:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
??te Benim Okulum-?T?-
Stinq
okulumuzu biraz tan?yal?m ne dersiniz!!!

K?sa Tarih?e

?stanbul Teknik ?niversitesi, 1773 y?l?nda M?hendishane-i Bahr-i Humayun ad?yla III. Mustafa d?neminde kurulmu?tur. Gemi in?aat? ve haritac?l?k ??retimi yapan bu kurumdan sonra kara ordusunun teknik kadrosunu yeti?tirmek amac?yla 1795 y?l?nda M?hendishane-i Berr-i Humayun kuruldu. Bu okul, 1847'de m?hendislik e?itimi yan?nda mimarl?k alan?nda da e?itim vermeye ba?lad?. 1883 y?l?nda kurulan Hendese-i M?lkiye, 1909'da M?hendis Mekteb-i Alisi ad?n? alarak ?lkenin alt yap? in?aatlar?nda g?rev alan kadrolar? yeti?tirdi.

M?hendislik ve mimarl?k ??retimi, 1928 y?l?ndan itibaren ki?ilik kazanan Y?ksek M?hendis Mektebi'nde, 1944 y?l?ndan sonra da ?stanbul Teknik ?niversitesi'nde s?rd?r?ld?. 1946 y?l?nda ?nsaat, Mimarl?k, Makina ve Elektrik Fak?ltelerinden olu?an ?zerk bir ?niversite oldu.

Ge?mi?ten Gelece?e ?T?

?stanbul Teknik ?niversitesi, teknik ??retimde 226 y?l? a?an parlak ge?mi?i, ?a?da? e?itim ortam?, g??l? akademik kadrosuyla T?rkiye'de m?hendislik mimarl?k ??retimi ile ?zde?le?mi?tir. ?stanbul Teknik ?niversitesi, Osmanl? ?mparatorlu?u d?neminde Yenile?me hareketlerinin ?nc?l???n? ?stlenmi?, Cumhuriyet d?neminde ise ?lkemizin imar?na, modernizasyonuna ve y?netimine damgas?n? vurmu?tur.T?rkiye'nin yollar?nda, k?pr?lerinde, barajlar?nda, fabrikalar?nda, binalar?nda, enerji santrallar?nda, haberle?me a?lar?nda , k?ylerinde ve kentlerinde ?stanbul Teknik ?niversiteli m?hendislerinin ve mimarlar?n?n al?nteri ve eme?i vard?r. ?stanbul Teknik ?niversitesi, T?rkiye'de m?hendislik ve mimarl?k mesleklerinin tan?m?n? yapan ve bu tan?m? her zaman g?ncel tutmay? ba?aran, geleneksel yap?s?n? korurken modern e?itim ve ??retim ortamlar?n? ??rencilerine sunan:, g??l? yurtd??? ili?kileriyle ??rencilerinin sadece ?lke s?n?rlar? i?inde de?il, uluslararas? ortamda da yar??acak ?ekilde yeti?tiren bir devlet ?nivesitesidir.

Kamp?sler

?stanbul Teknik ?niversitesi'nin e?itim binalar? be? kamp?se yerle?mi?tir. Ana yerle?im birimi olan Ayaza?a Kamp?s?, ?stanbul'un yeni finans merkezi konumuna gelen Maslak b?lgesindedir. Rekt?rl?k ve y?netim birimleri bu kamp?ste bulunmaktad?r. 247 hektarl?k bir alan? kaplayan Ayaza?a Kamp?s?'nde lisans egitimi veren ?n?aat, Elektrik-Elektronik, Kimya-Metalurji, Maden, Fen-Edebiyat, U?ak ve Uzay, Gemi ?n?aat, ve Deniz Bilimleri Fak?lteleri bulunmaktad?r. Y?ksek Lisans ve Doktora e?itimlerinin y?r?t?ld??? be? enstit?den d?rd?; N?kleer Enerji, Fen Bilimleri Avrasya ve Yer Bilimleri ve Bili?im Enstit?leri de Ayaza?a Kamp?s?'nde bulunmaktad?r.

Bu kamp?ste bulunan Merkez K?t?phane ,bilgisayar laboratuvarlar? ve 75. Y?l ??renci Sosyal Merkezi, Kamp?s?n yo?un ya?am alanlar?d?r. Kamp?ste 12 adet, her biri 58 ??renci kapasiteli "G?let Yurtlar?", 60 ??renci kapasiteli d?rt adet "Vadi Yurtlar?" ??rencilerimize bat? standartlar?n?n ?tesinde bir ya?am kalitesi sunmaktad?r. Ayr?ca bu kamp?ste 400 ??renci kapasiteli "Ayaza?a K?z ?grenci Yurdu" 110 ??renci kapasiteli "Verda ?r?nd?l K?z ??renci Yurdu" bulunmaktad?r.1400 ??renci kapasiteli d?rt bloktan olu?an ve spor salonu ile sosyal merkez i?eren "?T? ??renci Sitesi" Ekim 1999'da hizmete girmi?tir.

