:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Haydan gelen huya gider lafının gerçek anlamını biliyormusunuz?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
Herkesin yalnış bildiği ve günlük hayatta çok yalnış, anlamı dışında kullanılan bir söz bu; Haydan gelen huya gider...

Bu söz, günlük hayatımız içinde "kolay ve emeksiz kazanılan şeyler elden kolay çıkar" gibi bir anlam yükleyerek kullandığımız bir atasözüdür...

Oysaki bambaşka bir sözdür bu ve bambaşka bir anlam içerir....

Bu cümlenin aslı; "Hayy'dan gelen Hu'ya gider" dir... Yani,Yüce Mevla'mızın "Hay" ve "Hu" sıfatları kastedilerek, " Her zaman diri olan Rab'den gelen yine o Rabbe dönecektir." manasına gelen bir sözdür... "İnna lillah ve inna ileyhi raciun" ayetinin tasavvuftaki karşılığıdır.

Günümüzde anlamının tamamen dışına çıkmış bu güzel sözü yerinde ve anlamının o güzel sırlarına mazhar olarak kullanabilmek temennisiyle....
Vayy.. Biz ha isek siz hu sunuz falan diyolar ya hani Tongue
Atasözü olarak değilde farklı şekilde anlmaya çalışıyodum bende o tekerleme gibi şeyi Tongue
Meğerse ne derinmiş..
Teşekkürler canım..
Rica ederim Smile
Biliyordum.Hatta pano başlığını görünce söyliyim mi söyliyim mi modunda tıkladım.:yikildim:
Yararlı bir bilgilendirme olmuş,yani diğer arkadaşlar için..;Wink
Teşekkürler Esracım.Smile
Genelde bu bilgiler hep senden çıkıyo Big GrinBig Grin

Saol Smile
Teşekkür Ederim Kardeşim Önemli Bir Konuya Değinmişsin Süper Bir Anlatım Daha Ve Altında Yine Senin İmzan Teşekkürler.
Aşk_Bu Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Biliyordum.Hatta pano başlığını görünce söyliyim mi söyliyim mi modunda tıkladım.:yikildim:
Yararlı bir bilgilendirme olmuş,yani diğer arkadaşlar için..;Wink
Teşekkürler Esracım.Smile

ahaha Big Grin

Rİca ederim canım (:
esir.yürekli Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Genelde bu bilgiler hep senden çıkıyo Big GrinBig Grin

Saol Smile

sizi düşünüyorum Tongue

Ricaa Smile
deli yürek Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Teşekkür Ederim Kardeşim Önemli Bir Konuya Değinmişsin Süper Bir Anlatım Daha Ve Altında Yine Senin İmzan Teşekkürler.

Eyvallah hüseyin abii Tongue
Teşekkürler canım..(:
Sayfalar: 1 2