:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
misafir sevmeyen kad?n!!!
ozgur_yasarim
Misafirperver bir sahabi vardi. Hanimi ise her g?n kocasinin yaninda bir ka? misafirle gelmesine artik tahamm?l edemez olmustu. Birka? defa kocasina:
- Sen her g?n birka? misafirle geliyorsun, gelen misafirler, ?ocuklarimizin rizklarini yiyorlar, dediyse de kocasi, her g?n yaninda birka? misafir getirmekte israr ediyordu.
Kadin sahabi dayanamayip, Res?l?llah'a sik?yete karar verdi:
- Ya Res?l?llah! Kocam her aksam eve birka? misafir getiriyor, b?ylece de kocamin kazandiklari hep misafirlere gidiyor. Bir g?n hastalaniverse, a?liktan ?lmekten korkarim, dedi.
Peygamber efendimiz(s.a.v.) kadinin kocasini, huzuruna ?agirtti.
Adam:
- Ben misafirsiz edemem! Soframda misafir olmasi, bana nes'e ve bereket veriyor, diyor ve diretiyordu. Bu sefer Peygamberimiz (s.a.v.) kadina, bundan sonra fazla degil, bir misafire razi olup olmadigini sordu. Kadin buna da razi degildi:
- Ben ?ocuklarimin rizkini baskalarinin yemesine riza g?steremem, diyordu. Adam hi? olmazsa bir misafirde israr edince; kadin bosanmaktansa bir misafire razi oldu. Fakat o aksam ?zeri beyinin, yine eve iki misafirle geldigini g?rd?. Kadin sinirlenmisti, i?i rahat degildi. Yemek hazirlamak i?in mutfaga girdi, ?? kisilik yemek hazirlayip tepsiyi kocasina verdi. Biraz sonra da misafirlerden birinin ?ikip gittigini g?rd?. Hazirlanan yemeklerden biri yenmemisti.
Kadin kocasina:
- Misafirin biri ni?in yemek yemeden ?ikip gitti? diye sordu.
Adam, ikinci misafirin farkinda degildi:
- Sen hangi misafirden bahsediyorsun. Ben bir misafirle geldim, o da i?erde iste diye cevap verdi.
Kadin ?ok iyi g?rm?st?. Misafirin birisi yemek yemeden ?ikmisti.
Bu m?nakasanin i?inden ?ikamayacaklarini anlayan kari-koca, hemen Efendimiz Hazretlerine m?racaata gittiler ve durumu anlattilar...
Onlari dinleyen Peygamber efendimiz (s.a.v.) s?yle buyurdu.
- Evet! Eve iki misafir gelmisti. Fakat bunlardan birisi hakiki insan degil, insan suretine giren rizkti. Allah (c.c.) hanimini akillandirmak i?in rizki insan kiligina sokmustu.Haniminin ise, yine misafirler i?in bir miktar rizki g?zden ?ikarip hazirladi, ama o rizki, eksilmedi.

Sunu iyi bilesiniz ki, her misafir kendi rizki ile gelir. Ve kimse, kimsenin rizkini yiyemez, eksiltemez... Hatta misafir, bir evin bereketini arttirir ve o evin rizkinda artma olur, buyurdular...
PaPaTYa_PReNSeS
g?zeldi arkada??m saol
Ara
*TATLI BELA*
tşklr arkadaşım....

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Allah(c.c.) nasıl misafir edilir? HÜDANUR 2 794 03-18-2009, Saat: 01:36 PM
Son Yorum: ufuk_can
  ALLAH(c.c) nasıl misafir edilir TutkuM 11 1,387 12-26-2008, Saat: 09:34 PM
Son Yorum: ѕαкℓı@мѕı@η

Hızlı Menü: