:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ameliyatlara “çamurla” hazırlanıyorlar
Stinq
Ameliyatlara “çamurla” hazırlanıyorlar

Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir grup plastik cerrah ameliyatlarda daha başarılı olabilmek için heykel sanatı eğitimi alıyor

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalındaki bazı öğretim üyeleri ile asistanlar, OMÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümündeki heykel atölyesinde heykel sanatı eğitimi alarak, el becerilerini geliştiriyorlar.

Estetik cerrahisinde sanat eğitiminin önemi üzerine hazırladığı bir makalesi geçen yıl Amerikan Estetik Cerrahi dergisinde yayınlanan Doç. Dr. Ethem Güneren’in önderliğinde çalışmaları sürdüren plastik cerrahlar, Heykel Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necati Kıvrak’ın desteği ile çamura şekil vererek ameliyatlara hazırlanıyorlar.

OMÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güneren, rekonstrüktif ve estetik cerrahisinde oran, denge, harmoni, boyutsallık ve simetri gibi sanat kavramlarının önemli yer tutuğunu söyledi.
Plastik sanatlarındaki kavramların plastik cerrahide de önemli yeri olmasına rağmen, plastik cerrahi eğitiminde sanat eğitiminin yer almadığını kaydeden Güneren, birçok bilim adamı tarafından bu konunun tartışıldığını, ancak eğitimde kullanılmadığını belirtti.

Güneren, OMÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalında gönüllü öğretim üyesi ve asistanlarla sanat eğitiminin plastik cerrahisinde yararlı olacağına inandıkları için heykel atölyesinde belirli zamanlarda heykel sanatı eğitimi alarak kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

“Oran ve denge sağlıyor”
Çamura şekil vererek üç boyutlu planlama yaptıklarını belirten Güneren, “Çamur yardımıyla bir şekillendirme, biçimlendirme çalışması yapıyoruz. Bunun bizim ameliyatlarımıza katkısı olduğuna inanıyoruz” dedi.
Kulak, burun rekonstrüksiyonunda, uzuv kayıplarında ağır yüz yaralanmalarında, doku kayıplarında el becerilerinin artırılmasıyla yapılacak müdahalenin daha doğal bir görüntüye sahip olacağını anlatan Doç. Dr. Güneren, “Çamur üzerinde oran, simetri kavramını geliştirdiğimizde, bir burun, bir kulak kıvrımını daha iyi verebiliriz. Bu çalışmayla ameliyatlarda vereceğimiz kıvrımların, orantıların daha dengeli olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahların ve uzmanlık eğitimi almakta olan asistanların sanattan uzak olmadıkları ve olmayacakları aşikardır” diyen Güneren, şöyle konuştu:
“Çünkü, başarılı bir estetik cerrahi ameliyatında çeşitli ürünler kullanılır. Bunlar yerine göre meme protezi, yerine göre kaş askılamada kullanılan emilmeyen iplikler, yerine göre yüz kemiklerini belirginleştirmek için kullanılan yapay kemik benzeri malzemelerdir. Özünde biçimlendirme teknikleri kullanılan bu girişimlerde sonucu önceden kestirmek ve anatomik olarak doğru plana, doğru hacimlerde malzeme yerleştirmek belirleyicidir.”

Heykel Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kıvrak da plastik sanatlar ile plastik cerrahinin yakından ilişkili olduğunu savunarak, plastik cerrahide başarılı olabilmek için plastik sanatları, özellikle üç boyutlu olması nedeniyle heykel sanatını çok iyi kavramının son derece yararlı olacağını ifade etti. Heykel çalışmasına katılan plastik cerrahlar ise yaptıkları işte plastik sanatları öğrenmenin yararlı olacağına inandıklarını, bu nedenle de belirli zamanlarda heykel atölyesine gelerek çalıştıklarını söylediler. A.A.-Samsun
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-02-2024, 11:14 PM