:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Orhan Pamuk'a Nobel Edebiyat ?d?l?...
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4
?lk k?z?m? arad?m

Orhan Pamuk: Haberi al?nca k?z?m? arad?m. Dersteydi 'Duydum baba, hoca bak?yor' dedi. ?d?l? almaya k?z?mla gidece?im.

1.4 M?LYON DOLAR ALDI
Yazar Pamuk, Nobel Edebiyat ?d?l?'n? alan ilk T?rk olarak tarihe ge?ti. 1.4 milyon dolar para ?d?l? de kazanan Pamuk SABAH'a ??yle konu?tu: "Bu ?ok b?y?k bir ?eref. T?rk k?lt?r? i?in ?eref. ?d?l T?rk edebiyat?na. Art?k kimse bana Nobel'i sormayacak, mutluyum."

?D?L? KIZIYLA ALACAK
New York'ta bulunan Pamuk haberi al?nca ?stanbul'daki k?z? R?ya'y? arad???n? s?yledi: "K?z?m dersteydi. 20 dakika konu?tuk. Bana 'Evet baba ?ok mutluyum ama hoca bak?yor' dedi. 'Yahu ver hocayla konu?ay?m' dedim. 'Hay?r' dedi."

SEV?NENLER
Ya?ar Kemal (yazar):
Hak etti?i bu ?d?le ?ok sevindim. Y?rekten kutlar?m.
?etin Altan (yazar): Belki de T?rkiye'nin en ?nemli yazar?. ?d?le lay?kt?.
Ay?e Kulin (yazar): T?rk edebiyat? daha ?ok g?ndeme gelecek.
Abdullah G?l : Mutluluk duydum. T?m d?nyada yank? yapar.

KIZANLAR
Alev Alatl? (yazar):
Pamuk'un ?u kadarc?k entelekt?el namusu ve cesareti varsa ?d?l? reddetmeli.
?zdemir ?nce (?air): T?rk edebiyat?n?n sevindi?ini sanm?yorum. T?rk tarihi sat?ld?.
Mehmet ?and?r (MHP): Se?ici kurulu k?n?yoruz. Pamuk ?d?l? reddetmezse vatanda?l?ktan ??kar?lmal?d?r.

?lk SABAH'a konu?tu: Hemen k?z?m? arad?m

Nobel'i ald?ktan sonra ilk olarak SABAH'a konu?an Orhan Pamuk, haberi al?r almaz k?z?n? arad???n? ama k?z? derste oldu?u i?in konu?amad?klar?n? belirtti ve ekledi: Bu ?d?l as?l T?rk edebiyat?na verildi.

Nobel Edebiyat ?d?l?'n? alan yazar Orhan Pamuk ?d?l ald???n? ??rendikten k?sa bir s?re sonra SABAH'a konu?tu. Nobel'i New York'ta sabah 06.45'te ??renen Pamuk'un ilk yapt??? ?ey, k?z? R?ya'y? aray?p haber vermek olmu?. Pamuk, ?d?l? kazand???n? nas?l ??rendi?ini ise ??yle anlatt?: "New York'a aral?k ay?na kadar Kolombiya ?niversitesi'nde edebiyat ve sosyal bilimler dersi vermek i?in gelmi?tim. Uyuyordum. New York'ta T?rkiye'den alt? saat erken oldu?u ve burada da saat fark?na al??amad???m i?in yeni ald???m telefon ?almaya ba?lad?. Bu yeni telefonu da kullanmay? ?ok iyi bilmiyorum. 'Ne oluyor bu saatte de kim ar?yor' diye d???n?yordum. Saat yediye ?eyrek vard? ve karanl?kt?. Telefonu a?t?m. ?sve? Akademisi, benim Londra'daki ajans?m? aram??, ?d?l?n sonucunu s?ylemi?ler.

'?LKEM ???N MUTLUYUM'
Bana ?sve? Akademisi Sekreteri Horace Engdahl'?n ?d?l?n sonucunu s?ylemek i?in arayaca??n? s?ylediler. Ben de 'Aras?n' dedim. ?ki dakika sonra arad?lar. ?ok nazik ?eyler s?yledi. ?ok kibard?. ?ok inceydi. Bu ?d?l? ald???m?, kabul edip etmedi?imi, sordu. Ben de ?ok memnun oldu?umu ve k?z?mla ?sve?'e gelip ?d?l? alaca??m? s?yledim." Orhan Pamuk ?d?l?n sadece ?ahs?na de?il ayn? zamanda T?rk diline ve edebiyat?na verilydi?ini de belirterek, "Sosyal olarak bu yaln?z bana verilmi? bir ?d?l de?il. Bu ?d?l? yaln?z bana de?il, T?rk edebiyat?na, T?rk k?lt?r?ne, T?rk diline verilmi? olarak kabul ediyorum. 32 y?ld?r g?nde ortalama 10 sattir ?al???yorum. Bunu sevgiyle, a?kla yap?yorum. Roman sanat?na olan ba?l?l???m, edebiyata olan inanc?m ve 32 y?ll?k eme?im ?d?llendirildi- . ?lkem i?in ?ok mutluyum.

