:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuran da Rüya ...
Firari Fırtına
kuranda_ruya.gif
Kuran'da R?ya ile ilgili ayetler

Enfal Suresi43. Ayet
Hani Allah, sana r?yandan onlar? az g?steriyordu; e?er sana onlar? a??k g?sterseydi, korkacak ve kumanda da tart??acakt?n?z. Fakat Allah, selamete ba?lad?; ??nk? O, b?t?n sinelerin ?z?n? bilir.

Yusuf Suresi4. Ayet
Bir vakit Yusuf babas?na: "Babac???m, ben r?yada onbir y?ld?zla g?ne?i ve ay? g?rd?m. G?rd?m ki, onlar bana secde ediyorlar." dedi.

Yusuf Suresi5. Ayet
Babas?: "Yavrum, r?yan? karde?lerine anlatma, sonra sana bir tuzak kurarlar; ??nk? ?eytan, insana belli bir d??mand?r.

Yusuf Suresi36. Ayet
Onunla birlikte zindana iki delikanl? daha girdi. Birisi: r?yada kendimi ?arap s?karken g?r?yorum." dedi. Di?eri: "Ben, r?yada kendimi bas?m?n ?st?nde bir ekmek g?t?r?rken g?r?yorum, ondan ku?lar yiyor. Bize bunun tabirim haber ver; ??nk? biz seni iyilik sevenlerden g?r?yoruz." dedi.

Yusuf Suresi41. Ayet
Ey zindan arkada?lar?m, gelelim r?yan?za: "Biriniz, efendisine yine ?arap sunacak, di?eri as?lacak ve ku?lar bas?ndan yiyecek; i?te fetvas?n? istedi?iniz mesele halledildi!" dedi.

Yusuf Suresi43. Ayet
Bir g?n h?k?mdar: r?yamda yedi ar?k ine?in yemekte oldu?u yedi semiz inek ve yedi ye?il ba?akla di?er yedi kuru ba?ak g?r?yorum. Ey efendiler, e?er r?ya tabir ediyorsan?z, bana r?yam? halledin!" dedi.

Yusuf Suresi44. Ayet
Dediler ki: r?ya dedi?in, demet demet hayallerdir, biz ise hayallerin tabirini bilmiyoruz."

Yusuf Suresi46. Ayet
Gelip: "Yusuf, ey dosdo?ru ki?i, "yedi semiz inek. bunlar? yedi ar?k inek yiyor ve yedi ye?il ba?akla di?er yedi kuru ba?ak" r?yas?n? bize tabir et, ?mit ederim ki, o insanlar?n yan?na cevapla d?nerim, ola ki, de?erini bilirler dedi.

Yusuf Suresi100. Ayet
Ana ve babas?n? taht ?zerine ??kard?, hepsi Yusuf i?in secdeye kapand?lar. Yusuf da:"Ey babac???m, i?te bundan ?nceki r?yam?n yorumu bu; ger?ekten Rabbim onu ger?ekle?tirdi, cidden bana iyilikte bulundu;??nk? beni zindandan ??kard?; ?eytan benimle karde?lerimin aras?n? d?rt??t?rd?kten (bozduktan) sonra sizi ??lden buraya getirdi. Ger?ekten Rabbim, diledi?i ?ey i?in ald??? tedbirde ?ok ho? davran?r. Ger?ek ?u ki, O, her?eyi ?ok iyi bilen, her yapt???n bir hikmete g?re yapand?r!

Yusuf Suresi101. Ayet
Ey Rabbim, Sen bana m?lkten bir nasip verdin ve bana r?yalar?n tabirinden bir ilim ??rettin. G?kleri ve yeri yaratan Rabbim, d?nya ve ahirette benim velim Sensin! Benim ruhumu m?sl?man olarak al ve beni iyiler aras?na kat!" dedi.

Enbiya Suresi5. Ayet
(Onlar): "Bunlar bir tak?m kar???k r?yalar; yok onu kendisi uydurdu; yok o bir ?airdir; ?yle de?ilse, ?nceki peygamberlerin g?nderdikleri gibi, bize bir mucize getirsin!" derler.

Saffat Suresi102. Ayet(O?lu) yan?nda ko?ma ?a??na gelince : "Yavrum, ben seni r?yamda bo?azlad???m? g?r?yorum. Art?k bak ne d???n?rs?n?" dedi. (?ocuk da): "Babac???m sana ne emrediliyorsa yap! Beni in?aallah sabredenlerden bulacaks?n!" dedi.

Saffat Suresi105. Ayet
r?yaya ger?ekten sadakat g?sterdin, i?te Biz g?zel davrananlar? b?yle m?kafatland?r?r?z."

Fetih Suresi27. AyetAndolsun ki, Allah ger?ekten peygamberine o r?yay? hakk?yla do?ru g?sterdi, ?an?ma yemin ederim ki, ?n?aallah Mescid-i Haram'a g?venlik i?inde ba?lar?n?z? kaz?tarak, k?rkarak korkusuzca gireceksiniz! Ancak O, sizin bilmedi?iniz ?eyleri bildi de ondan ?nce yak?n bir fetih verdi.

......
*TATLI BELA*
TŞKLR FIRTINA GÖNÜL...
Firari Fırtına
Rica ederim .....
ÐŽeşaren
Tesekkür ederim güzeL payLasimin icinSmile
Ara
Firari Fırtına
Ricalar benden efendim ...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum