:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: ?SS?de 'klasik yaz?l?' denemesi (?hh bi bu eksikti ! )
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
[COLOR="Blue"] ??renci Se?me S?nav?'nda (?SS) test usul? sorular?n yan? s?ra, adaylar?n klasik yaz?l? s?navlardaki gibi cevap yazaca?? ''a??k u?lu'' sorular da y?neltilmesi i?in ''deneme'' haz?rl?klar? ba?lat?l?yor.

??renci Se?me ve Yerle?tirme Merkezi (?SYM) Ba?kan? Prof. Dr. ?nal Yar?ma?an, ilk a?amada, s?nava giren ??renci say?s? az oldu?u bu y?ntemin Kuzey K?br?s T?rk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 2008 y?l?nda uygulanaca??n? bildirdi. T?rkiye'de ?SS'ye giren ??renci say?s? birka? y?z bin ki?iye indirilirse bunun uygulanabilece?ine i?aret eden Prof. Dr. Yar?ma?an, ''T?rkiye bu s?navdan kurtulmak istiyorsa bir siyasi liderin veya bir bakan?n '?SS'yi kald?raca??z' demesi yetmez'' dedi.

?SYM Ba?kan? Prof. Dr. ?nal Yar?ma?an, Anadolu Ajans?'na yapt??? a??klamada, bug?nk? ?SS sisteminden kimsenin memnun olmad???n? belirterek, ''Herkes sistemi ele?tiriyor. Toplant?lar yap?l?yor, ?urada ele?tiriliyor, sa?da solda ele?tiri yap?l?yor ve hakl?lar'' dedi.

''Sistemin olumsuz yanlar?n? kendilerinin de g?rd?klerini'' dile getiren Prof. Dr. Yar?ma?an, Y?K'?n haz?rlad??? strateji raporunda da ?SS ilgili b?l?mler yer ald???n? an?msatt?.

S?nav sistemi ile ilgili g?r??lerini anlatan Prof. Dr. Yar?ma?an, sorunun ?niversite kontenjanlar?n?n yetersizli?i ve y?ksek??retime talebin fazla olmas?ndan kaynakland???n? vurgulad?.

''MEMNUN?YETS?ZL?K VAR''

Prof. Dr. Yar?ma?an, ?unlar? kaydetti: ''T?rkiye'de y?ksek??retime talep, T?rkiye'nin ekonomik ve sosyal ko?ullar? nedeniyle ayn? durumdaki ?lkelere g?re daha farkl?. ??sizlik ve di?er nedenler ?niversiteye y?nelmeyi etkiliyor. Kontenjanlar yetersiz, talep de fazla oldu?u i?in bir y???lma meydana geliyor. Liseyi her y?l 500-600 bin ki?i bitirirken, ?niversite s?navlar?na 2 milyona yakla?an say?da aday ba?vuruyor. Bu kadar ?ok say?daki aday aras?ndan se?im yapt???n?zda kullanabilece?iniz tek y?ntem var, o da ?oktan se?meli test s?nav?. Bunun da e?itim a??s?ndan getirdi?i olumsuz sonu?lar oluyor tabii. Sadece ?oktan se?meli s?nav yapt???n?zda ??renciler s?nava haz?rlanmak a??s?ndan sadece belli yeteneklerini geli?tiriyorlar, di?er yeteneklerini geli?tirmiyorlar. Orta??retim bundan etkileniyor ister istemez. Daha az etkilenmesi i?in ge?en y?l yapt???m?z de?i?iklikler bu y?ndeydi ama gene de etkileniyor. Sonu? olarak bir memnuniyetsizlik var. Analizi iyi yaparsan?z, bunun giderilmesi i?in neler yap?laca?? da kendili?inden ortaya ??k?yor.''

''Y?K-MEB-H?K?MET SIKI ??B?RL??? YAPMALI''

Prof. Dr. Yar?ma?an, sorunun giderilmesi i?in ?ncelikle kontenjanlar?n art?r?lmas? gerekti?ini vurgulad?. Bunun k?sa s?rede olmayaca??n? bildiklerini, ancak belirli bir d?nemde ve planl? bir ?ekilde art?rma yap?lmas? gerekti?ini ifade eden Prof. Dr. Yar?ma?an, yeni ?niversite a??lmas?n?n yeterli olmayaca??n? s?yledi. Prof. Dr. Yar?ma?an, ge?en y?l 15 ''yeni ?niversite'' a??ld???n? ancak bir tek kontenjan bile ilave edilmedi?ini belirterek, ??yle konu?tu:

''Kontenjanlar?n hissedilir d?zeyde art?r?lmas? laz?m. Bunun i?in de ?lkenin y?ksek??retime ?nem vermesi, ??retim ?yesi yeti?tirmesi gibi ??-be? y?la yay?lan bir planlama yap?lmal?. Bunu T?rkiye'nin yapmas? laz?m. Bu y?nde hi?bir belirti g?rm?yoruz. Bunun i?in Y?ksek??retim Kurulu ile h?k?metin, Milli E?itim Bakanl???n?n ?ok s?k? i?birli?i yapmas? laz?m.''

''K?MSE L?SE D?PLOMASINA G?VENM?YOR''

''T?m ?lkelerin s?nav yapt???n?, ancak T?rkiye gibi ?niversitelerin t?m b?l?mlerine s?navla ??renci alan ba?ka bir ?lke bulunmad???n?'' vurgulayan Prof. Dr. Yar?ma?an, s?zlerini ??yle s?rd?rd?:

''?rne?in bizde kontenjan? s?n?rs?z olan A??k??retime bile s?navla giriliyor. Bunun ba?l?ca nedeni de lise diplomas?n?n belirli bir seviyeyi garantileyememesi. 'T?rkiye'de okuma-yazma, toplama-?arpma bilmeyen lise mezunlar? var' deniyor. Bu biraz abart?lm?? da olsa T?rkiye'de bir ger?e?i dile getiriyor. Kimse lise diplomas?na g?venmiyor. ?yle oldu?u i?in de her yere s?navla al?n?yor. Bunu kald?rmak, y?kmak laz?m. Bunu y?kmak, ya liselerde diploman?n daha ciddi bir bi?imde verilmesi ya da bir bitirme s?nav?, olgunluk s?nav? gibi bir s?nav yap?lmas?yla m?mk?n olur.''

''SINAV C?DD? YAPILIRSA SINAVSIZ G?R?LEB?L?R''

Prof. Dr. Yar?ma?an, ''bitirme s?nav?n?n objektif ve ciddi bir ?ekilde uygulan?rsa ve bu s?navda ba?ar? g?steremeyenlere y?ksek??retim yolu kapan?rsa'' o zaman baz? y?ksek??retim programlar?na do?rudan s?navs?z olarak girilebilece?ini kaydetti. Prof. Dr. Yar?ma?an, ?unlar? kaydetti:

''Kontenjanlar? art?r?rsan?z, baz? yerleri de s?navs?z yaparsan?z; sadece A??k??retim'i demiyorum meslek sahibi yapmayan baz? lisans programlar? vard?r ve bunlara da s?navs?z girilebilir, ?niversiteye giren say?s?n? b?y?k ?l??de azaltm?? olursunuz. O noktaya geldi?imizde farkl? s?nav teknikleri yap?labilir. Bu da bug?n toplumun bug?n ?ikayet etti?i bir?ok konunun ortadan kalkmas?n? sa?lar. Kimse bunlar? d???nmeden '?SS kalkmal?d?r' diyor. Ama kontenjanlar, T?rkiye'nin ekonomik durumu b?yle kal?rsa, liselerin seviyesi ve diplomalar?n?n d?zeyi bu ?ekilde kal?rsa hi?bir ??z?m ?retilemez. Herkesin bunun bilincinde olmas? laz?m.''

