:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Nazım Hikmet'in SakLı $iiri..
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
Nazım Hikmet'in Saklı Şiiri

53337.jpg

Nazım Hikmet'in bugüne kadar bilinmeyen bir şiiri ortaya çıktı. İşte o şiir;

Türk şiirinin en büyük ozanlarından Nazım Hikmet’in yeni bir şiiri bulundu. Eşi Piraye’nin arşivinde “Dört Güvercin” adlı şiirin yanı sıra, yarıda kalmış üç roman taslağı da var.

İşte Nazım'ın gün ışığına çıkan yeni şiiri;

İSTANBUL
geldi dört güvercin
suda yıkanmak için.
Su mahpusane yalağındaydı.
ve güneş
güvercinlerin
gözünde, kanadında, kırmızı ayağındaydı.
girdi dört güvercin
yıkanmak için
suyun içine.
ve kederli toprakta dört insan
baktı dört güvercine.
Güvercinler hep beraber
güneşi taşıyıp kırmızı ayaklarında
uçabilirler.
Durdurmaz onları demir ve duvar.
güvercinlerin yumuşak kanatları var.
Ve kanatlar
Şimdi burda, şimdi damın üzerinde.
İnsanların kanatları yok
İnsanların kanatları yüreklerinde.
Dört güvercin
güneşe varmak için
yıkandı, uçtu sudan.

1.20071228100335.jpg

NAZIM'DAN SÜRPRİZ OLDU

Nazım Hikmet’in eşi Piraye’nin torunu Kerem Bengü’nün elindeki arşivde ilk kez bulunan “Dört Güvercin” şiiri, “Sözcükler” dergisinin son sayısında yayınlandı. İlk kez yayınlanan şiirle ilgili olarak, derginin genel yayın yönetmeni Turgay Fişekçi duygularını şu sözlerle açıkladı: “Böyle bir şey beklemiyorduk. Nazım Hikmet’in bütün şiirleri yayınlandığını, artık yayınlanmayan hiçbir şiirinin olabileceğini tahmin etmiyorduk. Büyük bir sürpriz oldu. Bu şiiri 1938’de İstanbul Tevkifhanesi’nde yazmış ve Piraye’ye göndermiş. Sonra muhtemelen kendisi de unutmuş herhalde.”
okumuştum gazete vermişti çok güzel şiir sağol Smile
gecen akŞam kanaL d de akŞam haberLerini sunan adamm ismini biLmiorum o okumuştu çok güzeL çok beğendimm Smile

sağoL büşracımmSmile
Rica ederim..Smile
evet bende haberlerde dinlemiştim paylaşım için teşekkürler böcük Smile
Ben yeni okudum ve gerçekten çok beğendim,payLaştığın için sağoL
nolmus yani..DBig Grin:
emeğine sağlık
nazım hikmetin 18-19 yaşlarındayken ezan okunurken ağladığını çok dindar olduğunu fakat annesinin o dönem bir şairle gayrımeşru ilşkiye girmesi sonucu ruhunda depremler olduğunu birden isyankar bir yapıya girip yurtdışına kaçtığını biliyormusunuz.vallahi profesör hocamız anlatmıştı....
yasemin1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:nazım hikmetin 18-19 yaşlarındayken ezan okunurken ağladığını çok dindar olduğunu fakat annesinin o dönem bir şairle gayrımeşru ilşkiye girmesi sonucu ruhunda depremler olduğunu birden isyankar bir yapıya girip yurtdışına kaçtığını biliyormusunuz.vallahi profesör hocamız anlatmıştı....

İnşaAllah öyle olmuştur...

Büşra emeğine sağlık şiir tek kelime ile çok güzel...
Sayfalar: 1 2