:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ben seni çıkarmam benim BAŞÖRTÜM !!!
YARGIÇ
İslam;sevgi ve hoşgörü dinidir...

Sitemizin islam bölümündesiniz birbiriniz ile fikirleriniz paylaşmanız çok güzel olacaktır ancak tekrar belirteyim kırıcılık ve tartışma istemiyorum dinimizin gereklerine ve sitemizin kurallarına uyunuz.
Ara
BeSeBiH-Mask
yildiz_gozlum Adlı Kullanıcıdan Alıntı:arkadasim yanlis anlasilmak icin elinden geleni yapiyorsun biz zaten konunun hic bir yerinde su yada bu sekilde ortunun yada su sekilde ortunmeyin demedik ama sen konuya baska acdan bakiyorsun allahin yasaklarini bilen daha oncede dedigim gibi zaten yapmaz zaten konuda da allah rizasi icin ortunmekten bahsediyorki allah rizasi icin yapilinca guzeldir hersey . su dediginide gelince evet turbanimizi cikartmaya calisiyorlar bunu herkez biliyor neden giremiyoruz universitelere neden calisamiyoruz resmi yerlerde basortumuzle yapma allahini seversen bukadar tartisma icinde turbaninizi cikartmaya calismiyolar diyemessin sen bana ...

Ben bana soruLana cevap verdim sadece aynı şeyLeri söLememin nedeni budur.Laik bir cumhuriyet üLkesinde yaşıyorsan üniversiteye giremezsin ve kamu aLanLarında çaLışamazsın.Ama dinini yaşamakta bu kadar kararLıysan çeker gider istediğin yerde istediğin gibi yaşarsın.[FazıL say ne diyor:ÜLkemde yobazLar doLdu,turkıyeyı terkedıyorum diyor.]Her insan memnun kaLmadıkca terkedebiLir.KuraLLar bu takabiLeceğin yerde tak,takamayacağın yere de girme !!!
Ara
history
Değerli arkadaşlarım tartışmanın amacı fikir alışverişidir, benim dediğim, senin dediğin doğruduru amaçlamıyoruz. Var olan doğru veya yanlışlara dilimizin döndüğü ,klavyemizin yazdığı kadar fikir beyan ediyoruz. Münazara tadında.....

Özgürlükler sınırsızmı olmalı, dilediğimizi yapabilmelimiyiz.

Kesinlikle hayır.Çünkü senin özgürlüğün benim özgürlüğüme zarar verecektir.Dolayısıyla bir sınır olacaktır.İşte bu sınır HUKUKTUR....
HUKUK yaşadığın ülkenin ideolojisi ve rejmine göre uyarlanır. Evrense hukuk başkadır.Bu ülkenin yönetimsel ideolojisi LAİK DEmOKRASİDİR.
Laikliğin tanımını onlarca kişi yapmıştır, sizinde bir tanımınız mutlaka vardır....En güzel tanım Cumhurbaşkanı Sayın SEZER'in tanımı Adam gibi adam olmaktır.
Bugünlerde ülkemizde inanılmaz kaoslar var, bir yandan terör, bir yandan sağlıktaki belirsizlik, öte yandan Sivil Anayasa ve türban.İşte bunların sebepleri Hukuğa aykırı popilist yaklaşımı olan çıkarılan yasalardır.
BİR ÜLKENİN KALKINABİLMESİ, ÖNCE BAÄžIMSIZLIÄžI, SONRA HUKUK DEVLETİ OLMASIYLA ilgilidir.
Yasa devleti olan hiç bir ülke kalkınamaz,çünkü yasalar kişilere endekslidir.
Ağzımıza pelesenk olmuş bir cümle Ülkemizin %99 u müslüman...doğru, elhamdülillah bizde müslümanız.Her ilimizde,kasabamızda,mahallemizde onlarca Camimiz var, gururla söylüyorum.Ramazanda ülkemiz nurlanıyor,her kutsal mekan huşu içinde ibadetlerini yapmakta.Sorun varmı.? Yine dilimize pelesenk olmuş bir cümle..Ninelerimiz,annelerimiz, hatta atamızın annesi ve eşide örtülü....buda da doğru, sorun yok.
şimdi sorun ee ben okulumda türban takmak istiyorum,kamu yerlerinde türbanlı çalışmak istiyorum.Çok doğal bir talep...Şimdi soruyorum, sokakta türbanın var diye ,rengi şudur diye, veya pardesün şöyle diye rahatsız edildinmi...sanmıyorum. Sorun kamusal alanlar.Laik ülkede kamusal alanlarda dini simgeler kullanılamaz, Fransa örneği gibi.Mahkemede dahi dini simge kullanan avukatlara karşı tarafın reddi hakim talebi vardır,davanın sonucu etkilenmesin diye.
Sonuç;Sorun Laiklik...
Bunada yorumu sizler yapın, saygılar
Ara
(¯`•._ αѕιρяєη
Ben fransada yasiyorum okudugum okuldaki ogretmelerin hepsi siniftaki hristiyan arkadaslarimin hepsi rahatlikla hac takalbiliyorlarsa boyununa ve bu bu ulkenin laikligine zarar vermiyosa ki burasi hristiyan bu ulke kamu alanlarnda herkez istedigi gibi hac tasiyabiliyorsa yaninda boynunda ,
bende kendi musluman ulkemde basortumu takabilmeyim ve benim basortumun laiklige hic bir zarari yok ne yani ben basortusu taksam baska bi kardesim basortusu taksa devlet mi batacak yapmayin lutfen ! Sorun bizim kendi insanimizda cagdaslik adiyla akli karistirilmis butun dini duygulari istismar edilmis insanlarimizda . Vicdaniniza sorun bi o size digru cevabi verecektir ?
Ara
(¯`•._ αѕιρяєη
serhad_26 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Offf yaa yeter artık!!nedir türbanlı bacılarımızdan istediğiniz ki?Ne istiorsunuz onlarda çağdaşlaşsınlar!mı?Yok rahat bırakın artık onlar yobaz,gerici olmaktan çok mutlular!Tek istedikleri Allah emrettiği için Allah(cc)nün emri doğrutulsunda örtünmektir..nerde inanç özgürlüğünüz,nerde çok methettiğiniz demokrasiniz?yok yok inanç özgürlüğü bizlere yani Müslümanlara yok dimi bizler harici herkese var ama..Yahudiler kippa(başlarına giydikleri takke) ile istediği yerlere kamuda dahil girebilecekler %99 u Müslüman bir ülkede Müslüman bacılarımın türbanı gözlerine batıyor..Unutulmasın ki bir gün gelecek ve o gün geldiğinde hesaplar görülecek elbette Allah(cc)nün izni ile inşaAllah...
allah razi olsun serhat abi ...
Ara
EndLess
Ben bu konuya yorum yapmadım hıc yapmazdım da ama söle bısey varkı bakıyorum artık aractan cok amac halıne donustu Basortu bırılerı uzerınden rant saglamaya basladı benım annemde basortusu kullanıyor.. Kımseyede bu konuda söz söyletmem ama sunuda bılırım kı bunu amac ıcın kullananlarada ızın verılmez..