'BABA HOCA BAKIYOR'
Bu ?d?l? T?rkiye'ye, bizlere verilmi? bir ?d?l olarak ?ok b?y?k bir sevin?le kabul ettim. ?imdi T?rkiye de, T?rk edebiyat? da hak etti?i ?ekilde Nobel'i ald?. Evet, son ?? d?rt y?ld?rherkes, arkada?lar?m, beni sevenler s?rekli olarak bana 'Ne zaman Nobel ?d?l? alacaks?n' diye soruyorlard?, bu ?d?l?n g?zel bir yan? da art?k bu soru bana sorulmayacak." Nobel Edebiyat ?d?l?'n? almak i?in 10 Aral?k'ta Stockholm'e k?z?yla birlikte gidece?ini s?yleyen Pamuk, ?d?l? kazand???n? ??rendi?inde ilk olarak k?z?n? aram??: "?d?l? ald?ktan sonra cep telefonuyla k?z?m? arad?m. 20 dakika s?rd? onunla konu?mam?z. K?z?m dersteydi, haber kula??na gitmi?ti bile. Bana 'evet baba, ?ok mutluyum, ama dersteyim, hoca bak?yor' falan dedi, ben de 'yahu dur, hocay? ver, onunla konu?ay?m' dedim. 'Hay?r baba, hoca bak?yor, duydum, tamam, ?ok g?zel baba,' dedi. Konu?amad?k, kapand?. Ama biz k?z?mla Stockholm'de ?ok mutlu olaca??z. Bunu b?t?n T?rkiye'nin sevin?le kabul edece?ini d???n?yorum. O kadar ?ok telefon al?yorum ki i?in tad?n? ??kartam?yorum. Ke?ke T?rkiye'de olsayd?m, ama burada da ders vermek zorunday?m.''

YORUM YAPMAK ?STEMED?
Orhan Pamuk, T?rkiye'deki okurlar?ndan bu ?d?l?n hayat al??kanl?klar?n? de?i?tirmeyece?ini bilmelerini istedi. "Bu ?d?l benim hayat al??kanl?klar?m? de?i?tirmeyecek. Evet, bu ?ok b?y?k bir ?eref, hepimiz i?in, T?rk k?lt?r? i?in ?eref. Ama ben gene eski Orhan olaca??m. Bu ?d?l benim yazma al??kanl?klar?m? ve edebiyata ba?l?l???m? de?i?tirmeyecek.'' Pamuk, Fransa'da Ermeni soyk?r?m? ile ilgili yasa tasar?s?ndan ise haberinin olmad???n? s?yledi. Pamuk, son roman? Masumiyet M?zesi'nin de 2007'de yay?nlanaca??n? belirtti. CNN'in canl? yay?n?na da kat?lan Orhan Pamuk, ?d?l? ald??? i?in ?ok mutlu oldu?unu yineledi. Hen?z bir plan yapmamakla beraber, bu m?jdeli haberi arkada?lar?yla kutlamay? d???nd???n? belirten Pamuk, ?d?l?n tam da Fransa'da ge?en Ermeni Soyk?r?m?'n? inkara ceza verilmesi yasas?yla ayn? g?ne gelmesi hat?rlat?ld???nda ise, "Bunun ?zerinde durmak istemiyorum. Ben T?rkiye'nin AB s?recini destekliyorum" dedi.
Politikacılar ne dedi?

* MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır: Seçici Kurulu kınıyoruz. Orhan Pamuk ödülü reddetmezse vatandaşlıktan çıkarılmalıdır.

* Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç: Fevkalade mutluyum. Türkçenin ve Türk edebiyatçısının yazdığı eserlerden dolayı aldığı ödülü sevinçle karşılıyorum. Kimileri Türkiye'nin tanıtımı için iyi oldu diyor. Ama ben meseleye bu kadar hesaplı bakmıyorum. Benim için önemli olan Türkçe y azan ve bir Türk yazarının Nobel kazanmış olması.

