:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Müzakereler yeniden başlıyor
eRCi
AB kaynaklarından edinilen bilgiye göre Almanya, işletmeler ve sanayi politikaları faslının mart ayı sonunda ya da nisan ayı başında müzakerelere açılmasını hedefliyor.

AB'nin Türkiye ile müzakereleri Gümrük Birliği ile ilgili 8 fasılda donduran kararının ardından, geçen ay Finlandiya dönem başkanlığı sırasında işletmeler ve sanayi politikaları faslında Türkiye'den tutum belgesini sunması istenmişti.

İlgili fasılda tutum belgesini sonuçlandırmak üzere olan Türkiye'nin hazırlıklarını tamamlayarak birkaç gün içinde bunu AB tarafına iletmesi bekleniyor. Bunun ardından AB Komisyonu, birlik adına ortak tutum belgesi hazırlayacak.

Yaklaşık 5 haftada tamamlanması beklenen bu çalışmanın üye devletlerce onaylanmasıyla, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ya da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün katılımıyla müzakereleri başlatacak Hükümetler Arası Konferans toplanabilecek.

Dönem Başkanı Almanya, yine tutum belgesini sunması için bu ay içinde Türkiye'ye davet gönderilen istatistik ile ekonomik ve parasal politika fasıllarının ise haziran ayı ortalarında müzakerelere açılmasını planlıyor.

Geçen yılın ilk yarısındaki Avusturya dönem başkanlığı sırasında bilim ve araştırma faslında müzakereleri tamamlayan Türkiye, Kıbrıs Rum kesiminin engellemeleri nedeniyle daha sonraki Finlandiya dönem başkanlığı sırasında hiçbir fasılda ilerleme sağlayamamıştı.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kurtlar Vadisi yeniden ekranda roket55 1 344 04-11-2022, Saat: 11:55 AM
Son Yorum: wildfang
  ÖSYM yeniden sınav yapacak MaSaL 1 508 06-14-2011, Saat: 10:50 AM
Son Yorum: YasSmin
  Türkiye ve Mısır Arasında Ro-ro Seferleri Başlıyor Hasretiim 0 354 10-25-2010, Saat: 12:34 PM
Son Yorum: Hasretiim
  Ek kontenjanlar için başvurular bugün başlıyor ÐŽeşaren 0 262 10-09-2008, Saat: 06:26 AM
Son Yorum: ÐŽeşaren
  21 milyon reçete yeniden yazılacak ÐŽeşaren 0 339 08-11-2008, Saat: 04:30 AM
Son Yorum: ÐŽeşaren

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-02-2024, 04:47 AM