:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Mustafa,kemale Erd?...
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Mustafa, kemale erdi!

Milli E?itim'in T?rk?e kitab?nda M.Kemal'e "Kemal" isminin verili?i b?l?m? de?i?ti. ??retmeni Mustafa'ya "Senin kemale erece?ini g?r?yorum" demi?.

Atat?rk'? kemale erdirdiler

Milli E?itim Bakanl??? komisyonlar?nca haz?rlanan ?lk??retim 6. s?n?f T?rk?e ders kitab?nda, Atat?rk'e "Kemal" ismi, Matematik ??retmeninin "Senin kemale erece?ini g?r?yorum" s?zleriyle verildi. Milli E?itim Bakanl??? komisyonunca haz?rlanan ve bu y?l b?t?n okullara da??t?larak okutulmaya ba?lanan kitapta yer alan dikkat ?ekici unsurlar ??yle:

* Kitab?n 34. sayfas?nda Atat?rk'?n Kemal ismini almas? ??yle anlat?ld?: "Mustafa ?ok ?al??arak s?nav? kazand? ve Askeri R??tiyeye girdi. B?ylesi kararl? ve azimli bir insan neyi ba?aramazd? ki? Bu okulda da ba?ar?s?n? devam ettirdi ve k?sa bir s?re i?erisinde b?t?n ??retmen ve arkada?lar?n?n parmakla g?sterdi?i ??renci oldu.E7916AD94EE7C544B431E120b.jpgBu okuldaki matematik ??retmeni, 'O?lum, senin ad?n da Mustafa, benim ad?m da Mustafa. Sana Kemal ismini verelim. ??nk? senin kemale erece?ini g?r?yorum' dedi. O g?nden sonra ad? Mustafa Kemal oldu."

* Atat?rk'?n manevi k?z? Ay?e Afet ?nan'?n ismi de yanl?? yaz?ld?. ?nan'a ait, 40. sayfada bulunan metnin sonunda, eserinden yararlan?lan ki?i "Ay?e Afetinan" ?eklinde soyad? birle?ik olarak g?sterildi. T?rk Tarih Kurumu Ba?kan? Yusuf Hala?o?lu, Atat?rk'?n 'Kemal' ismini almas?yla ilgili ders kitab?nda yer alan b?l?m konusunda "B?yle bir bilginin hi?bir kaynakta yer ald???n? hat?rlam?yorum" dedi.