:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
cepheden mektup(al?nt?) okumadan ge?meyinnn
CeYDa HaNDe KeSiM
Cepheden Mektup

Ahmet o?lu, 1310 Nev?ehir/??neli do?umluyum…

8 ya??nday?m, cepheye ko?tum; 328’de Balkan Harbinde “23 ?nc? F?rka Ko?ulu Top?u Taburunda; ??vgarda, ?engelde, dipte yular tuttum… Kumanova’da cephe bozulunca kay??lar? kesip toplar? ay?rd?k; tekmil batarya at binip topluca menzile ka?t?k; “Metrovi?e Bolatin K?y?”nde esir d??t?m; ilk kafileye yazd?lar; yirmi birinci g?n sonunda ?atalca’ya ula?t?m!..

330 nihayetinde “Harb-i Umumi”de
“Kafkas Kolordusun”nda A??rl?klar Kolu’nda yedek?i oldum. “Allahuekber Da??”nda gece y?r?y???ndeydik; tipiden g?z g?z? g?rmez olmu?tu; r?zgar vurdu ba?r?ma; “Zivin” mevkiinde ?ehit d??t?m… Ben donmu?tum, toprak donmu?, kazamad?lar; aylarca kar alt?nda kald? bedenim; baharda cemre vurunca topra?a; ?ift s?ren bir saban?n mahmuzuna tak?ld? kemiklerim…

331’de “Sar?kam??”tan “?anakkale”ye ko?tum. Gelibolu s?rtlar?nda yedi d?velle bo?u?tum. “Ar?burnu” sahiline ??km??t? d??man; “Koca?imen Tepe”ye do?ru ilerliyordu; savunmada birden insicam kayboldu! Yarbay Mustafa Kemal” en ?ne ge?ti! Bize taarruzu de?il, ?lmeyi emretti!
57nci Alay’la h?cuma kalkt?k; d??man? “Conkbay?r?” yarlar?ndan att?k.
Muharebeyi kazand???m?z i?te o an’d?! Alaydan sa? kalan kimse kalmad?…

Ol bapta ve herhalde emir ve ferman Hazret-i Veliyy?lemir, Veliihsan Efendimizindir!.. Ve de Almanya ile ittifak ali-menfaatimizedir!.. Aln?m?za bir kez yaz?lm??t? ya, bilmedi?imiz topraklarda hi? u?runa can vermek; cepheden cepheye ko?tuk yeniden;
vagonlara doldurulduk hepimiz; yetmemi?ti zahir ?ektiklerimiz; sonradan duyduk ki;
vard???m?z yaban el, nerde oldu?unu bilmedi?imiz bir toprakm??: “Gali?ya…”

Gali?ya’da siperda??m ?mer o?lu Bedir’di; Bedir 332’de “Oramar”dan Gali?ya’ya sevk edilmi?ti… Van’dan yola koyulan Bedir;
Anadolu’yu Rumeli’yi, Balkanlar’? bir ba?tan bir ba?a ?a?r?yla y?r?yerek ge?mi?ti!.. ?imdi Bedir nerdedir diye soran olursa; onu orda b?rakt?k; “Krakov”da “Rakovi?ki Mezarl???”nda…

Hayvan terkisinde uykusuz geceler;
a? kab?nda so?uk arpa ?orbas?; o da yoksa k?r?k bu?day kavurmas?; bo?az?m?za sokulmu?tur kimi eller sanki kopas? k?r?las?…
?amurun ?st?ne bir par?a ot serip, bir beylik ?zerinde g?nlerce yatt?m; dost bildi?im Alaman?n pe?ine, bir dilim ekme?in derdine d??t?m: 333’te “Ha!” dediler ordan da “S?vey?”e ko?tum…

“Kanal”da gece so?uk olurdu;
f?rt?nada kum sarard? her yeri; g?nd?z g?ne? yakard?, alevin yakt??? gibi ?rste demiri!..
Yad ellerde ehli keram?n derdine d??m???z;
dilimizde “Medine Mar??” ????r?yoruz hep birlikte inletiyoruz g??? yeri: “?l?r?z de vermeyiz Peygamberim’in kabrini…” A? kald?k, susuz kald?k yetmedi; s?rt?m?zdan girdi Arap’?n “cembiye” dedikleri e?ri boyunlu han?eri…

“Elbire Ramalla”ta, ordugahta s?tma oldum. Kinin yoktu, ate? i?inde ge?erdi geceler; k?y?m? say?klard?m titrer dururdum!
“Bir-?s Sebi” de; ?ngiliz top?usu ba?lay?nca ate?e, ?st?m?zde paraland? bir at?m; koluma sapland? bir ?arapnel par?as?; Akhisar t?t?n?nden yarama bast?m; bir eski ?aputu ?st?ne sard?m: daha ?ifa bulmam??t? yaram;
do?rulup yeniden yollara d??t?m…

Tebaam?z Arap’?n ihaneti tarifsiz;
alt?n bilirdi di?lerimi; kasaturayla s?kerken k?rd? ?ene kemiklerimi!

