:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Oruç:
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Bir şeyden uzak durmak anlamına gelen oruç niyet edilerek imsak vaktinden iftar vaktine yani tan yerininn ağırmaya başlamasından itibaren akşam güneşin batmasına kadar yemek içmek ve nefsin kötü arzularından uzak durmak demektir.
Ramazan ayında oruç tutmak İslamın 5 temel esasından biridir.
Oruç ibadeti ile kişi nefsini terbiye eder iradesini güçlendirir ve kötü alışkanlıklara karşı direnme gücü kazanır.
Kur-An-ı Kerimde:Ey iman edenler Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizede farz kılındı buyurulmaktadır Bakara Suresi Ayet 183
Oruç dünyada kötülüklerden sakınmayı Ahirette cehennem azabından korunmayı sağlayan önemli bir ibadettir.
Ayrıca oruç günahların affedilmesinede vesiledir. Nitekim Peygamber Efendizim (S.a:v.) Kim inanarak ve mükafatını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır buyurmuşlardır.
Akıllı ergenlik çağına erişmiş Müslümanın Ramazan Oruvunu tutması farzdır.
Ancak oruç tutamayacak derece hasta olanlar ve yolculuk halinde olan din kardeşlerimiz oruç tutmayabilirler.
Hastalar iyileşince yolcu olanlarda memleketlerine dönünce Tutamadıkları oruçlarını kaza edebilirler Hasta olan kişinin iyileşme ihtimaili yoksa ki Allahtan ümit kesilmez tutamadığı her bir gün için fidye vermesi gerekir.
Yani bir gün için bir fakiri bir gün doyurur.
Bozulan nafile oruçların kaza edilmesi adak oruçların tutulması vacibtir.
Bunlara ileve olarak tutulan oruçlar ise Nafile sünnet ve müstehap oruçlardır
Du İle Son Vermek İstiyorum:Allah'ım sen bizim Tuttuğumuz oruçlarımızı kıldığımız namazlarımızı okuduğumuz Kur_an-ı Kerimi ve ayrı olarak getirilen salatu selamları dergahı izzetinde kabul eyle.
Ebu Hureyre (r.a.) Hz.Peygamber (s.a.v.) 'in şöyle buyurdugunu söylemiştir:
''Ümmetime Ramazan'da daha önceki ümmetlere verilmeyen beş özel şey verilmiştir.''
1. Oruçlunun kokan agzı Allah (c.c.) katında misk kokusundan daha hoştur.
2. Bu ayda balıklar bile iftar edinceye kadar onlar için istigfar ederler.
3. Yakında benim salih kullarım dünya yükünü üzerinden atarda gelir diye Allah (c.c.) her gün bir cennetini hazır kılar.
4. Diger ayda yapabildiklerini bu ayda yapamasınlar diye azgın şeytanlar baglanarak hapsedilir.
5. Bu ayın son gecesinde oruçlu oanlar bagışlanır.
Sahabe-i Kiram:
''O gece Kadir gecesi midir.ya Resulallah?'' dediler de Hz.Peygamber:
''Hayır ama işçi işini bitirince ücretini alır.''buyurdu.
(Ahmed.Bezzar.Beyhaki.İbn-i Hibban)

Rasul-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz bu hadis-i şerifinde 5 özellikten bahsetmiş ve bu ümmete Allah taraından özel bir lütuf olarak verildigini,daha önceki ümmetlere bu nimetlerin verilmedigini buyurmuştur.

Emeğine yüregine saglık kardeşim,Hakkını helal et bende birşeyler eklemek istedim.Hak Teala razı olsun.
Dua ile vesselam...
Ne demek hakkım varsa helal olsun

Katkıda bulunduğun için ben teşekkür ederim.
bazıalrının bahaneleri hazır karnım agrıyor veyahut midem de rahatsızlık var ozaman niye sigara içiyorsun ozaman onuda bırak madem rahatsız isen yok bırakmaz çünkü nefsine iyi geliyor kısacası kendilerini kandıyorlar
Teşekkürler Fatih kardeşim ben her zaman söylerim ve yine söylemek istiyorum bu Oruç tutmaya bir engeli bulunmayanlar neyine güvenipte oruç tutmuyor bu merak konusu sözüm meclisten dışarı ailesi karşı çıkmadığı taktirde ve oruca mani bir durumu bulunmayanın neyine güvenipte oruç tutmadığını çok merak ediyorum bu kişilerin Ahiretteki halini düşünemiiyorum bile neyse çok uzattım özür dilerim.