CHIRAC: MEMNUN OLDUM
* Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac: Ödülün view.ads?d2hhdD16b25lOjE5NyZhbXA7bj1hZjJkZjQ0Mw%3D%3D
topluma bakışı özellikle akıllıca, güçlü ve liberal olan Orhan Pamuk'a verilmesinden memnun oldum.

* AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn: Bu bilgisini paylaşmak ve diyalog arayışında olan herkes için iyi haber. Arkadaşı ve bir hayranı olarak kutluyorum. Kitaplarını okuyanlar Pamuk'un ne kadar övgüye layık olduğunu bilir.
Artık Nobelli bir yazarımız var

2006 Nobel Edebiyat Ödülü, yüz binlerce satan ve pek çok dile çevrilen kitapları kadar, Ermeni sorunu gibi konularda yaptığı olay yaratan açıklamalarıyla gündemden hiç düşmeyen Orhan Pamuk'a verildi.

2006 Nobel Edebiyat Ödülü dün yapılan resmi açıklamayla Türk yazar Orhan Pamuk'a verildi. Bu büyük ödülü kazanan ilk Türk yazar olan Pamuk, 1.4 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi oldu. 54 yaşındaki yazar, ödül için adı geçen Adonis, Ryszard Kapuscinski, Joyce Carol Oates, Ko Un ve Philip Roth gibi ünlü yazarları da geride bırakmış oldu. İsveç Akademisi Başkanı Horace Engdahl açıklamasında, "Pamuk'un, yaşadığı kentin melankolik ruhunu arayışında, kültürlerin çatışması ve birleşmesinde yeni semboller bulduğunu" belirtti. Engdahl şöyle devam etti: "Pamuk, büyürken geleneksel Osmanlı aile ortamından, daha Batı yönelimli bir yaşam tarzına dönüş ü m deneyimi yaşadığını belirtmiştir. Pamuk buna-Thomas Mann'ın tarzında olduğu gibi-bir ailenin üç nesil boyunca gelişmesinin anlatıldığı ilk yayımlanan romanında da (Cevdet Bey ve OğullarıWink değinmiştir." Pamuk'un uluslararası başarısının üçüncü romanı "Beyaz Kale" ile geldiğini kaydeden Horace Engdahl, bu romanın 17. yüzyıl İstanbul'unda geçen tarihi bir roman olarak yazılmakla birlikte, içeriğinin farklı türdeki öyküler üzerinden egomuzun nasıl oluştuğuna ilişkin bir öykü olduğu, kitapta kişiliğin değişen bir yapı olarak gösterildiğini ifade etti. Engdahl'ın açıklamasının ardından salondan alkış kopması dikkat çekti.

'KARAR SİYASİ DEĞİLDİR'
Pamuk'un Türkiye'deki siyasi konumunun kararlarını etkilemediğine de dikkat çeken Engdahl, "Bu kararın tabi ki siyasi anlamda tartışmalar yaratacağı kesindir. Ancak biz bunlarla ilgilenmiyoruz. Pamuk ülkesinde tartışmalı bir isim olabilir, ama bu ödülü daha önce alanların hemen hemen hepsi zaten aynı konumda. Orhan Pamuk'u seçtik, çünkü kendisi mesela biz batılılardan romanı "çalmış" ve daha önce gördüklerimizden çok farklı bir hale dönüştürmüştür" dedi. Nobel ödülleri, resmi törenle 10 Aralık'ta sahiplerine kavuşacak. İsveç'in başkenti Stockholm'dedüzenlenecek törende Nobel kazananlar ödüllerini İsveç Kralı Carl XVI Gustaf'ın elinden alacak. Törende aynı zamanda bir diploma ve 1.4 milyon dolara karşılık gelen 10 milyon İsveç kronu değerindeki çek de verilecek.

13 KEZ FRANSA'YA GİTTİ
Her yıl verildiği dönemde büyük tartışmalar yaratan Nobel Edebiyat Ödülü ilk kez 1901 yılında Fransız şair Sully Prudhomme'a verildi. Bugüne kadar ödülü en çok 13 kez olmak üzere Fransa kucakladı. Bu ülkeyi 12 ödülle ABD, 9 ödülle İngiltere izliyor. En çok Nobel Edebiyat Ödülü verilen dil İngilizce. Bugüne kadar 26 İngilizce, 13 Fransızca, 12 Almanca, 10 da İspanyolca edebi eser Nobel'e hak kazandı. Çok az kişi tarafından konuşulmasına karşın edebiyat ödülü alan diller arasında Oksitan ve Eşkenazi dikkat çekiyor.

OKULDAN ATILACAKTI...
Bu arada İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Pamuk hakkında ilginç bir not da İletişim Fakültesi tarafından çıkartılan "İletişim Fakültesi 55. Yıldönümü" isimli anı kitabında yer aldı. Burada yer alan bilgiye göre, Pamuk lisans eğitimi yaparken atılmaktan son anda kurtulmuş. Ancak yüksek lisans yaparken devamsızlıktan atılmış. Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan ilk Türk olan Orhan Pamuk, tarihe adını yazdırdı. Ancak Osmanlı topraklarında doğup Nobel ödülü alan başka bir yazar daha var. 1981 yılında Nobel Edebiyat ödülü'nü alan Elias Canetti, 1905 yılında, o zamanlar Osmanlı toprağı olan Bulgaristan'da, küçük bir liman şehri olan Rusçuk'ta eski İspanyolca konuşan hali vakti yerinde bir Sefarad ailesinin çocuğu olarak doğdu. Kendisini Alman kültürüne ait hisseden yazar yapıtlarını bu dilde vermeyi seçmişti. Nobel Edebiyat Ödülü'nü almadan önce Canetti, Hampstead'de mütevazı bir hayat sürüyordu.
Bir Türk olarak gurur duydum,
başarılarımızın devam etmesi ümidiyle...
İlk romanıyla 1979'da ödül aldı

Karanlık ve Işık adlı romanıyla 1979 Milliyet Roman Yarışması'nda birincilik ödülünü Mehmet Eroğlu ile paylaşan Pamuk, daha sonra 1982 yılında aynı romanı Cevdet Bey ve Oğulları adıyla yayınladı. Bu roman 1983 yılında Orhan Kemal Roman Armağanı ödülünü aldı. İkinci kitabı "Sessiz Ev"i 1983 yılında yazan yazar 1984 Madaralı Roman Ödülü'nü kazandı. Bunu Beyaz Kale (1985), Kara Kitap (1990), Yeni Hayat (1994), Benim Adım Kırmızı (1998) izledi. 1990 yılında Beyaz Kale romanıyla Independent Yabancı Roman Ödülü (Birleşik Krallık) öoülünü alan Pamuk 1991 yılında Sessiz Ev romanının Fransızca çevirisiyle Prix de la D'Europ (Fransa) ödülünü aldı. Gizli Yüz filminin senaryosuyla 1991 Antalya Altın Portakal Film Festivali en iyi senaryo ödülünü kazandı. Benim Adım Kırmızı adlı romanı 2002'de Fransa'da Prix du Meilleur Livre Etranger, 2003'de İtalya'da Premio Rinzane Cavour, 2005'te Almanya'da Alman Kitap Sanatı'nın Barış Ödülü'ne layık görüldü. Yazarın son kitabı Kar 2005 yılında Fransa'da Prix Medicis Etranger ödülünü aldı.
[url=http://ads.sabah.com.tr/adserver/click.ads?n=af2df443][/url]
Vatandaş ne dedi?

KIZANLAR
* Murat Oral: Orhan Pamuk, Elif Şafak, Hrant Dink, TESEV, TÜSİAD ve malum üniversiteler kına yaksın. Ama bence bir an önce bu ülkeyi terketsinler. İnsanın içinden suç işlemek geliyor.

* Kerim Yıldırım: Tam da sözde soykırım yasa teklifinin kabul edildiği gün bu zevata da bu ödül verildi. Ne kadar acı bir durum. Nobel almak ve birilerini memnun etmek uğruna kendisinin bile incelemediği ve inanmadığı bir yalana ortak oldu.

MEMNUN OLANLAR
* Sami Erbil: Onu candan kutlar başarılarının devamını dilerim. Dünya Orhan Pamuk'tan "Nobel Edebiyat Ödülü alan Türk" diye bahsediyor "Papa'yı vuran Türk" olarak değil. Bilmem anlatabildim mi?

Mine Varol: Pamuk'un, romanla epey geç tanışmış bir ülkenin yurttaşı olarak Nobel'i alması çok sevindirici. Korkarım ki Fransa'nın yarattığı aptalca gündemin içinde önemsenmeyecektir.
Edebiyatçılar ne dedi?

Yaşar KEMAL
'Bu ödülü hak etmişti'
Nobel aldığını duyar duymaz telefonla ulaşıp bizzat tebrik etmek isterdim Orhan'ı. Ama yurt dışında olduğunu öğrenince hemen bir e-mail gönderdim. Hak ettiği ödülü almasına çok sevindiğimi, inandıklarının ardında da inatla durmaya devam edeceğine dair hiç kuşkum olmadığını söyledim. Orhan Pamuk ödülü hak etmişti.

Murathan MUNGAN
'Tadını çıkarmalıyız'
"Ödülü aldığını duyunca çok sevindim. Herkese bunun tadını çıkarmayı öneriyorum. Bütün ödüller tartışmalıdır ve çeşitli dengeler gözetir. Nobel gibi dünya çapında bir ödülün de bazı dengeleri gözetmesi mümkün. Onun edebiyatçı kalitesi ve değeri var. Yargı sürecinin ödülü almasında etkili olduğunu değerlendirmeleri edebiyatçı kimliğini gölgelememedir. Yaşar Kemal'i çokbeklettiler ama Orhan Pamuk'u bekletmediler."

Ayşe KULİN
'Çok memnun oldum'
Çok memnun oldum. Türkiye için çok hoş bir şey. Listede çok değerli yazarlar vardı. Bazen bu konularda siyasi şeyler de tartışılıyor. Ama önemli değil. Nasıl olursa olsun bir Türk'ün kazanmış olması çok iyi. Orhan Pamuk'a hayırlı olsun. Bir Türk olarak çok memnun oldum onu söylemek isterim.

Oral ÇALIŞLAR
'Gurur verici bir ödül'
"OrhanPamuk'un böyle bir ödülü alması gurur kaynağı. Bu ödülü siyasi nedenlerle aldığı söylenecek ama unutmayalım ki, bütün önemli yazarlar, önemli aydınlar, zaman zaman kamuoyunun düşüncelerine veya kurulu düzenin fikirlerine tersine açıklamalar yapmışlardır. Orhan Pamuk'un çeşitli olaylardakieleştirel tavrı da onun aydın kimliğinin sonucu. Bunu böyle kabul edip bu ödülü kazanmasının onuru hep birlikte yaşamak daha anlamlı."

Kürşat BAŞAR
'Artık amacına ulaştı'
"Kendisiiçin çok önemli bir başarı ve onu tebrik ediyorum. Kendi hazırladığı bir projedir. Bunun dışında edebiyat kısmı yazık ki, siyasi tartışmaların gerisinde kaldı. Bir yazarın, edebiyatıyla tartışılmasını isterdim. Bunda Orhan Pamuk'un da kendi payı var. Hevesine ulaştığı için daha sonraki konuşmalarının daha farklı olacağını düşünüyorum, ümit ediyorum."

Alev ALATLI
'Ödülü reddetmelidir'
Gelinen bu noktada Orhan Pamuk şu kadarcık entelektüel namusu varsa ödülü bugün hemen reddetmelidir. Nobel Ödülü ile Fransa'daki Ermeni tasarısının aynı andageçmiş olması belki Pamuk açısından bir şanssızlıktır ama AB ülkeleri düşünüldüğünde Nobel ödülleri de dahil olmak üzere bu bir tavırdır. Yaşar Kemal'den esirgenen Nobel Edebiyat Ödülü'nün Ohan Pamuk gibi vasat bir yazara veriliyor olması üzerinde bir daha düşünülmesi gereken bir konudur.

Özdemir İNCE
'Duyunca şok oldum'
Ödül kesinlikle Türk Edebiyatı'na değil, Orhan Pamuk'a verildi. Türkiye tarihi satışa çıkarılmış ve '0' noktasında satılmıştır. Bundan sonra benim korkum, Orhan Pamuk isminin önüne Nobel ödülü sahibi ibaresi konularak bahsedilecek olması. Bunun en büyük mahsuru, 'Nobel Ödüllü Orhan Pamuk, Türkler Ermeniler'e katliam yaptı dedi' diye sunulacak olması. İnanın bu çok kötü oldu.
yahuu ben türküm diyene ne mutlu... adam türk değil ki soykırımı kabul etmiş... sinir oluyom bu konulara yaaa... bir kere soykırım yapsak ülkenin durumu bu olmazdıı... bu pamuk kesin masondurr... bir türk bunu yapamaz...( aynısı kardeş foruma da yazdım)...
YAFFFFFFF HELAL OLSUNN Kİİ ALMIŞŞ ÖDÜLÜ..........UMARIIMM BAŞARILARII DEVAMM EDER.....
BU ARADA GÜSEL KONU...SAOL ARKADAŞIMMMM
havblack kardeş ilginç farklı bir düşünce seninki sonuçta Pamuk ta düşüncelerinden dolayı yargılandı...
Sayfalar: 1 2 3 4