''A?IK U?LU SINAVA ADIM''

?SYM Ba?kan? Prof. Dr. Yar?ma?an, di?er ?lkeler gibi T?rkiye'de de ?niversiteye giri?te ?oktan se?meli testlerin yan? s?ra ''a??k u?lu'' sorular?n y?neltildi?i s?nav yap?labilmesine bir ad?m olmas? a??s?ndan haz?rl?klara ba?lad?klar?n? bildirdi. Prof. Dr. Yar?ma?an, ??yle konu?tu:

''?oktan se?meli testler d???nda a??k u?lu sorular?n da yer ald??? s?navlar?n ?niversiteye giri?te yap?labilirli?i denemek i?in KKTC'de bunun bir uygulamas?n? 2008 y?l?nda yapmak ?zere haz?rl?klara ba?lad?k. KKTC Milli E?itim Bakanl???, ?SYM ve Y?DAK olarak el birli?iyle bu haz?rl?klar? yap?yoruz.

Az ?nce s?ylediklerim de T?rkiye'de ?n?m?zdeki 3-5 y?l i?inde ger?ekle?irse, T?rkiye a??s?ndan bir haz?rl?k, bir bilgi birikimi olur. Ama 1.5 milyon ki?iye a??k u?lu sorularla kompozisyon yazd?rarak veya k???k k???k, k?sa sorular sorularak s?nav yap?lmas? pek m?mk?n de?il. Ama bu say?y? birka? y?z bin ki?iye indirirseniz, ?rne?in co?rafya s?nav?na 100 bin ki?i girerse, matematik s?nav?na sadece 300 bin ki?i girerse ve bu konuda ?rg?tlenirseniz bunun yap?labilirli?i ortada. ??nk? bir?ok ?lke bunu bu ?ekilde yap?yor. ?niversiteye giri?i sadece ?oktan se?meli test s?nav?yla yapan tek ?lke biz kald?k.''

''TEST Y?NTEM?N?N YAN ETK?LER? VAR''

Di?er ?lkelerin de test s?nav? yapt?klar?n?, ??nk? test y?nteminin uyguland??? s?nav?n kolay ger?ekle?tirildi?ini, objektif oldu?unu ve iyi ??renci se?ti?ini anlatan Prof. Dr. Yar?ma?an, ancak test y?nteminin de ''yan etkileri'' bulundu?unu ifade etti. Prof. Dr. Yar?ma?an, s?zlerini ??yle s?rd?rd?:

''Test y?nteminde ??rencinin sadece belirli yeteneklerini ?l?ebiliyorsunuz. ??renci sadece belirli konularda haz?rlan?yor. Yani e?itim a??s?ndan baz? sak?ncalar? var. Bu sak?ncalar? ortadan kald?rmak i?in di?er ?lkeler test s?nav?yla birlikte di?er s?nav tekniklerini de kullan?yorlar. T?rkiye'nin de bunlar? kullanmas? gerekti?ine inan?yoruz ama bunun ?n ko?ullar? var. T?rkiye bu s?navdan kurtulmak istiyorsa bir siyasi liderin veya bir bakan?n '?SS'yi kald?raca??z' demesi yetmez. Bunu kald?rmak i?in, onun yerine birtak?m haz?rl?klar? yapmas? laz?m ve bu haz?rl?klar da ??-be? y?l s?rer. Bir y?lda bunu kimse yapamaz.''

KKTC'DEK? SINAV

KKTC'deki adaylar?n KKTC'deki ?niversitelere yerle?tirilmesi i?in orada ayr? bir s?nav ger?ekle?tirildi?ini anlatan Prof. Dr. Yar?ma?an, KKTC'li ??rencilerden T?rkiye'de okumak isteyenlerin ayn? zamanda T?rkiye'de ger?ekle?tirilen ?SS'ye de girebildiklerini an?msatt?. Prof. Dr. Yar?ma?an, KKTC'de ?niversite adaylar? i?in yap?lan s?nav? KKTC Y?ksek??retim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu'nun (Y?DAK) ger?ekle?tirdi?ini an?msatt?.