??renci kul?p etkinlikleri K?lt?r Sanat Birli?inde ve Spor etkinlikleri ise Spor Birli?i ?evresinde yo?unlasmaktad?r. Tenis kortlar? kapal?, spor salonu cesitli spor yar??malar?na ev sahipli?i yapmaktad?r.Ayazaga Kamp?s? ??rencileri May?s ay?nda butun ?T?'l?ler icin K?lt?r ve Spor ?enlikleriyle canlanan bir ortam yaratmaktad?rlar.

Ayaza?a Kamp?s? Bo?azi?i'nde ?stinye Koyu'na 10 dakikal?k eri?im uzakl???ndad?r ?stinye Koyu'ndan Kad?k?y'e ve Bo?az'?n kar?? sahillerine deniz yolu ile ula??m bulunmaktad?r. Ayaza?a'n?n kent merkezinde bulunan di?er ?? kamp?s?ne otob?s ile trafik yogunlu?u olmad??? zaman 20 dakikada erisilmektedir. Son dura?? kamp?s icerisinde olan belediye otob?slerlyle Taksim'e eri?ilebilmektedir.

Kent merkezinde bulunan ?? yerle?im birimi: G?m??suyu Task??la ve Ma?ka Kamp?sleri'dir. G?m??suyu ve Ta?k??la Kamp?sleri 19. Y?zy?l ?stanbul'unda en ?nemli ticaret ve k?lt?r merkezi olan ve bug?n de ayn? i?levleri s?rd?ren Taksim b?lgesindedir. G?m??suyu Kamp?s?'nde Makine Fak?ltesi kenti?i kamp?s?ne hizmet veren Spor Salonu ve a??k hava spor alanlar? bulunmaktad?r. Bu kamp?sde bulunan 54 ki?ilik k?z ogrenci yurdu yan?nda 1998 y?l?nda mezunlar?m?z taraf?ndan restorasyonu ger?ekle?tirilen 254 ??renci kapasiteli G?m??suyu erkek ??renci yurdu ??rencilerimize bat? standartlar?n?n ?tesinde bir ya?am kalitesi sunmaktad?r.

G?m??suyu binas?nda bulunan "Ar? ?grenci Merkezi", ?grencilerimizin sosyal ve k?lt?rel etkinliklerine, ?a?da? d?zeyde olanak sa?lamaktad?r.

Ta?k??la Kamp?s?'nde Mimarl?k Fak?ltesi, Sosyal Bilimler Enstit?s?, G?zel Sanatlar B?l?m?, S?rekli Egitim Merkezi bulunmaktad?r. ?T? Geli?tirme Vakf? ile Rekt?rl???n kenti?i ofisleri de bu Kamp?ste bulunmaktad?r.

Ma?ka Kamp?s?'nde ??letme Fak?ltesi, ingilizce Haz?rl?k Okulu, Dil ve inkilap Tarihi B?l?m?, T?rk M?zi?i Konservatuar?, ?T? Vakf? ofisleri ve ?T? Sosyal Tesisleri bulunmaktad?r. Sosyal tesis, yabanc? ve yerli misafirler i?in otel, lokanta, a??k y?zme havuzu ve tenis kortlar? olanaklarina sahiptir. Bu kampusde ?niversiteye ait bir ana okulu ve kre? de bulunmaktad?r. Ta?k??la ile Ma?ka Kamp?sleri aras?nda ba?lant?y? saglayan teleferik servisi, ??rencilerimize ?nemli bir olanak sunmaktad?r.

16.5 hektarl?k alana sahip Tuzla Kampusu'nde modern ekipmanlarla donat?lm?? egitim havuzu ile Denizcilik Fakultesi bulunmaktad?r. ?T?'n?n "Akdeniz Gemisi" Tuzla Kampusu koyunda demirlemi? bulunmaktad?r.
Ara
*TATLI BELA*
paylaşımın için tşklr....

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bir otizmli çocuğun “Keşke benim hakkımda şunları bilselerdi” dediği 10 şey. MaSaL 0 331 09-24-2010, Saat: 01:46 PM
Son Yorum: MaSaL
  Buda Benim Gidişim özür Dilerim ... ROSE 24 1,601 04-17-2007, Saat: 03:20 PM
Son Yorum: ROSE

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 03-28-2024, 05:42 PM