:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ma?aradak? Yilan
agirdelikanli
Hazret-i Muhammed Mustaf? 's.a.v' Allah? te?l?n?n emri ile Mekke-i m?kerremeden hicret etmek diledi?i zem?n,
- Benim ile bu yolda kim yol arkada?? olur. C?n?na ve ba??na kim k?yar, dedi?i zem?n, herkesden ?nce hazret-i Eb? Bekr 'rad?yallah? anh' ileri at?l?p,
- Anam ve babam, mal ve c?n?m, c?mlesi yoluna fed? olsun; y? Res?lallah. Bu ?erefli hizmete ben kulunu kab?l eyle diye iltic? ve tazarru' edince, hazret-i Fahr-i Enbiy? 'sallallah? te?l? aleyhi ve sellem' kab?l buyurdu. Gece ile ber?ber, ay ve zuh?l y?ld?z? gibi yola ??kd?lar. S?dd?k 'rad?yallah? te?l? anh' o Res?l-i Rabbil ?lem?n hazretlerini sak?n?p, k?h ard?na, k?h ?n?ne, k?h sa??na ve k?h soluna ge?er ve k?h, mub?rek aya?? parmaklar? ?zerine basard?. D??m?nlar izlemesin diye.

Bu esn?da Hab?b-i Hud? hazret-i Muhammed Mustaf? 'sallallah? te?l? aleyhi ve sellem' buyurdular ki,
- Y? Eb? Bekr, ne ?zd?r?b ?ekersin. Kendi nefsin i?in mi korkars?n.
Cev?b buyurdular ki,
- H???, s?mme h??? ki, Eb? Bekr bu yolda kendi c?n?n? sak?n?p, kay?rs?n.Ve l?kin, y? Res?lallah! Mub?rek cesedinin bir k?l?na halel gelir diye, korkar?m ki, benim gibi binlerce kimsenin ba?? d??se yeridir. Sen din ser?y?n?n mi'm?r?s?n.
Res?lullah 'sallallah? te?l? aleyhi ve sellem',
- ?z?lme, Allah? te?l? bizimledir!' buyurdu.
Ma?araya geldiler. Eb? Bekr 'rad?yallah? te?l? anh' dedi ki,
- Y? Res?lallah! Bir mikd?r sabr edin. O ma?araya ben kulun gireyim. Y?lan, akreb cinsinden nesne var ise, zarar? Eb? Bekre olsun!
Res?lullah 'sallallah? te?l? aleyhi ve sellem' izin verdi. Ma?ara i?ine girince, ne kadar mahl?kat var ise, t?r?m?r olup, herbiri deli?ine girdi. Hazret-i Eb? Bekr 'rad?yallah? te?l? anh' s?rt?ndan m?b?rek g?mle?ini ??kar?p, par?a-par?a edip, par?alar ile, o deliklerin tem?m?n? t?kad?. O deliklerden biri a??k kald?. Ona par?a yeti?medi. O deli?e de, aya??n?n taban?n? iyice t?kad?. O b?y?k sult?na, ?imdi se'?det ile, i?eri buyurun diye hit?b eyledi. ?ki cih?n serveri de, Besmele s?yliyerek, ma?ara i?ine girdi. Sab?ha kadar orada kald?lar. Sab?h oldu. Hazret-i Eb? Bekrin 'rad?yallah? te?l? anh' g?mle?ini arkas?nda g?remeyince, sebebini sordular. Hazret-i Eb? Bekr-i S?dd?k 'rad?yallah? te?l? anh',
- Y? Res?lallah! Yolunda, g?mle?imi y?rt?p, akrep ve y?lan deliklerini t?kay?p, ?erlerini def' eyledim; dedikde,
Res?l-i ekrem 'sallallah? aleyhi ve sellem',
- Allah?m! Eb? Bekri, k?y?met g?n?, benim derecemde, benimle ber?ber bulundur!, buyurdu.
Bu esn?da Fahr-i ?lem 'sallallah? te?l? aleyhi ve sellem', hazret-i Eb? Bekr-i S?dd?k?n 'rad?yallah? anh' mub?rek y?zlerinde de?i?iklik g?r?p, s??l etdikde, meyd?na gelen h?diseyi anlatd?.
- Ma?arada olan delikleri birbir t?kay?p, l?kin, c?bbe par?as? bir deli?e yetmedi. O delik de a??k kalmas?n diye taban?m? dayam??d?m. Bir y?lan, birka? def'a taban?m? sokdu. Aya??m? delikden ?ekme?e korkdum ki, o y?lan delikden d??ar? ??k?p, z?t-? ?er?fine bir elem verip, ?zd?r?b eder, diye cev?b verdi.
Res?lullah 'sallallah? te?l? aleyhi ve sellem'
- Onunla benim aram? a?, b?rak ??ks?n buyurdu.
O an Eb? Bekr-i S?dd?k 'rad?yallah? anh' mub?rek aya??n? delikden ?ekdi. ??eriden g?r?n??? h?zn ve gam veren zehirli bir y?lan ??kd?. Fahr-i ?lem 'sallallah? te?l? aleyhi ve sellem':
- Ey utanmaz y?lan! Benim ma?ara arkada??m? ve esr?r?ma v?k?f olan?, Allah? te?l?dan korkup, benden hay? etmedin mi, aya??n? sokarak eziyyet etdin, diyerek hit?b edip, azarlay?nca,
Y?lan cev?ba k?dir olup, dedi ki,
- Y? Hab?bi rahm?n! Ey insanlar?n ve cinnin Peygamberi! Senin ???k?n s?dece insanlar de?ildir. Belki hayv?n z?mresinden ku?lar, y?lanlar, kar?ncalar, cem?line ???kd?r. Hatt? ben kulun, bir?ok ya?l?, g?z? nemli, kendi cinsimiz olan b?y?klerimizden y?ksek vasflar?n?z? dinleyip, ???k sa?an y?z?n?z? g?rme?e m??tak ve hayr?n ve kendinden ge?mi?, ?a?k?n ?eklde a?l?yarak, m?l ve m?lk?n? terk edip, ???k div?nen olmu?dum. Bu ma?aray? ?ereflendirece?ini ??renmi?dim. Onun i?in nice zem?ndan ber?, bu s?k?nt?l? ma?arada gece-g?nd?z demeyip, yolunuzu bekliyordum. B?ylece, sizin buraya te?r?finiz ile, ayr?l?k ac?s?na ve i?imdeki derde merhem edeyim. ??nki, en mes'?d bir zem?nda, bu karanl?k ma?arada, arkada??n [ma?araya girince], sab?h g?ne?i gibi z?hir olup, devlet g?ne?im do?du. Amm? ne var ki, arkada??n yine perde oldu. Bu sebeble, korku ve hay? ben kulundan kalk?p, zar?r? olarak, bu k?stahl?k benden v?k?' oldu; diye ?zr dileyince,
Seyyid-?s-sekaleyn, d?ny? ve ?h?retde bulunanlar?n ?ef?'atcisi, y?lan?n k?st?h?ne ?zr?n? kab?l etdi. Hazret-i Eb? Bekrin yaras?na, m?b?rek a??zlar?n?n suyundan s?rd?. O ?nda ac?s? ?if? buldu.

Kaynak: Menak?b-i ?ihar Yar-i G?zin
ÐŽeşaren
Bende bunu bir sohbetde dinledim gecrekten cok güzel bir hikaye...

Paylasimin icin tesekkürler arkadasim
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 04-28-2024, 01:10 AM