:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Büyüyünce İnsan Olacağım ...
Firari Fırtına
11 yaşındaki bir çoçuğa sorulan soru >>

> Büyüdüğünde ne olmak istiyorsun ?
> Büyüyünce insan olacağım ....

Sanırım geçen haftalarda bu yürekleri titreten olayı hemen hemen hepiniz biliyorsunzdur . Bilmeyenler de olabilir , konuyu burda değerlendirmeye açmak mantıklı geldi bana ...

Adıyamanlı bir aile , Aynı baba ve anneden olma 11 çoçuk . Ve o çoçukların en büyğü 11 yaşında . Seray Sever in proğramına konuk olan bu aile , işsizlik , geçimsizlik , açlıkla mucadele halinde iken , bir yardım eli uzanması ön gürüşü ile proğrama çıktılar . Proğram akışını boşverelim . İşte tam proğramın o anı ve Seray hanımın sorusu . Yukarıdaki gibi yani , 11 yaşındaki çoçuğa yöneltilen bu soru ve alınan cevap ortada .

Şimdi düşünelim ,

Verilen bu cevabın büyüklüğü zaten tartışılmaz olandır . Lakin bu cevap neleri içerisine alıyor , neler anlatmak isteniliyor bunu açalım biraz . Çaresizliğin , yoksulluğun ve açlığın ta kendisi ...

İşte büyük bir şairimizin İnsan olmak koay değil dediği şiiri aşağıda yer almaktadır . Bizler düşünelim biraz , Büyüyünce İnsan Olmak ne demek ?

Durup durup bana sorma
Bunu bilmek olay değil
İnsan doğduk insan ama
İnsan olmak kolay değil

Kalpten başka bir yolu yok
Aşktan başka bir dalı yok
Kitabı yok okulu yok
İnsan olmak kolay değil

Yüreğinde sevgi yoksa
Gözlerinde şefkat yoksa
Dünyalar da senin olsa
İnsan olmak kolay değil

Neler gördük bu dünyada
Neler verdik bu uğurda
Sultan olmak kolaydı da
İnsan olmak kolay değil!

Ahmet Selçuk İlkan , şiirinde böyle seslenmiş , Bizler bu konudaki yorularımızda nasıl sesleneceğiz , merak ediyorum doğrusu .

Sevg ...

Yazan : Firari Fırtına
Firari Fırtına
Bu konuda aşk meşk yok , acaba ondanmı konu hakkında yorum yapan yok .

Öyledir öyle ....

Sevg ...
Masal_yuzLu
ünlü bir düşünür.
Mevlana olsa gerek.. Tam hatırlamıyorum çünkü Ben 6 yada 7 sene önce okumuştum. Smile

Şöyle geçiyo olay.

bir gün Mevlana gündüz.. Elinde el feneri.. Sokakta bişiler arıyor.

Onu gören Sakokatan geçen ordaki esnaflar Şaşırıyor.

Hayırdır Ne arıyorsun gündüz elinde el feneriyle..
Mevlananın Cevabı şu oluyor:

'' İNSAN ARIYORUM ''

Herşeyi dile gitirmiş diye düşünyorum tşkler.
Ara
ZeNiTH
Alıntı:Deniz Feneri , Kimse yokmu gibi programlara bağış yaparak kendimizden bişeyler katabiliriz mesela .. asıl sorun daha büyük onları çözmek lazım.. onları çözmek de bize düşmez.. en iyisi ne yapalım? konunun asıl muhataplarını harekete geçirecek protesto mitingleri düzenleyelim.. yok ama ya kim kalkıp gidecek şimdi.. hem sanki bir işe yarıyor da... e bu durumda en iyisi hiçbirşey yapmayalım..

kusura bakmayın ama ben bu anlayışa hayretle bakıyor kalıyorum. geçen zamanda ne oldu ki bu millet bu kadar duyarsızlaştı.. hipnoz mu edildik acaba.. şehir suyu şebekesine uyuşturucu mu koyuyorlar hergün belli miktarda..
sevgili fırtına bu makalen için teşekkür ediyorum..ben yorum yapacaktım ama bekledim biraz .. en azından az da olsa duyarlı insanların varlığını görmek biraz olsun karamsarlıktan kurtarıyor beni..
birileri işin sosyolojisiyle demogojisiyle uğraşırkan birileri de rutubetli ve fareli evlerde yaşam savaşı veriyor.. bizden istenen fakirliği, savaşları, açlığı tarihe gömmemiz değil.. bizden istenen yardımlardır..Duyardır ... Hayırseverliktir .. Müslümanız arkadaslar .. Peygamberimiz (S.A.V ) ne demiş bir hadis-i şerifinde.. " Komşuşu aç iken tok yatan bizden değildir " Yani fakirliği tamamen ortadan kaldırmak gibi bişey değilde , azaltmak , yaralara merhem olmak amacındayız .. Hepsi bir anda kapanmaz .. Yavaş yavaş .. Mesela bir örnek ; kolunuz kesildiğinde önce dikiş atmayı mı düşünürsünüz yoksa kanı durdurmayı mı.. daha nasıl açıklamak gerek bilmiyorum ki...
Firari Fırtına
İki can dan , İki güzel yorum . Çok Teşekkür ediyorum sizlere .

Lakin bu forumda bu tür paylaşımlara bir son veriyorum . Seviyesiz ve ukala , kendini beğenmiş , şerefsiz mahlukatlar var olduğu müddetce , herşey boş .

Hata yaptığımı düşünüyorum .

Sevg ...
Masal_yuzLu
şimdi birisi gelip banamı dedin diyecek Big Grin

SmileSmileSmile
Ara
Firari Fırtına
Masal Yüzlü ,

Valla kim gelirse gelsin , banamı desin .. O kendisini bilir , zaten akıllı olsa bana mı demez ... Direk ona dediğimi anlar .. Ama nerde o akıl ... Big GrinBig Grin

Sevg ...
Masal_yuzLu
ben yoken diyolar Big Grin
ona üzülüyomBig GrinBig Grin
Ara
Firari Fırtına
İyiki sen yokken diyorlarmış Big GrinBig GrinBig Grin

Merak etme sen gerekeni yapıyorum , hemde en alasından . Big GrinBig Grin

Sen rahat ol ....

Sevg ...
PrinceSs
Süper bi makale..