:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: ?rnek hayat
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Kurtlara H?kmeden Sultan “?mer Bin Abd?laziz”
?brahim ?AH?N

Halep-kale.jpgE?itlik demek olan adalet, bir kimsenin kar??s?ndakilere iyilikte de fenal?kta da ayn? ?ekilde davranmas?d?r. Yap?lan i?lerde, s?ylenen s?zlerde do?ruluktan asla taviz vermemek, tam ve do?ru olan? yapmak ve s?ylemektir. Ahlak terazisinin iki g?z?n?n daima ayn? seviyede, beraber bulunmas?d?r. Bu hususta bizlere en g?zel ?rneklerden biri ?mer b. Abd?laziz'dir.
Her h?li ile batakl??a d??m?? bir ?lkeyi iki bu?uk y?l gibi k?sa bir s?rede zirveye ??kartan ?mer b. Abd?laziz halife olup devletin ba??na ge?ince, halifelerin kulland??? saltanat binekleri ile kendisini almaya geldiller. Bakt? ki, en g?zelinden binekler donat?lm??, insanlar etraf?nda pervane olmu?. Bu saltanat ve bineklerin hi?birini kabul etmez, orada bulunanlara dedi ki:
-Benim kat?r?m? getirin, ona binece?im.
Bir zaman sonra hilafet makam?na ait hayvanlar?n ihtiya?lar?, yiyecek ve bak?c? masraflar? talep edilince, ?mer b. Abd?laziz ?u emri verdi:
-Bu hayvanlar? sat?n, gelirlerini de beyt?lmale kat?n. Benim kat?r?m bana yeter.
Allah'tan korkan, azla yetinen, ahireti i?in d?nyas?n? unutan, ilim d??k?n?, ya?ay???yla herkese ?rnek olmu? bir yol g?sterici idi.
?mer b. Abd?laziz'in dilinin s?yledi?ini kalbi yalanlamazd?, kalbinin s?yledi?ini de dili. Her i?inde halk?n menfaatini, devletin menfaatini ?nde tutard?. ?ahs? bir mesele oldu?unda, her zaman nefsine kar?? milleti, devleti tercih ederdi. Anlat?l?r ki:
Han?m?na, babas? Abd?lmelik, devrin en g?zel m?cevherlerinden olu?an bir tak?m hediye etmi?ti. Hediyeden haberdar olan ?mer b. Abd?laziz:
Halep-kale2.jpg-Tercih yapmay? sana b?rak?yorum. Ya m?cevherleri tercih edeceksin, ya bana senden ayr?lma izni vereceksin. O m?cevherler sende oldu?u s?rece seninle kalamam.
Bu talebe verilen cevap da ondan a?a?? kal?r de?ildi:
-Bunlar?n kat kat fazlas? olsa, yine de seni tercih ederim.
Bunun ?zerine ?mer b. Abd?laziz, han?m?n?n m?cevherlerini beyt?lmale kaydettirdi. Bu h?diseden k?sa bir s?re sonra ?mer b. Abd?laziz vefat etti. Yerine ge?en Yezid b. Abd?lmelik, beyt?lmale m?cevher ba????ndan haberdard?. Ayn? zamanda da ?mer b. Abd?laziz'in han?m?, yeni halifenin de k?z karde?idir. Yeni halife k?z karde?ine dedi ki:
-?stersen m?cevherlerini sana iade edeyim.
Kad?n?n verdi?i cevap, rahmet-i Rahman'a kavu?an ?mer b. Abd?laziz'e yak???r t?rdendi:
-Vallahi ben bu hediyeleri onun hayat?nda istemedim ki, ?l?m?nden sonra isteyeyim.
B?yle m?kemmel bir insana, b?yle m?kemmel bir han?m...
