:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Hapis yerine kitap okuma cezas?na ?arpt?r?lan ilk T?rk
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Alpaslan Yi?it : Allah d??man?ma b?yle ceza vermesin...

Hakime 'Kitap delikanl?y? bozar,normal ceza ver diye yalvard?m.?ok utand?m.Herkes bana k?s k?s g?ld?'.

Alpaslan Yigit.28 ya??nda ve Yozgat ili Yeni Fak?l? il?esinde ya??yor.4 Nisan 2002 tarihinde il?e meydan?nda "Halk?n rahat?n? bozacak ?ekilde sarho?luk" su?u i?leyince g?zalt?na al?nd? ve T?rk hukuk tarihinde ilk kez uygulanan bir cezan?n kahraman? oldu.

?l?enin Sulh Ceza Hakimi Y?lmaz Par?lt?,san?k Yi?it'i ?nce 15 g?n hafif hapis cezas?na ?arpt?rd?.Sonra 'iyi halini g?z ?n?ne alarak' tedbire ?evirdi ve 1 ay s?reyle her g?n 1.5 saat "kitap okuma cezasina" d?n?st?rd?.Jandarma nezaretinde her g?n 1.5 saat kitap okuyaca??n? ??renen Yi?it,ilk firsatta s?rra kadem bast?.6 ay ka?ak ya?ad?ktan sonra Kanundan ve kitap okumaktan ka?amayaca??n?
anlay?nca teslim oldu.Yi?it'i, cezas?n? bitirdikten sonra ge?ici
olarak i?e alindi?i Yeni Fak?l? Belediyesi'nde bulduk.
6 ay boyunca ka?t?m

* Su?unuz neydi Alpaslan bey?
Cahillik edip sarho? sarho? ba??rm???m biraz.

* Cezaya tepkiniz ne oldu?
Hakim beye bana da herkes gibi ceza verin dedim. Ben delikanl? adam?m dedim, bu cezay? verirseniz herkes benimle alay eder dedim. Ha evde bula??klar? y?kam??s?n ha k?t?phanede kitap okumu?sun diyordum kendi kendime. Ama hakim bey karar?n? de?i?tirmedi. Ben de kafam ?ok kar??t??? i?in Ankara'ya gittim.

* Yani ka?t?n?z?
?yleymi?, sonradan ??rendim.

* Neden geri d?nd?n?z sonra peki?
Tam 6 ay dola?t?m durdum. Sonra anlad?m ki bu kitaplar? okumadan bana rahat yok.

* K?t?phaneye ilk girdi?inizde neler hissettiniz?
?nce ?ok k?t? hissettim kendimi. ??kence gibiydi.Sanki b?t?n kasaba beni izliyor da k?s k?s g?l?yor gibi geliyordu bana. Ba??ma da bir adam dikmi?ler beni takip ediyor.

* Hangi kitapla ba?lad?n?z? Ger?ekten okuyor muydunuz sayfalar??
T?rk Yazarlar S?zl??? diye bir kitapla ba?lad?m.Bir de Atat?rk'?n hayat?n? okudum. ?kisi de ?ok kal?n oldugu i?in 1 ayda ancak bitirdim zaten.
Asl?nda okuyor gibi yap?p sayfalar? ge?istiriyordum.Ama hakimin
okudugum yerlerden s?nav yapabilece?ini s?ylediler,sonra
okumaya ba?lad?m.?ok zorland?m,Allah d??man?ma bile b?yle
ceza vermesin!

* Ke?ke hapis yatsayd?m da okumasayd?m dedi?iniz oldu mu?
Ba??ndan beri ?yle dedim zaten. Belediye ba?kan?m?z "Sab?kana i?lenir,i? bulamazs?n bir daha''deyince ba?r?ma ta? basarak okudum. Yoksa 15 g?n nedir ki aslanlar gibi yatar ??kard?m, k?y kahvesine girerken de ba??m? dik tutard?m.
* ?imdi dik de?il mi ba??n?z?
Dik ama o kadar dik de?il.K?yl?lerin beni g?r?nce k?s k?s g?ld?klerini biliyorum.Ama kitap okuyunca onlar?n bilmedi?i ?ok ?eyi ??rendim.Ben de onlara g?l?yorum ?imdi.

* ??e yarad? yani?
Evet. Hatta TV'de canl? bilgi yar??mas?na kat?ld?m ve kitaptan
??rendiklerim sayesinde 350 milyon kazand?m. Ama h?l? param?
g?ndermediler, s?yleyin de g?ndersinler.

* Cezan?z bittikten sonra da okumaya devam ettiniz mi?
Asl?nda okuman?n o kadar da k?t? olmad???n? anlad?m.Demek ki bilgi para ediyormu? dedim kendi kendime.Ahmet Rasim ve Refik Halit Karay ?ok g?zel geldi bana.F?rsat?m olursa okuyorum ?imdi.

* Karizma sars?lmas?n!
Yok artik sarsilmaz. TV'deki soruyu da bilince ?imdi ben hava at?yorum herkese. Bilgi gibisi yok valla!

g?lermisin ? a?larm?s?n?
Garip. En azından aklı başına gelmiştir.