:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: 'Islamda Komsuluk ve Haklari ..
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Üç türlü komşu vardır.Birinin bir ötrekinin iki, diğerinin ise üç hakkı vardır.Komşusu hakkında üç hakkı olan komşu akrabadan olan komşudur.Onun biri müslüman olmaktan, diğeri akraba olmaktan, bir diğeri ise komşu olmaktan kaynaklanmaktadır.Komşu üzerinde iki hakkı bulunan komşunun bir hakkı müslüman oluşundan, diğeri ise komşu hakkındandır. Komşusu hakkında bir hakkı bulunan komşu ise, müslüman olmayan komşudur.Peygamberimiz,müslüman olmayan komşuya sırf komşu olduğu için hak tanındığını belirtmiştir. Komşuluk hakkında efendimizin hadislerinden bir kaçı şöyledir:''Komşuya karşı iyi davran ki, müslüman olasın'' ''Cebrail, komşu hakkında o kadar çok ısrarlı tavsiyelerde bulundu ki, onu varis ilan edeceğini sandım'' ''Kıyamet günü ilk kez komşular hesaplaşacaktır. Komşunun köpeğine taş atsan onu rahatsız etmiş olursun.'' ''Komşusu kendisinden emin olmadıkca kişi mü'min olamaz'' ''Allah'a ve ahiret gününe inanan komşusuna iyi davransın'' Sahabilerden biri İbni Mes'ut'a ra gelerek,''Benim komşum, beni rahatsız ediyor'' diye şikayette bulundu.İbni MNes'ut da''Madem komşun Allah'a itaat etmiyor, o halde sen var onun hakkında Allah'a itaat et''demiştir. Peygamberimize bir kadını şiklayet ederek, filan kadın gündüzleri oruç tutup, geceleri nafile namaz kılıyor fakat komşılarını rahatsız ediyor deyince efendimiz o, kadın cehennemliktir diye buyurdu. Yine Resululah efendimiz koşuluk hakları için şöyle buyurmuştur.''Yardım isteyince ona yardım edersin.Desteklenmekte muhtaç olursa desteklersin. Borç isterse verirsin.Fakir düşerse borcunu silersin.Ölürse cenazesine iştirak edersin.Hastalanınca ziyaretine gidersin.İyilikle karşılaşırsa tebrik edersin.Kötülükle karşılaşırsa teselli edersin. İzni olmadan onunkinden daha yüksek bina yapıp hava almasını kesmezsin. Meyve satın alınca içinden ona ikram edersin.Meyveler az ise komşuna göstermeden eve götürürsün.Eğer pişen yemekten ona vermeyeceksen tencerenin kokusu ile onu rahatsız etmezsin'' Sahabelerden Mücahit ra anlatıyor.Bir gün Abdullah İbni Ömer'in yanında otururken, koyun kesti ve bir parcasını yahudi komşusuna verdi. Adamın biri komşusunu peygamberimize şikayet etti,Resulullah sabret dedi, kişi şikayetinde ısrarlı olunca efendimiz şikayetci kişiye evindeki eşyaları dışarı atmasını söyledi ve eşyalar dışarı atılınca, şikayet edilen komşu Allah için eşyalarını evine koy, seni bir daha rahatsız etmiyeceğim dedi.+

Rabbim razı olsun güzel bir konu emeğine sağlık..
AMIN Cümlemizden ..
Tesekkürler Arkadasim ..