:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
hesap vermek zor..
soyle
Kasaban?n zengin a?as? ?l?mc?l bir hastal??a yakalanm??. Bir ?ok doktor tedavi i?in gelmi? fakat hepsi de ayn? ?eyi s?ylemi? "en fazla iki ayl?k ?mr?n?z var" Asl?nda a?an?n ?l?mden korkusu yokmu?, sadece mezardaki ilk geceden, M?nker ve Nekir'den ?ok korkuyormu?. Sonunda karar?n? vermi? ve kasabaya tellallar ??kartm??. Tellallar ??yle ba??rm?? "Ey ahali a?am?z muzdarip oldu?u hastal?ktan yak?nda ?lecek, her kim ki mezardaki ilk gecesini onunla birlikte ge?irir, t?m servetinin yar?s? kendisine ba???lanacakt?r." Halk hayretle dinlemi? ve ?nce hi? kimse talip olmam??. Sonradan k?y?n en fakir oduncusu "Kaybedecek neyim var, bir kuru can?m? zor ya?at?yorum, ya onunla birlikte ben de ?l?r?m ya da vaad edilen servete kavu?urum" diyerek a?ayla birlikte bir gece i?in mezara girmeyi kabul etmi?. Gel zaman git zaman a?a ?lm??. Y?kanm??, namaz? k?l?nm??, omuzlarda mezara getirilmi? ve g?m?lm??. A?an?n mezar?n?n i?ine ayr?ca bir b?l?m yap?lm?? ve bizim fakir oduncu da ?lmeyecek ?ekilde buraya yerle?tirilmi?. Dualar edilmi?, talk?nlar verilmi?, velhas?l? halk ?ekip gitmi?, onlar? yaln?z b?rakm??lar. Gece olmu?, sorgu sual melekleri M?nker ve Nekir gelmi?. Bakm??larki mezarda iki ki?i var, biri ?l? biri diri. "Nas?lsa ?l? bir yere gidemez, ?nce dirinin hesab?n? g?relim" demi?ler ve ba?lam??lar sorgu suale. ?nce klasik Rabbin kim, peygamberin kim? sorular?ndan sonra s?ra gelmi? d?nya hesaplar?na, nereden buldunlara. Oduncu anlatmaya ba?lam??. "?lk ?nce hi? bir ?eyim yoktu, a? biila? sokaklarda dola??yordum. Sonra ya?l? bir adam?n verdi?i tavsiyeye uyarak tepelerdeki ormanlara gittim, ta??yabilece?im kadar odun toplay?p kucaklad?m ve kasabaya getirip satt?m. Kazand???m paran?n bir k?sm?yla ekmek ald?m, bir k?sm?yla da ip ald?m. Tekrar ormana gittim, odun toplad?m. Ald???m iple b?y?k bir denk yapt?m, kasabaya getirip satt?m. Kazand???m parayla bir k?fe ald?m, daha fazla odun ta??d?m. Sonra bir balta ald?m, biraz kap kacak, tahta bir ka??k, daha sonra bir e?ek ve bir k?fe daha ald?m. Sonra kendime tahtadan k???k bir kulube yapt?m, zamanla yatak yorgan ald?m" diyerek ne yapm?? ne etmi?se hepsini birer birer anlatmaya ?al??m??. ?pi nas?l ald?n? k?feyi nas?l ald?n? derken sabah olmu?. Gelip mezar? a?m??lar ve zavall? oduncuyu ??karm??lar. "Sen vasiyete uydun bir geceyi mezarda ge?irdin, vaad edilen paray? hak ettin buyur al" demi?ler. Oduncu "Yooook" demi?, "istemem", "Ben bir iple bir k?fenin hesab?n? sabaha kadar veremedim", "Bu kadar mal?n m?lk?n hesab?n? hi? veremem", "Kals?n
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 03-29-2024, 03:28 AM