Zulm?nden kurtulmak i?in ?aresiz kald?m; var?p irademle ?ngilize teslim oldum;
“d??man?md?r” demedim; insaf?na s???nd?m…

“Seyd-i Be?ir Kamp?”nda kay?tta, s?rt?ma 1044 numaray? damga ile vurdular; yeniden esir oldum. 334’te “M?tareke” imzaland?; “Musul”da kald?m. Kol geziyordu tif?s, salg?ndan kurtulamad?m; kire?lendi bedenim, toplu mezara at?ld?m…

“?stiklal Harbi”nde “kalk” dediler dirildim, yeniden do?dum. 920’de “ Kuvay? Milliye”de ?etecioldum. “D?zce”de, “Hendek”te tenkile ko?tuk. “Geyve Bo?az?” nda yollar? kestik. ?erkez Ethem ba?kald?rm?? dediler:
“Muntazam Ordu”nun saf?na ge?tik. Yunan g?z koymu?tu Anadolu’ya: “Mustafa Kemal” in ard?na d??t?k. “Sakarya”da g?nlerce k?pk?z?l akt?; m?dafaa hatt?m?z birden yar?ld?;
921’in 13 Eyl?l?’yd?: d??man? sat?hta g?? bela tuttuk!..

“Genel kar?? taarruz”a karar verildi.
“S?vari Kolordusu” te?kil edildi. 2 nci F?rka 4 ?nc? Alay 4 ?nc? B?l?k’te manga neferi oldum.

Binba?? Re?at Bey Alay kumandan?m?z. Kumandan Muavini ?erafettin Y?zba?? 26 A?utos, 22 sabah? “B?y?k Taarruz”da; s?rt?m?zda mavzer, elimizde k?l??, atlar?m?z?n nefesi tutuk; a??zlar?nda ve soluk zincirlerinde k?p?k; dizginlere yap??m?? gibi ellerimiz; kimimizin ?izmesinde kalmam?? topuk; olanlarla hayvanlar? mahmuzlad?k:
zifiri karanl?kta kanatlan?p “Ah?r da??” ?zerinden “Sincanl? Ovas?”na u?tuk. A?ustosun 30’nda, ?n?nde durulmaz sel olduk co?tuk.
“Dumlup?nar”dan d??man? ezerek ge?tik. On d?rt on d?rt gece, ?zengisiz at ?st?nde, hi? durmadan dinlenmeden Akdeniz’e do?ru ko?tuk… Halkap?nar K?pr?’s?nden d?rt nala ge?tik.

?nc? ?nc?s?ndeydik ate? i?ine d??t?k; cefakar atlar?m?zla fani d?nyadan g??t?k…

Ruhumu hen?z teslim ettim!..
Daha so?umad? bedenim!..
Biliyorum g?n gelecek yok olacak kemiklerim..
ama vatan borcumdu; ben yerine getirdim!
Ve art?k m?sterihim!..

Topra??n alt?nday?m ?imdi;
Bayrakl?’da, ?zmir’de!..
Ben.

Nev?ehir ??neli k?y?nden Ahmeto?lu Nefer Seyit:
Antalya K?z?lsaray K?y?nden ?mero?lu Hakk? ?avu?:
ve Mehmet ?avu?’la birlikte…
D?rd?nc?m?z hem?erim nefer Ahmet’ti: yaral?yd? bizden sonra hastanede can verdi…

Bug?n emanetim kar?m dul, ?ocuklar?m yetim!
Olsun!..
Onlar yoksul ama h?r ya??yorlar!..

Ben helal ettim hakk?m? sana! Sende helal et memleketim!..

D.S?LAH?IO?LU

''BU TOPRAKLARIN NASIL KAZANILDI?INI UNUTANLARA ?THAF OLUNUR... SAYGILARIMLA''

Bir T?rk subay?.
Ara
hulleci
vay canına insanın tüyleri ürperiyo paylaştığın için tşk..
Ara
CeYDa HaNDe KeSiM
sizin gibi de?erli okuyucular?m oldu?u s?rece benim hep en de?erli payla??mlar?m sizlerle olacak...okuyan g?zlerine sa?l?k arkada??m
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Son Mektup coNrad 2 376 04-15-2022, Saat: 12:18 AM
Son Yorum: wildfang
  aşkıma son mektup mehmetkılıc 1 1,019 04-14-2022, Saat: 10:37 PM
  şizoFren Aşka Mektup/özledimmmmmmmmmm CeYDa HaNDe KeSiM 3 466 04-13-2022, Saat: 03:45 AM
  SoN MeKTuP eRCi 3 289 04-05-2022, Saat: 07:25 AM
  ZaMaNS?Z BiR MeKTuP Stinq 2 373 04-01-2022, Saat: 11:00 PM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-30-2024, 10:48 AM