:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
D?kkat ?drarla ?arj Olan Batarya ?cat Ed?ld
soyle
Singapurlu fizik?iler sa?l?k ve ileti?im alanlar?nda kullan?lacak ve insan idrar?yla ?arj olan bir batarya geli?tirdiler.

K?rsal kesimde sa?l?k ?antalar?na eklenmek i?in ?retilen batarya, bu kitlerdeki ?l??m cihazlar?na enerji verecek ?ekilde tasarland?.

Singapur’daki Biom?hendislik ve Nanoteknoloji Enstit?s?’nde Dr. Ki Bang Lee idaresindeki bir tak?m taraf?ndan geli?tirilen ka??t bazl? bataryan?n ?retim maliyeti de olduk?a ucuz. 0.2 mililitre idrardan 1.5 volt civar?nda ak?m ve maksimum 1.5 mW g?c?nde g?? elde etmeyi ba?aran ekip, bu enerjiyi cep telefonu konu?mas? i?in kullanm??.

“?drarla aktive olan bataryam?z sa?l?kla ilgili ?l??m uygulamalar?nda kullan?lacak bio?ip sistemlerine entegre olacak. Bu sayede insanlar sa?l?k durumlar?n? evlerinde takip edebilecekler, t?bbi destek ise sadece gerekli oldu?unda istencek” diyen Lee, idrarla ?arj olan batarya teknolojisinin b?y?k bir pazar ptoansiyeli oldu?unu savundu.

Yeni batarya, bak?r klorid (CuCl) ??zeltisi emdirilmi? bir ka??t tabakas?n?n magnezyum ve bak?r tabakalar aras?nda s?k??t?r?lmas?yla elde ediliyor. Bataryan?n boyutu 6 santim x 3 santim ve sadece 1 mm kal?nl??a sahip.

artik insanin p.o.k u bile ise yaracak Big Grin Big Grin

emeesayg5xy7gf5by1dn.gif
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2010'da vergi rekortmeni olan ilk 50 sanatçı belli oldu MaSaL 0 648 04-27-2011, Saat: 10:31 AM
Son Yorum: MaSaL

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 08:38 PM