?niversiteye giri?te test usul? sorular?n yan? s?ra ''A??k u?lu soru'' y?neltilmesi amac?yla yap?lacak uygulama i?in Y?DAK'a destek vereceklerini bildiren Prof. Dr. Yar?ma?an, ?unlar? s?yledi:

''Biz KKTC'li ??rencilerin ?SS'ye girmesi uygulamas?n? kald?rm?yoruz. T?rkiye'de okumak isteyenler yine ?SS'ye girer. ''A??k u?lu soru'' uygulamas?n?n nedeni, oradaki s?nava giren aday say?s?n?n ?ok az olmas?. S?z?n? etti?im s?nava 2 bin-2 bin 500 ki?i giriyor. Dolay?s?yla orada her t?rl? uygulamay? ?ok kolayl?kla ger?ekle?tirmek m?mk?n. Mesela T?rk?e s?nav?na 2 bin 500 ki?i girer de fizik s?nav? yaparsan?z muhtemelen 500 ki?i girer. 500 ki?iye her t?rl? s?nav tekni?ini uygulamak m?mk?n.''

''T?RK?YE'DE BUNUN ???N VER?LM?? B?R KARAR YOK''

?niversiteye giri? s?nav? konusunda KKTC'de de T?rkiye'deki gibi ?ikayetler oldu?unu belirten Prof. Dr.Yar?ma?an, ??yle konu?tu:

''Onlar da kendi s?nav sistemlerinden memnun de?iller. Onlar da s?nav? bizimki gibi ?oktan se?meli yap?yorlar. Dolay?s?yla ayn? ?ikayetler var. A??k u?lu soru konusunda onlar kendileri a??s?ndan uygun olaca??n? d???nd?kleri i?in b?yle bir ?ey yap?yorlar. Biz de bu konuda bir deneyim kazanal?m diyoruz. ?ngiltere'de test s?nav? neredeyse hi? yap?lm?yor, a??k u?lu yap?l?yor. Kom?umuz Yunanistan b?yle yap?yor, ?evremizdeki di?er ?lkeler b?yle yap?yor. Onlar b?yle yap?yorken, bizim de b?yle yapmam?z gerekti?ini d???n?yoruz. 'Bilgi birikimi olu?tural?m, deneyim kazanal?m' diyoruz. T?rkiye'de b?yle bir ?ey i?in verilmi? bir karar yok ama s?rf deneyim kazanmak ve KKTC'nin sorunlar?n? ??zmesi i?in yap?lacak bir uygulama olacak.''

Bu konuda KKTC'ye ne ?ekilde bir destek verilece?i sorusu ?zerine Prof. Dr. Yar?ma?an, 2 ?yenin KKTC'den, 1 ?yenin de T?rkiye'den ?SYM'den kat?laca?? bir s?nav komisyonu olu?turulaca??n? bildirdi. Prof. Dr. Yar?ma?an, ?rnek sorular?n haz?rlanmas?ndan di?er t?m konulara kadar ?SYM'nin birikimiyle KKTC'ye destek vermeye ?al??acaklar?n? s?yledi. S?nav? Y?DAK'?n ger?ekle?tirece?ini ifade eden Prof. Dr. Yar?ma?an, ''S?nav?n sahibi Y?DAK olacak. 2007 erken olur diye 2008 y?l?nda yap?lmas? kararla?t?r?ld?'' dedi.

''2007-?SS BA?VURULARI, ?UBAT'TA BA?LAYIP MART'TA B?TECEK''

?SYM Ba?kan? Prof. Dr. ?nal Yar?ma?an, 2007-??renci Se?me S?nav?'na (?SS) ba?vurular?n ?ubat-mart aylar?nda al?naca??n? belirterek, ba?vuru, i?erik ve yerle?tirme ko?ullar? a??s?ndan 2007-?SS'nin 2006'dakinden farkl? olmayaca??n? bildirdi.

