:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: isinlanma
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Avustralya ???nlama (teleporting) i?lemini ger?ekle?tiriyor

CANBERRA (Reuters) 17.6.02 - Avustralya'daki bilim adamlar?, bir laser ???n?n? bir yerden bir yere ba?ar?l? bir ?ekilde nakletmeyi ba?ard?lar.

Avustralya Ulusal ?niversitesi'nde (Australian National University-ANU) bir fizik?i ekibi, bir laser ???n?n? bir konumda ayr??t?rarak, yakla??k bir metre ?tedeki ba?ka bir noktada, tekrar olu?turmay? ba?ard?klar?n? a??klad?lar.

Proje lideri Dr Ping Koy Lam, ekibinin ba?ard??? ile, bilim kurgu dizisi olan Star Trek'deki insanlar?n ???nlanmas? aras?nda yak?n bir benzerlik oldu?unu, fakat ger?e?in, insanlar?n konumlar aras? ???nlanmas?ndan daha ???k y?l? kadar geride oldu?unu s?yledi.

Lam, konferansta, "Teorik olarak, bizi bunu yapmaktan al?koyacak hi?bir engel yok fakat problemin karma??kl??? o kada b?y?k ki, ?u anda kimse bu konuda ciddi olarak d???nm?yor" dedi.

Bununla birlikte; Lam, bilimin, kat? maddeleri teleport ile bir konumdan ba?ka bir konuma ta??maktan ?ok uzak olmad???n? s?yledi.

1997 y?l?ndan beri teleporting ?zerinde ?al??an Lam, "Benim tahminim, bu muhtemelen ?n?m?zdeki ?? ila be? y?la kadar yap?lacak, ki bu sadece tek bir atomun teleportu olacak." dedi.

Fakat, Lam ayr?ca, inasanlar neredeyse imkans?z bir g?revle kar?? kar??yalar ??nk? bizler zilyonlarca atomdan olu?maktay?z -- ki bu da 27 adet s?f?rla ?l??len bir miktar. Yani, y?ld?z gemisi At?lgan ekibinin bir transportere binip buharla?arak ba?ka bir yerde tekrar olu?tu?u Star Trek'i unutun, dedi.

Laser ???n? teleporting i?lemi s?ras?nda, kuantum dola??m? (quantum entanglement) olarak bilinen bir i?lem ile yok edildi.

Bununla birlikte bu ?nemli geli?me, ?n?m?zdeki on y?lda kuantum bilgisayarlar? gibi, gelecekteki s?per h?zl? ve s?per g?venli haberle?me sistemleri i?in ?ok b?y?k imkanlar sa?l?yor.

D?NYA YARI?I

Fizik?iler, kuantum bilgisayarlar?n?n, klasik bilgisayarlar?n performans?n?, ?ok geni? bellek ve problemleri milyonlarca kat daha h?zl? ??zme yetene?i ile ?ok geride b?rakaca??na inan?yor.

I??nlama (teleportation), Birle?ik Devletler'deki IBM laboratuar?n?n bu i? i?in 1993 y?l?nda teorik deste?i sa?lamas?ndan beri, son on y?lda, kuantum mekani?iyle ilgili fizik?iler aras?nda, en s?cak konulardan biri haline geldi. O zamandan beri d?nya ?ap?nda yakla??k 40 laboratuar bu alanda deneyler yapmakta.

California ve Danimarka'daki ekiplerin teleportation konusundaki ilk ?al??malar? yapan ekipler olmas?na ra?men, Avustralya, Almanya, Fransa, ?in ve Yeni Zelanda'dan bilim adamlar?ndan olu?an ANU ekibi y?zde y?z g?venilirlik ile ba?ar?l? bir deneme yapm?? olan ilk ekip oldu.

Fikir ?u: e?er elektronlar, iyonlar ve atomlar gibi t?m kuantum par?ac?klar? ayn? ?zelliklere sahiplerse, bunlar esasen ayn?d?rlar.

Dolay?s?yla, bir nesneyi olu?turan kuantum par?ac?klar?n?n ?zellikleri ba?ka bir par?ac?k grubunda tekrar olu?turulabilirse, bir nesnenin kusursuz bir kopyas? olabilirdi, yani, par?ac?klar?n kendilerinin de?il, sadece par?ac?klar hakk?ndaki bilginin nakledilmesi gereklidir.

Bilgiyi g?venilir bir ?ekilde nakletme konusundaki yetersizlik, ge?mi?teki deneylerdeki en b?y?k engel oldu.

ANU ekibi ?yesi Warwick Bowen, bir laser ???n?n? ba?ar?l? bir ?ekilde ilk defa May?s 23'de b?y?k bir ?a?k?nl?kla teleport ettiklerini ve bu ba?ar?y? takip eden haftalarda, k???k bir araba boyutundaki transporterlar?yla defalarca tekrar ederek baz? p?r?zleri de ortadan kald?rd?klar?n? belirtti.

Bowen konferansta, "Star Trek'te bile, teleportation da problemler oldu?unu farkettiler," dedi.

"O kadar karma??k bir deney ki, hi? kimsenin deney ger?ekle?ene kadar d?zenin ?al???p ?al??mayaca?? hakk?nda bir bilgisi olmuyor ve ortaya ??kt? ki bizim sistemimiz ?ok iyi ?al???yor."