu ba?armak m?mk?nd?r. Bunu ba?arabilecek veya ba?aramayacak bir ki?i var. O da sizsiniz... Umar?m bu yaz? sizi, y?reklendirir ve ate?ler.

Belki dikkat etmi?sinizdir. Bilgisayarda 4 dakikal?k bir video klip yakla??k 30 megabyte yer tutuyor. O klibin ?? boyutlu oldu?unu, kokulu, dokulu ve lezzetli oldu?unu d???n?rsek, d?rt dakikal?k bir hat?ran?n zihnimizde y?zlerce megabyte yer tuttu?unu rahatl?kla s?yleyebiliriz.

?ap?al bir a?k ili?kisi...
Berbat bir i? deneyimi...
Okkal? bir arkada? kaz???...
Bunlar?n haf?zam?zda ka? y?z gigabyte tuttu?unu bir d???nsenize! Bu arada bir noktaya dikkat. Kafay? “olmu? bitmi? olaylar”a takman?n, size “bug?n” cinsinden maliyeti tahmin etti?inizden daha y?ksek olabilir.

Birka? y?l ?nce TV haberlerinde, ??plerini atmay?p y?llarca biriktiren ya?l? kad?n?n i?ler ac?s? halini izlemi?tik hep beraber. Vah vaaaah demi?tik hatta. Peki size sormak isterim. Anlams?z an?lar?n? biriktiren bizlerlerin o kad?nca??zdan ne fark? var?

Baz? insanlar haf?zalar?n?n ?ok g??l? olmas?yla ?v?n?rler. “Ben hi?bir?eyi unutmam” slogan?yla ortal?kta gerine gerine gezinirler. Ben de onlara ??yle derim i?imden: ?yi halt ediyorsun!

S?yledikleri de yalan de?ildir. Bir soru sorun, 5 sene ?ncesine dair. Kesinkes hat?rlarlar;

Ya Aykut abi, hani 1999’un y?lba?? gecesinde hop-tiri-nay-nay diye bir mekana gitmi?tik. Kuzum biz o gece hangi masada oturmu?tuk? Do?ru cevap gecikmeden gelecektir.

Giri?te en solda...
Siz Aykut abinin bu haf?za g?sterisi kar??s?nda ezilir b?z?l?rs?n?z. O ise kendisiyle gurur duyarak yoluna devam eder. Oysa, sa?masapan ?eyleri hat?rlamak bir meziyet de?ildir. “Ben hi?bir?eyi unutmam” demekle, “Ben ak?amlar? kap?c?ya hi? ??p vermem. Hepsini biriktiririm” demek aras?nda hi?bir fark yoktur. Ak?amlar? ??p tenekemizi bo?altmak bizim i?in zorunluluktur. ?mraniye ??pl???nde ya?am?yorsak tabi...

Asl?na bakarsan?z insan beyni, bir yan?yla ?ok g?c?k bir organd?r! ??e yarar bilgileri ??p diye unutur. Silinesi ?eyleri -?ok laz?mm?? gibi- akl?ndan ??karmaz. Bu sistemi tersine ?evirmek... ??te, ki?isel geli?im diye ben buna derim!

Beynimizde yapaca??m?z bahar temizli?inde bizi en ?ok zorlayacak olan travmatik an?lar?m?z olacakt?r. Kendi ba??m?za, ba?aram?yorsak da ilgili terapiler yard?m?yla bunlarla bar??mal? ve onlar? zihnimizdeki ar?ive kilitlemeliyiz. Unutmay?n: Ge?mi? ar?ivde g?zeldir!

Binlerce gigabyte’l?k gereksiz dosya akl?m?zda dolan?rken, taze ve g?zel bir gelecek yaratman?n imk?ns?z oldu?unu akl?n?zdan asla ??karmay?n (Sak?n kar??t?rmay?n. Unutman?z gerekenler benim yazd???m ?eyler de?il Smile Tozlu bir ar?iv binas?nda parti yapmaya benzer bu durum. Keyif vermez. Ge?mi? ar?ivde g?zeldir ve de ge?mi?i didikleyerek faydal? i?ler ?retebilen ki?iler sadece ve sadece tarih?ilerdir.

Bilgisayarlar?m?z? zaman zaman temizledi?imiz gibi kafatas?m?z?n i?indeki o hard diski de elden ge?irmeliyiz. Baz?lar?, ?zellikle de yukar?da bahsetti?im travmatik hat?ralar vir?sl? olabilir. Bu vir?sler, i?letim sisteminizi a??rla?t?yor olabilir. Beynimizi taramal?, onlar? tespit etmeli ve karantinaya almal?y?z.

Son olarak zihninizde, sa?l?kl? ve ekolojik bir d?ng? olu?turmak i?in ?u form?l? kullanman?z? ?neririm:

-Ya?a
Ders ??kar
Ar?ive kilitle
Unut
-Ya?a
Ders ??kar
Ar?ive kilitle
Unut
-Can?n ?ekerse ar?ivi a?,
Nostalji yap
Ama sonra unutmadan Ar?ivi kilitle!
- ?imdiki zaman? ya?amaya devam et...
Gelin, hep beraber radikal bir de?i?iklik yapal?m hayatlar?m?zda...
Unutmay? ke?fedelim!
(burak ozdemir)
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
  Tarih: 05-03-2024, 02:51 AM