Yar?ma?an, ?SS ba?vurular?n?n ge?en y?l internet ?zerinden al?nmaya ba?land???n? an?msatarak, bu teknik imkan?n kolayl?k sa?lad???n? anlatt?. Bu kolayl?k nedeniyle ?nceki y?llarda oldu?u gibi ba?vurular? erkenden almayacaklar?n? s?yleyen Yar?ma?an, ''?nceki y?llarda kas?m ay?nda ald???m?z ba?vurular?, bu yeni teknoloji kullan?m? nedeniyle ?ubat-mart aylar?nda al?yoruz. 2007-?SS i?in ba?vurular ?ubat ay?nda ba?lay?p, mart ay?nda sona erecek. Ama kesin tarihler hen?z belli olmad?'' dedi.

2007-?SS ile ilgili bir de?i?iklik olup olmayaca?? sorusu ?zerine Yar?ma?an, bu konuda karar organ?n?n Y?K oldu?unu an?msatarak, ''?u ana kadar bize ula?m?? bir de?i?iklik yok. Bildi?im kadar?yla ?nemli bir de?i?iklik yok. S?nav ilkeleri ve kurallar? a??s?ndan ge?en y?l?n ayn?s? olacak'' diye konu?tu.

''?URADA ALINAN KARARLAR SADECE TAVS?YE N?TEL???NDE''

Adaylar?n ''De?i?iklik olacak m??'' diye meraklanmalar?n?n gereksiz oldu?unu vurgulayan Yar?ma?an, ?unlar? s?yledi:

''Milli E?itim ?uras?'nda birtak?m tavsiye kararlar? al?nd?. Ben adaylara, bunlar?n sadece tavsiye kararlar? oldu?unu, bu konuda yetkili organ?n Y?K oldu?unu ve Y?K'?n al?nm?? hi?bir karar? bulunmad???n?, 2007-?SYS'nin gerek ba?vurular, gerek s?nav?n i?eri?i gerekse yerle?tirme ko?ullar? a??s?ndan 2006'dan farkl? olmayaca??n? belirtmek istiyorum.''

2006 y?l?nda, kontenjanlar?n b?y?k b?l?m?n?n bo? kald??? an?msat?larak, bununla ilgili bir ?nlem al?n?p al?nmayaca??na ili?kin soruyu Yar?ma?an, ??yle yan?tlad?:

''Baz? kontenjanlar?n bo? kalmas? bir miktar sistem de?i?ikli?inden, bir miktar da adaylar?n s?navda tercihlerinden kaynakland?. Bu ve benzer sorunlar?n 2007 y?l?nda da ya?anmamas? i?in birtak?m k???k ?nlemler al?nmas? d???n?lebilir. Bu y?l ya?anan sorunun ?n?m?zdeki y?llarda ya?anmamas? gerekir. Ya?anmamas? i?in adaylar?n ve idare olarak bizim yapmam?z gerekenler var. O nedenle baz? k???k de?i?iklikler olabilir ama bu de?i?iklikler adaylar? ilgilendiren de?i?iklikler de?il. Adaylar yine ayn? ?ekilde s?nava haz?rlanacaklar, ayn? konulardan s?nava girecekler. Yerle?tirme ayn? bi?imde yap?lacak. Hangi aday?n hangi programlara gidece?i de?i?meyecek. Kamuoyunda 'katsay?' diye bilinen, adaylar?n kendi alanlar?ndaki y?ksek??retim programlar?na gitmede onlara sa?lanan avantaj s?recek. Bu sistemin genel kurallar?nda, genel ilkelerinde bir de?i?iklik olmayacak.''

Yar?ma?an, ''adaylar?n dikkat etmeleri gereken kurallar?'' anlat?rken, bug?nk? sistemin adaylar? kendi alanlar?ndaki programlara gitmeye y?nlendirdi?ine i?aret ederek, adaylar?n bunun bilincinde olarak s?nava haz?rlanmalar? gerekti?ini vurgulad?. Yar?ma?an, ''Bence okuluna devam eden, derste ??retmeninin anlatt?klar?n? iyi ??renen bir ??renci, zaten kendili?inden s?nava haz?rlanm?? oluyor. S?nav okuldakinden farkl? bir konuda yap?lmad??? i?in s?nava haz?rlanmak zaten dersleri gere?i gibi izlemek ve ba?armak anlam?na geliyor. Onu ba?aran b?y?k ?l??de s?nava haz?rlanm?? demektir'' dedi.