D??man? olan zaman?n Roma imparatoru, ?mer b. Abd?laziz vefat ettikten sonra ona olan hayranl???n? gizleyemiyor ve ??yle s?yl?yordu:
-Bir insan?n, imk?ns?zl?klar? dolay?s?yla, ruhbanca bir ya?ant?ya sahip ??kmas?, d?nyadan el-etek ?ekmesi ?ok kolayd?r. ??nk? onun zaten terk edece?i herhangi bir d?nya mal?na sahipli?i yoktur. Fakat bu halife gibi, d?nyan?n en b?y?k devletinin y?neticisi i?in ayn? ?eyleri s?ylemek m?mk?n de?il. Onun elindeki hazinelere ra?men, bunlar?n hi?birine ald?rmay?p, s?radan bir fakirin ya?ant?s?na sahip ??kmas?na hayran olmamak do?rusu m?mk?n de?il.
Bizlere masal gibi gelen ve bu g?n?n insanlar? ile kar??la?t?rmak ??yle dursun, isimlerini bile ayn? anda anman?n do?ru olmad??? bu e?siz insan bak?n ?lkesini nas?l adil, refah, ya?an?l?r bir ?lke haline getirmi?:
Bir ticaret kervan? ?am'dan yola ??km??, g?neye do?ru gidiyordu. Kervan?n ??lde konaklad??? yerde bir hayvan s?r?s? vard?. Bu s?r?n?n ba??nda olan ?oban, kervan?n ?am'dan geldi?ini anlad? ve onlardan haber sordu:
"Halifemize bir ?ey mi oldu?" Kervandakiler:
"Hay?r, biz hareket etti?imizde g?revinin ba??nda idi."
?oban ald??? cevaptan tatmin olmam??, can? s?k?lm??t?. Kervan yola koyuldu, ileride bir k?ye vard?. Kervandakiler k?yde halife ?mer'in vefat haberini ald?lar. Hayretler i?inde ?oban? hat?rlad?lar. ??l?n ortas?nda bir ?oban halifenin ba??na bir i? geldi?ini nas?l bilmi?ti? Kervanda bulunanlardan biri ?ok merak etti. Arkada?lar?ndan izin isteyerek ?oban'? b?rakt?klar? yere vard?. ?oban ?a?k?nd?r.
"Hay?rd?r, bir ?ey mi unuttunuz burada?"
"Yok, Sen halifenin ba??na bir i? mi geldi diye bize sormu?tun, biz de yok demi?tik. K?ye vard???m?zda ??rendik ki, halife ?mer vefat etmi?. Sen bu haberi bu ?ss?z ??lde nas?l ??rendin?" Bu haberi duyan ?oban a?lamaya ba?lad?.
"Ben uzun y?llard?r bu b?lgede ?obanl?k yapmaktay?m. ?mer b. Abd?laziz halife oldu?u g?nlerde, kurtlar s?r?m?ze sald?rmaz oldu. Hayvanlar?m?zla, kurtlar birlikte dola??yordu. Bundan anlad?k ki, bu halife ?ok adil bir h?k?mdar olacak. Siz geldi?inizin bir g?n ?ncesinde kurtlar koyun s?r?m?ze sald?rd?, birka? koyunumuz telef oldu. Bundan da anlad?k ki, ?mer b. Abd?laziz'in ba??na bir ?ey geldi. Demek ki halifemiz d?nyadan ayr?ld?."
Birg?n "Seni en ?ok hayrete d???ren ?ey nedir?" diye soran arkada??na:
"Beni en ?ok ?a??rtan ?ey, bir kimsenin, Allah'? bilip, O'na isyan etmesi; ?eytan'? bilip ona itaat etmesi ve d?nyay? bilip ona meyletmesidir." diye cevap verdi.
Her ?eyi Allah'ta g?ren bir insanin neler yapabilece?inin en g?zel ?rne?ini veren ?mer b. Abd?laziz, hilafeti esnas?nda, i?te ve d??ta fevkalade hay?rl? i?ler yapm??t?r. Fitnecilerin fitnesine maruz kalan Halife, hicr? 101 y?l?n?n Recep ay?nda hen?z k?rk ya?lar?nda iken onu ?ekemeyenler taraf?ndan bin dinar alt?n para kar??l???nda hizmet?isi eliyle zehirlenmi?tir.

www.somuncubaba.net adresinden al?nm??t?r.
█▒♥█♥▒▒╬▒▒█▒▒▒█ALLAH RAZI OLSUN ▒▒▒▒♥█♥▒▒▒╬▒▒█