Ne kadar guzeldırkı Bır kadının yuzunun sacının tek telının helallıgınden baskasına kapalı olması kı bu Kuran - ı Kerım dede böle buyurmaktadır...

Ama sölede bısey varkı Basorutusu kullanıp bunu ne ıfade ettıgını bılmeyen ama bun8u yqanlıs savunan yada yanlıs bılgılendırılıp serserı mayın gıbı etrafa satasan kısılerede karsıyım..

Bunu basortusu Sorunundan cok kendı fıkrım olarak sölım .. Benım esımın yada sevgılımın Basının ortulu olması benı mutlu eder aılemdede bırının basının ortulu olması benı mutlu eder..

Ama Sunlarıda sölemeden gecemıcem : Söle seylere tanık oldum Kuoferde calısırklen basortulu kapalı bı bayan gelmıstı Uzerındekı Parduseyı cıkardıgında uzerınde sıfır kol ve Mını etegı vardı ben buna karsıyım Basorutusu kullanıpta Vucudunuzun dıger Tarafları acıksa Kullandıgınız Basortusunun bı anlamı olmaz...

Sunuda sölım Bunalrı bırılerı LAf sölesın yada Polemık olsun dıye sölemedım Zaten Cok ıyı de bılmem Ama görusum buydu benı duzeltıcek yada bana bunu Ögretıcek Her kısıye saygı duyarım SmileSmileSmile
Ara
chatlaq
Ya ArkadaşLar KonuYu Bu Kadar UzaTmasayDınız Keşke ßirßiriniZi KırmıŞSınıZ ßiRaZSad
€veT Kur'an-ı Kerim'de BaşörTüsüyle İlgiLi ßir AyeT YokmuŞ Diye ßiLiyoRum Bunu TeLeVizYonda HaßerLerDede GöRmüşTüm ÖnCeDeN Ama Ben ßaŞörTü KuLLananLara ßişey DemiYorum İçTen GeLen Bişi Ama ßaşarTü KuLLanaRak MüsLüman OlunmuYoR

İşTe BöyLe TarTışmaLar Ülkemizi ßöLüYor

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,
Bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel.

MeVLana
Ara
chatlaq
Pardon yanlışlıkla aynı msj göndermişim bnde düzelttim şmidi
Ara
asigenc83
BeSeBiH-Mask Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Ben bana soruLana cevap verdim sadece aynı şeyLeri söLememin nedeni budur.Laik bir cumhuriyet üLkesinde yaşıyorsan üniversiteye giremezsin ve kamu aLanLarında çaLışamazsın.Ama dinini yaşamakta bu kadar kararLıysan çeker gider istediğin yerde istediğin gibi yaşarsın.[FazıL say ne diyor:ÜLkemde yobazLar doLdu,turkıyeyı terkedıyorum diyor.]Her insan memnun kaLmadıkca terkedebiLir.KuraLLar bu takabiLeceğin yerde tak,takamayacağın yere de girme !!!

