:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Ariflerin Helvası...
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Deli Uleyyan namıyla tanınan zat,bir gün Ali Zabyan'ın evine misafir oldu..
-Canın ne yemek istiyor? diye sorulunca,
-Ballı un helvası dedi.Ev halkı hemen istediği helvayı yapıp önüne koydular.Yedikten sonra,
-Ey Ali,bu halkın helvasıdır,ariflerin helvasını öğrenmek istermisin dedi.Ali Zabyan evet diye cevap verdi..
-İhlas balını,vefa şekerini,rıza yağını ve inanç nişastasını al;takva tenceresine koy;üzerine korku suyunu dök,sonra altına muhabbet ateşini yak;ismet kaşığı ile karıştır;sonra onu zikr kasesine koy;hamd yelpazasi ile soğuyana kadar havalandır;sonra istiğfar kaşığı ile ye..Eğer bunu yaparsan asla Rabb'ine karşı gelmeyeceğine garanti veririm....

Bir başka zat da Uleyyan'ı evine davet etti ve canın ne istiyor diye sordu.Uleyyan ''kırk seneden beri canım Mevla'dan başkasını istemedi''dedi.Sana güzel bir un helvası yapalım mı denilince siz bilirsiniz dedi..Helva yapılıp önüne konulunca,Uleyyan ''böyle istemiyorum,size tarifini vereceğim şekilde istiyorum'' dedi ve şöyle tarif etti:
-Taat hurmasını al,içinden gurur çekirdeğini çıkar;sonra ubudiyyet(kulluk) ununu,rıza zaferanını ve niyet yağını,tevazu tenceresine koy.Üzerine ihlas suyunu dök,altına hasret ateşini tevfik odunuyla yak;hamd kaşığıyla karıştır;pişince onu şükür tabağına koy ve önüne getir.Ondan kim üç lokma yerse;kalbine ve günahlarına şifa olur....
cok guzel bir konu abi allah razi olsun senin konularini okurken inan ruhum nefes aliyor kalbim ferahliyor umarim basimizdan eksik olmassin Smile
selametle ...
yildiz_gozlum Adlı Kullanıcıdan Alıntı:cok guzel bir konu abi allah razi olsun senin konularini okurken inan ruhum nefes aliyor kalbim ferahliyor umarim basimizdan eksik olmassin Smile
selametle ...

Çok sağolasın abim Allah cümlemizden razı olsun inşaAllah,niyetler halis olunca paylaşılanlar da halis oluyor..Eksik olmam hakkımda hayırlı ise eksik oluyum değilse olmuyayım abimSmile
bizim hakkimizda hayirlisi senin basimizda olup bu guzel yorumlarin bu guzel ALLAH yolunda actigin konularinla bizlere yol gostermen bizleri nefs korlugunden kurtarmandir
Rabbim razi olsun ...
yildiz_gozlum Adlı Kullanıcıdan Alıntı:bizim hakkimizda hayirlisi senin basimizda olup bu guzel yorumlarin bu guzel ALLAH yolunda actigin konularinla bizlere yol gostermen bizleri nefs korlugunden kurtarmandir
Rabbim razi olsun ...

Estağfurullah ben acizane bir kulum işte,benim bildiklerim okyanusta bir damla bile olamaz..Rabb'im senden de ve senin gibilerden de razı olsun abim..
abi damlaya damlaya gol olur benim bilgime seninki eklenince iki kat olur Smile
hepimiz acizane bildiklerimizi anlatsak yurekler bir olsa daha ne isterimki
keske heryerde Rabbimin sohbeti olsa bundan daha guzel birsey olabilirmi Smile
yildiz_gozlum Adlı Kullanıcıdan Alıntı:abi damlaya damlaya gol olur benim bilgime seninki eklenince iki kat olur Smile
aaaa kım varmıs buradaBig Grin yıldız_gozlum nasılsınızBig GrinBig Grin
yildiz_gozlum Adlı Kullanıcıdan Alıntı:abi damlaya damlaya gol olur benim bilgime seninki eklenince iki kat olur Smile

Damlaya damlaya göl olursa senin o güzelim yüreğin ucsuz bucaksız sevgi okyanusu olsun...Keşke..Ahh Ahhh..
allah razi olsun abicim insallah Rabbimin yanindada azcik da olsa bi yerimiz vardir insallah
İnşaAllah abim inşaAllah....