:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otuz Alt?n
agirdelikanli
Hammad.. Bir zamanlar Ba?dat'?n en zenginlerindendi. D?nyal?k ad?na nesi var nesi yoksa da??tt?. ... ve Ba?dat'?n en fakiri oldu.
Bir g?n kap?s?n? ?alarlar. Evde de?ildir, bir m?ddet beklerler. Tam sonra geliriz diye ayr?lmak ?zere idirlerki gelir. Elinde yiyecekler. Sofraya otururlar. Yemek esnas?nda i?eriye o ana kadar g?rmedikleri yabanc? biri gelir bir ?ey s?ylemeden Hammad'a otuz alt?n uzat?r. Hammad'?n rengi gider, sars?l?r ve:
- Almam!
- Alacaks?n.
Yabanc? adam o kadar ?srar ederki, Hammad almayaca?? konusunda herkesin duyaca?? ?ekilde yemin eder. O anda birkad?n seslenir: :
- Bak?n siz ?unun yapt???na ! Bug?n bu yediklerinizi alabilmek i?in, ba??mdan ba??rt?m? ald?, pazara gitti satt?, yiyecek ald?. ?imdi de verilen paray? o kadar ?srara kar??n kabul etmiyor, bir de ?stelik almam diye yemin ediyor.
Sessizlkik.... Kad?na hi? kimse cevap vermez... Sessizli?in ve s?k?nt?n?n hakim oldu?u bir ortamda lokjmalar bo?azlardan a?a?? yuvarlan?r yuvarlanabildi?i kadar. sonunda i?lerinden bir dayanamaz ve sorar:
- Hem b?yle bir ihtiya? i?indesin, hem de sana verilen otuz alt?n? kabul etmiyorsun. S?yleyebilirmisin neden?
- Han?m?m?n ba??rt?s?n? pazara g?t?r?p satmak i?in dola??rken bir ses duydum "Bu i?i bizim i?in yap?yorsun! Kar??l??? sana tez ula??r!" Eve d?n?p o adam?n bana otuz alt?n? getirdi?ini g?r?nce, anlad?m ki, kar??l??? geliyor. Onun i?in kabul etmedim.

Aman! Aman! Dikkat! Dikkatli ol, bir i? yapt?n da kar??l?k bekleme. Kar??l?k beklemek bir yana, kar??l?k ister gibi de durma.
eRCi
Teşekkürler....

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 05-04-2024, 06:45 AM