Konuyu baştan sona kadar okumaya çalıştım.Öncelikle şunu belirtmek istiyorum islamda zorlama yoktur.İsteyen başını türbanla örter, isteyen yemeni bağlar, isteyen karaçarşaf giyer vs. vs. vs.Bunlar kişilerin iç dünyasıyla, inançlarıyla ilgilidir.Açıkçası kimin ne taktığı yada giydiği beni ilgilendirmez.Benim ilgilendiğim konu şu; BeSeBiH-Mask arkadaşımızın ve ülkemizde büyük bi kitlenin savunduğu şu laiklikle başörtüsünün çakıştığı nokta.Arkadaşlar LAİKLİK nedir ? LAİKLİK en bilinen tabiriyle din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.Ayrıca kişilere din ve vicdan hüriyeti sağlayan bir sistemdir.Yani daha açıklayıcı olursak şunu diyebiliris; Arkadaş sen devletini islami kurallara göre yönetmeyeceksin.Bu kadar basit.Peki soruyorum size ??? Müslüman bir ülkede yaşıyorus, fakat bir genç kızımız üniversiteye başını açmadan giremiyor.Böyle bi saçmalık olabilirmi.Ne yani şimdi bu genç kızımız üniversiteye başı örtülü giderse Laik bir devlet olamıyacak mıyız ?Onu da geçtim , bir kaç gün önce haberlerde izledim; başları örtülü diye öğrenci velilerini üniversiteye sokmadılar.Bırakın ALlahınızı severseniz ya.Tutturmuşsunuz Biz Laik bir ülkeyiz diye. LAİKLİKLE bunun ne ilgisi var.Yani bir insan hem müslüman hemde LAİK olamazmı yada hem ATAÜRKÇÜ hem MİLLİYETÇİ hemde MÜSLÜMAN olamaz mı ?Ah keşke O büyük Komutan ATATÜRK yaşasaydı da şu halimizi bi görseydi...

Gelelim şu ülkeyi terk etme mevzusuna.Başörtüsü takmak takana da saygı duymak YOBAZLIKSA ewet ben de yobazım.Ülkeyi terk etmesi gereken biz ve bizim gibiler değil.Bırakın insanlar inançlarını yaşasınlar.

Bu koyla ilgili Ulu Önderimiz ne güzel söylemiş ... Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz.(1926) Mustafa Kemal ATATÜRK
NE demiş ATATÜRK "Biz Dine saygı gösteririz".Yani ATATÜRK şunu mu diyor öğrenciye; biz dine saygılıyız ama sen üniversiteye girerken başını aç.YA da başın açık değilse okuma cahil kal.ATATÜRK kadar eğitime öğretime çok önem vermiş bir lider , ki kendisi Başöğretmenimizdir, böyle bir şeye yaşasaydı eminimki karşı çıkardı.

Sevgiler ...
Ara
BeSeBiH-Mask
[COLOR="DarkRed"]Uğruna kitapLar yazıLmış dersLer okutuLmuş LaikLik kavramını size burda anLatmamı bekLiyorsunuz.İsLam devLeti üzerine cumhuriyet kurarken,okuLa türbanLa girmeyeceksin dersen,haLk ayakLanır ve kaos oLurdu,o yüce insan sadece söyLedikLeriyLe değiL düşündükLeriyLe değerLendiriLmeLidir.

ayrıca tutup da LaikLiğin ne oLduğunu,türbanLa okuLa niye giriLmedğini bana soracağına,sağ iktidara darbe yapıp da bütün soLcu ve emekçiLeri kırıp geçiren sözde generaLLer topLuLuğu oLan 12 eyLüL cuntacıLarına sor.Bu anayasayı ben düzenLemedim.ben yazıLanı savunurum biLdiğimi okurum.[/COLOR]
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SeNi SeWiYoRuM Ey NeBi yagmuryurekl!m 3 438 04-10-2022, Saat: 12:49 AM
Son Yorum: wildfang
  “Rabbin sana ne darıldı, ne de seni bıraktı.” Hasretiim 7 642 06-17-2011, Saat: 02:56 PM
Son Yorum: ZencefiL
  ResuLüm! Biz Seni ALemLere Rahmet OLarak Gönderdik Nare 1 499 09-03-2010, Saat: 11:54 PM
Son Yorum: ÐŽeşaren
  Hasbi Rabbi CelallAllah:(Benim Rabbim Bana Yeter): *Asİ-yÜrEk* 2 634 06-10-2008, Saat: 08:58 PM
Son Yorum: *Asİ-yÜrEk*
  'Başörtüm .. ÐŽeşaren 43 2,519 04-22-2008, Saat: 08:02 PM
Son Yorum: ÐŽeşaren

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
  Tarih: 06-01-2024, 04:58 AM