:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Halvaşi: Ben bir Osmanlıyım
Pessimist
Halvaşi: Ben bir Osmanlıyım

Konuşma sırası kendisi de bir Acaralı olan Gürcistan’ın yaşayan en büyük şairi Pridon Halvaşi’ye geldiğinde salondaki coşku görülmeye değerdi. “Ben bir Osmanlıyım” diyerek söze başlayan Pridon Halvaşi “bir tarafta büyük Türk ulusu, diğer tarafta göz kamaştıran, zengin bir kültüre sahip Gürcistan. Gerek iyi günümüzde, gerekse kötü günümüzde birlikte olduğumuz bu insanlar arasında köprü olmak üzere kurulan Türkiye Dostluk Derneği. Soydaşlarımızı kendi vatandaşları gibi görüp, onlara saygı, sevgi ve adaletini esirgemeyen Türkiye’ye buradan selamlarımı iletiyorum” diyerek “Memleketim” isimli şiirini okudu.
Batum Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şuşana Putkaradze ve İstanbul Işık Üniversitesi misafir öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Anna Meshi’nin de birer selamlama konuşması yaptığı programa, Batum Halk Oyunları grubundan çocukların oynadığı Kafkas Dansları ayrı bir renk kattı.
Programın sonuna doğru, Gürcistan Dostluk Derneği ve Türkiye Dostluk Derneğinin birlikte Gürcüceye tercüme ederek dublajını yaptıkları Çağrı ve Ömer Muhtar filminden bazı kesitler sunuldu. Program sonundaki kokteylde ise bol bol sohbet edildi ve hasret giderildi.
Acara özerk bölgesinin başkenti Batum’da açılışı yapılan Türkiye Dostluk Derneği’nden, Acara özerk bölgesinde yaşayan Müslümanların, ülkemizdeki Gürcü kökenli vatandaşlarımızın akrabaları olmaları dolayısıyla iki ülke arasında dostane ilişkilerin geliştirilmesi konusunda köprü rolü oynaması ve mevcut potansiyeli en iyi şekilde kullanması bekleniyor.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-29-2024, 02:13 AM