:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Üçlü operasyon yapabiliriz"
CReATuRE
erdo5.jpg

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye, ABD ve Irak'ın bölücü terör örgütüne yönelik olarak Kuzey Irak'ta operasyon yapabileceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak politikası konusunda Genelkurmay Başkanlığı ile herhangi bir görüş ayrılığının bulunmadığını da bildirdiNTV canlı yayınında ''Ne yaparlarsa biz tatmin olacağız? 2-3 elebaşın Türkiye'ye gönderilmesi mi, yoksa Kandil Dağına sınırlı bir operasyon mu? Biz ne bekliyoruz Amerikalardan?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Bizim terörle ilgili beklentimiz belli. Bu konuya yönelik olarak da bizim ABD ve Irak'tan beklentimiz var. Şu anda da kendilerine hedef olarak söylediklerimiz var. Bunları müsaadenizle burada ben konuşmayayım. Bunlar doğru şeyler değil. Ama ABD'nin 'tek taraflı operasyonu doğru bulmuyoruz' derken buradan şunu da çıkarmamız mümkün; Tek taraflı değil, 'Operasyonu beraber yaparız veya yapmalıyız' ifadesini de çıkarmamız mümkün. Üçlü olarak yapmamız mümkün.''Başbakan Erdoğan, ABD'de savaş uçaklarının 24 Mayıs 2007 tarihinde Türk hava sahasını ihlali ile ilgili bir soru üzerine de şunları kaydetti:

'Kaza veya kaza değil, işin bu yanında değilim. Nota kendilerine bir 'tekrar etmesin' uyarısıydı. Bunun tekrarı halinde tabii ne olacağı zaten bellidir. Yani öyle yok bilmem 'korkuttuk, ürküttük, şu oldu, bu oldu...' Ne Türkiye siyasisiyle, askeriyesiyle bütün bu olanlar karşısında kalkıp da böyle bir şeyin, böyle bir hava sahasının ihlali olayı farklı bir olaydır. Ama olay farklı bir hale dönüştürüldüğü zaman yapılacak olan bellidir.''

Erdoğan, ''PKK'ya herhangi bir operasyon yapılmayacağına dair Washington'a vaadde bulunulması, güvence verilmesi söz konusu mu?'' sorusuna, ''Asla. Şu anda Güneydoğu'da ciddi manada operasyon yapılıyor.

Kuzey Irak'la ilgili de asla böyle bir şey yok. Haber verilerek davul zurnayla yapılmaz'' yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, ''Sayın Abdullah Gül ile cuma günü mülakat yaparken O da 'Birtakım mutabakatlara varıldı Sayın Genelkurmay Başkanı ile Başbakan arasında' demekle yetindi. Nedir bu mutabakatlar Sayın Başbakan'' sorusuna ''Böyle bir şey asla açıklanamaz. Bu sadece ikimizin arasında. Allah'tan başka bilen yok. Ben bunu en yakınlarıma dahi açmış değilim.''

Erdoğan, ''Siz, 'Genelkurmay Başkanı ile aramızda herhangi bir sorun yok' diyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanı ile bir sorun yaşamıyor musunuz?'' sorusuna da ''Ben her zaman 4.5 yıllık süre içerisinde bir defa devletin tepesinde geçmiş dönemde olanların olmaması gayretini verdim, mücadelesini verdim'' yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, bu konuda başarılı olduğunu düşünüp düşünmediği yönündeki soru üzerine de ''Düşünüyorum tabii. Siz bu dönemde hiç olmazsa anayasaların fırlatıldığını görmediniz. Böyle bir şey duymadınız. Böyle bir şey var mı? Yok'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Tarih yargılayacak Cumhurbaşkanı'nın tutumunu dediniz'' hatırlatması üzerine de, ''Sayın Cumhurbaşkanımız laüsel (sorumsuz) değil. Ben laüsel değilim. Ama biz bu ülkede laüsel insanlar ve kurumlar meydana getirmeye çalışıyoruz. Yanlış olan bu'' diye konuştu.

''Türban modernleşir mi modernleşmez mi? şeklindeki tartışmalarla ilgili bir soru üzerine de ''Türban ifadesini yanlış buluyorum, bu işin aslı başörtüsüdür, ama olay, türban ifadesiyle siyasallaştırıldı, işin aslı bu. Modernleşme olayı farklı bir olay. Burada kimin estetik anlayışı neyse buna saygı duymak gerekir diye düşünüyorum. Ama yerellik burada öne çıkar'' karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı seçim sürecini anlatan Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararla ilgili olarak da ''Bu çıkan karar çok konuşulacak, bu bitmedi. Çok açık konuşuyorum; bu, yargı için talihsizdir, yüzkarasıdır. Çünkü açık, net her şey ortada'' dedi.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cudi'de operasyon devam ediyor! Av.bey 0 317 03-23-2012, Saat: 02:19 AM
Son Yorum: Av.bey
  Operasyon genişledi Suriyeliler yola düştü MaSaL 0 393 06-14-2011, Saat: 10:03 AM
Son Yorum: MaSaL

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-26-2024, 09:52 PM