:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Tuvalet Eğitimi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olması onun bedensel ve zihinsel gelişimine bağlıdır. Bu gelişim çocuktan çocuğa farklılık göstermesine rağmen genellikle 20 ay civarıdır. Fakat bazı çocuklar wc eğitimi için yeterli olgunluk düzeyine 18 ayda eriştiği gibi bazı çocuklar bu düzeye 24 ayda erişirler. BU NEDENLE ÇOCUÄžU 18 AYDAN ÖNCE EÄžİTMEYE KALKIŞMAK YANLIŞTIR. BU TUTUM ÇOCUK İÇİN ZOR ANNE İÇİN YORUCU OLDUÄžU GİBİ GEREKSİZDİRDE. Üstelik zorlanması da sakıncalıdır. Yine, dışarıdan bazı kişiler ve büyükler yanlış sözler söyleyebilirler. Örneğin “bu çocuk tuvaletini söylemekte geç kalmış” yada “benim çocuğum tuvaletini söylemeye 10 aylıkken başladı ve 12. aydan sonra altını hiç ıslatmadı” gibi yalan yanlış sözler duyulabilir. Bu gibi sölere itibar edilmemeli ve “Acaba benim çocuğum geri mi?” diye boş yere kaygı duyulmamalıdır. Bu gibi sözlerin gerçeklik payı yoktur çünkü çocuk 18 aydan önce fizilsel olarak buna müsait değildir. Ancak çocuk sık sık tuvalete tutulmuşsa, elbette arada bir tuvaletini yapması tesadüf edecektir. Bu tür tesadüfler çocuğpun tuvaletini söylediği anlamına gelmez. Üstelik tuvalet eğitimine hazır olmayan bir çocuk içinde hiçbirşey ifade etmez.
Çocuk yeterli olgunluk düzeyine erişmeden onu eğitmeye çalışmak sağlıklı olmadığı gibi yine gecikmiş bir wc eğitimi de sağlıklı değildir.

Çocuğunuzun wc eğitimine hazır olduğu nasıl anlarsınız?
Zihinsel Açıdan;
 Sorulduğunda beden organlarını eliyle gösterebilmelidir.
 Basit işlerde büyükleri taklit edebilmelidir.
 Evin bir odasından diğerine KENDİ BAŞINA gidebilmelidir. (Burda kasıt yürüyebilmek değil kendi başına gitmesi)
 İstendiğinde belirli bir oyuncağını yada eşyayı getirebilmelidir.
 Bir objeyi başka bir objeye gerektiği biçimde yerleştirebilmelidir.

Bedensel Gelişim Açısından;
 Çocuk el ve parmaklarıyla belirli objeleri tutabilmelidir.
 Legoları birbirine takıp çıkarabilmelidir.
 Bir sandalyeye kendi başına oturup kalkabilmelidir