Bu y?l oldu?u gibi ???nc? bir ek yerle?tirme yap?l?p yap?lmayaca?? sorusuna kar??l?k Yar?ma?an, ''Olmamas? laz?m. Onun i?inde de ??rencilerin bilin?lendirilmesi gerekiyor. Herkesin kendi alan?ndaki testlere cevap vermesi laz?m'' diye konu?tu.

''?URA, BELL? B?R KONUYA ODAKLANDI''

Yar?ma?an, 17. Milli E?itim ?uras?'n?n kendilerini ilgilendiren b?l?mlerini izledi?ini ifade ederek, ??yle konu?tu:

''A??k?as? al?nan kararlar? do?ru bulmuyorum. ?zelikle e?itim a??s?ndan do?ru olmayan kararlar al?nd???n? d???n?yorum. Bu ?ura, beni biraz hayal k?r?kl???na u?ratt?. T?rkiye'nin bu kadar se?kin e?itimcilerinin kat?ld??? bir ?urada, ?ok daha derinlemesine ve e?itimle ilgili konularda g?r??lerin belirtilece?ini, kararlar?n al?naca??n? d???n?yor insan. Oysa bu y?nde belki bir tek, okul ?ncesi e?itimin zorunlu hale getirilmesi gibi bir ?neri vard?. O da ?ok fazla ilgi ?ekmedi. Onun d???nda ger?ekten e?itimle ilgili bir g?r???n veya bir karar?n al?nd???n? g?rmedim. B?t?n ?ura, b?y?k ?l??de belli bir konuya odakland?. Sanki ?ura o ama?la toplanm?? izlenimi verdi. Bu y?zden de asl?nda ?uran?n amac?na ula?t???n? d???nm?yorum.''

''GER?EKLE?T?R?L?RSE OLUMSUZ SONU?LAR VER?R''

Yar?ma?an, ?urada katsay? ile ilgili konuda al?nan karar? da ??yle de?erlendirdi: ''Bu bence e?itim a??s?ndan son derece olumsuz bir karar. Karar?n k?keninde programlar?n, yani meslek lisesi programlar?n?n lise programlar?yla kar??la?t?r?larak grupland?r?laca?? ifade ediliyor. Bunun arkas?nda ?u seziliyor: Meslek lisesi programlar? lise programlar?yla e?itlenmeye ?al???lacak, ayn? haklara sahip olunmas? i?in. Bu da tabii e?itimi olumsuz y?nde etkileyecek. Bir meslek lisesinin hem meslek lisesi derslerini hem de genel lisenin belli bir alan?n?n t?m derslerini i?ermesi ka??t ?zerinde ger?ekle?tirilebilir ama uygulamada buradan ??kacak adaylar ne meslek lisesi mezunu olurlar ne de genel lise mezunu olurlar. ?kisinin ortas?nda, a??k?as? ?ok da ba?ar?l? olmayacak ??renciler olurlar. Bu tamamen belli bir amaca y?nelik uygulamad?r. Ger?ekle?tirilece?ine inanm?yorum ama ger?ekle?tirilirse de son derece olumsuz sonu?lar verir.

Bunun yerine bence daha sa?l?kl?s?, meslek lisesi mezunlar?n?n kendi alanlar?nda ?niversiteye gitme imkanlar?n?n sa?lanmas?d?r. Meslek lisesi mezunlar?n?n bir k?sm? i? hayat?na at?lacakt?r, bir k?sm? s?navs?z ge?i? ile meslek y?ksekokuluna gidecektir ama ?ok ba?ar?l? ??rencilere de kendi alanlar?nda lisans programlar?na gitme imkan? verilebilir. Bunun ?tesindeki uygulamalar bence e?itim a??s?ndan sa?l?kl? de?il.''
[/COLOR]