:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
neden ''ALO''deriz
d€n!z kısı
Aslında bu bilgi bi gelişme değil Smile sadece bilgi amaçlı yazmak istedim. Sonuçta bizimle alakalı değilmi?

Niye ALO Deriz?
Telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır. Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu terketti.Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.
MasaL_perisi
Teşekürler Özgecim
YÜREÄžİNE MUTLULUK Smile
Ara
PrinceSs
biliodum ama diğer arkadaşlarımız adına saolSmile
forsa
tesekkurler bilmiyodum ogrendim
Ara
d€n!z kısı
rica ederim öğrendiğinize sewindimSmileSmile
blue_belial
benım halam 80 yasında
o alo demıyo

eloooo diyo Big Grin

oda onun genclık askı herhal Big Grin
cunkı enıstemın adı E ıle baslamıyo Big Grin
KoRSaN
çünkü alışkan oldugumz için...
Ara
d€n!z kısı
blue_belial Adlı Kullanıcıdan Alıntı:benım halam 80 yasında
o alo demıyo

eloooo diyo Big Grin

oda onun genclık askı herhal Big Grin
cunkı enıstemın adı E ıle baslamıyo Big Grin
o zamn enişten bu yazıyı görmesin(gençlik aşkı):yikildim:
d€n!z kısı
KoRSaN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:çünkü alışkan oldugumz için...
evt alışkanlık denebilir:Smile
sehrazat
oyüsden ben telefonu açarken hep efendim diyorum alo kelimesini sewmiyodum çıktı neden sewmediğim ben şahsen üzüldüm
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  neden öpüşürüz soyle 9 740 04-06-2022, Saat: 09:00 PM
Son Yorum: wildfang
  D?nyay? Yok Edecek 20 Neden... MorciveT 8 870 04-01-2022, Saat: 03:10 AM
Son Yorum: wildfang
  Genç kızın dramı! Bir su damlası ya da bir parça dondurma ölümüne neden olabilir.. MaSaL 4 573 06-21-2010, Saat: 02:13 AM
Son Yorum: okeanos
  Gelinliklerin Rengi Neden Beyazdır? acemhe 0 425 06-05-2010, Saat: 02:06 AM
Son Yorum: acemhe
  Hep merak ederdim, insanlar neden intihar eder diye. Öğrendim.[Tamamen Gerçektir.] Yorgun Yürek 2 595 01-21-2009, Saat: 01:04 PM
Son Yorum: beyzarda.38

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 10:24 AM