:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'Mimar Sinan Efsanesi ..
ÐŽeşaren
Birkaç yıl önce, Süleymaniye Camii'sinin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. Eğer çözüm bulunamazsa, koca cami kısa bir zaman içinde yıkılacakmış. Caminin tüm taşıyıcı yükü kemerlerindeymiş. Bu kemerlerin ortalarında bulunan kilit taşları zamanla aşınmış. Ama elde yazılı bir proje olmadığı için nasıl değiştirileceği bilinmiyormuş.

Hemen Türkiye'nin en yetkin mühendis ve mimarlarından oluşan bir heyet oluşturulmuş. Ortaya bir sürü fikir atılmış. Her kafadan bir ses çıkmış ama sonuç alınamamış. Tartışmalar sürerken caminin içinde büyük bir karmaşa sürüyormuş. Ülkenin çeşitli bilim kuruluşlarından bir sürü mimar, mühendis kemerleri inceliyormuş. Bu adamlardan biri ortalarda dolanırken, kazara, gizli bir bölme bulmuş. Bölmede, üzerinde eski yazı olan bir not varmış. Uzmanlara inceletilen kağıdın orijinal olduğu belgelenmiş.

Bu kağıt parçası bizzat Mimar Sinan'ın imzasını taşıyan bir mektupmuş. Mektupta yazılanlar tercüme ettirilince ortaya şöyle bir metin çıkmış. "Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birinin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştirileceğini bilmiyorsunuz." Koca Sinan, kademe kademe, kilit taşının nasıl değiştirileceğini anlatıyormuş. Heyet Sinan'ın söylediklerini aynen yapmış. Süleymaniye camisi böylelikle kurtarılmış. Bu mektup şu an Topkapı Sarayı'nda saklanıyormuş.
Ara
CaNaT
evet ben bunu biliyordum kemerde bulunan taşları bir ağa yerleştirip hepsini birlikte tekrar monte ediliyormuş tek başına yapılınca olmuyormuş galiba ben öyle duymuştum

paylaşımın için teşekkürler
Ara
ÐŽeşaren
Smile-Smile

Rica ederim ErcanWink
Ara
Qetesh
[COLOR="DarkRed"]daha öncede duymuştum bunu...
emeğine sağlık...
[/COLOR]
Ara
CaNaT
Qetesh Adlı Kullanıcıdan Alıntı:daha öncede duymuştum bunu...
emeğine sağlık...

benden mi duydun len yoksa canım ademim

:yikildim::yikildim::yikildim::yikildim:
Ara
Qetesh
hayır lisede öğretmeniz söylemiştiBig Grin
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mimar Sinan’ın Sırları MaSaL 0 422 05-04-2010, Saat: 10:46 PM
Son Yorum: MaSaL
  Mimar Sinan'dan Mektup! soyle 3 670 08-16-2008, Saat: 11:36 PM