:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O~o?D?nYa is ve KaZaNc YeRiDiRo~O
AG!R A?La
D?nya i? ve kazan? yeridirSual: Bo? vaktim ?ok. Vakitlerimi tavla ve satran? gibi oyunlarla ge?iriyorum. Bazen onlardan ?ay i?iyor, bazen de onlara i?iriyorum. Mahzuru var m?d?r?
CEVAP
?nsan, d?nyaya oyun ve e?lence i?in gelmemi?tir. D?nya i? ve kazan? yeridir. Peygamber efendimiz, (D?nya ahiretin tarlas?d?r) buyurmaktad?r. (Deylemi)

Burada ne ekilirse, ahirette o bi?ilecektir. Bo? vakit f?rsat ve ganimettir. Faydal? i? yapmadan vakit ge?irmek, vakti ?ld?rmek olur. D?nyada yap?lan her i?in, her nefesin hesab? k?yamette muhakkak sorulacakt?r. Hadis-i ?erifte buyuruldu ki:
(K?yamette, herkes ?mr?n? ve gen?li?ini nerede ge?irdi?inden, mal?n? nereden kazan?p nereye harcad???ndan ve ilmi ile amel edip etmedi?inden sorguya ?ekilecektir.) [Tirmizi]

?m?r, ilim, mal ve beden, Allah? te?l?n?n kullar?na verdi?i bir sermayedir. Bu sermayeyi Allah? te?l?n?n bildirdi?i yerlerde harcamal?d?r. Vakit ge?tikten sonra pi?manl???n faydas? olmaz. Onun i?in gen?li?in, mal?n, sa?l???n k?ymetini bilmeli, d?nyada ahireti kazanacak i?ler yapmal?d?r. Hadis-i ?erifte buyuruldu ki:
(Be? ?eyden ?nce be? ?eyin k?ymetini bil! ?htiyarl?ktan ?nce gen?li?in, hastal?ktan ?nce sa?l???n, me?guliyetten ?nce bo? vaktin, fakirlikten ?nce zenginli?in ve ?l?mden ?nce hayat?n k?ymetini bil!) [Ebu Nuaym]

Peygamber efendimiz, tavla oynayan bir grup insana buyurdu ki:
(Oyunla me?gul olan el ve kalblere, bo? ve b?t?l s?zlere yaz?klar olsun!) [Beyheki]

B?yle oyunlar? paras?z oynamak da uygun de?ildir. ??nk? hadis-i ?eriflerde buyuruldu ki:
(Satran? ve dama oynayan, ellerini domuz kan?na bula?t?rm?? gibi olur.) [M?slim]

(Tavla oynad?ktan sonra kalk?p namaz k?lan, irin ve domuz kan? ile abdest al?p namaz k?lana benzer.)
[?. Ahmed]

(Satran?, tavla ve benzeri haram olan oyunlar? oynayanlara rastlad???n?z zaman, selam vermeyin! Selamlar?n? da almay?n!)
[Deylemi]
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-27-2024, 07:19 PM