:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: TesettürLüyüm cünkü...
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
TESETTÜRLÜYÜM ÇÜNKÜ....

Tesettürlüyüm Çünkü..

Yavuz Sultan Selimin kulağındaki küpe misali..

Allahı hatırlamak ve hatırlatmak için..

Yaratılış gayemin gereği…

Özel olduğum için ..

Özel hissettiğim için ..

İnsanların gözünde değil Rabbimin nazarında özel olduğum için..

Kulluğumun gereği..

Rabbimin rızasını kazanmak için..

Tesettürlüyüm çünkü;

sorusunu yıllar evvel kapanmama rağmen son bir yıldır sormaya başladım.
Neden sorusu ise şöyle ;
Yozlaşan bir toplumun yozlaşan bir bireyi olduğum için.

Geçen yıl sohbetlere giderdim.
Kızlar çok rahat bir şekilde iş yerlerinde başörtülerini açıp işe gittiklerini söylemişlerdi.
İşte bu noktadan kafama bir balyoz indi!
Acaba tesettür sadece başı belli dairelerde örtüp belli çizgilerde mi müsamaha göstermek idi?
Ya da O’nun rızasını almak için yol bu muydu?
Bazen hangi toplum içinde iseniz o fikir ile empoze ediliyorsunuz.
Daracık bir pantolon giymek üzerine bir başörtü örtmenin tesettür olduğunu yedirdiler bizlere.
Ve buna geçen yıla kadar hoşgörü(!) ile yaklaşıyordum.
Sorgulamak için çok geç kaldım mı bilmiyorum ama ;
Her an gözlemleyerek. Üzerimdekilerden paye çıkararak ve doğruyu yapmaya çalışarak.
Ve bana gerçek değerimi verdiği için ;

Tesettürlüyüm diyorum.

Örtü, yükseklerden bir emir ve yüksek bir eylemdir! Allah’tan kuluna mahsus bir hediye, Mü’mine mahsus bir ahlaktır!

Göklerden gelen hediyeyi kabul ettiğim için Tesettürlüyüm…

Tesettürlüyken daha rahat olduğum için,
Dışarıda kendimi en rahat hissedebileceğim giyim şekli olduğu için,
Allah rızası için,
Birtakım kötü gözlerden koruduğu için,
Tesettürlü bir insan dış görünüşüyle değil de kişiliği ve ahlakıyla davranışlarıyla, düşünceleriyle ön planda olduğu için…

Aslında şanslıyız biz sanlı olduğumuzu bazen geç bazen çok geç anlasak da ..
Biz bir şeyleri aramadık… Önümüze tepsiyle geldi dinimiz sen Müslümansın dendi mezhebimiz şu dendi efendimiz Hz. Muhammed Mustafa dendi… Kâğıtlara yazardı babam soruları hatırlıyorum kaç yaşındayım bilmiyorum… kura çekerdik .. Cevapları aradık… İmam hatibe gittik öğretilmeye çalışıldı dinimiz ne kadarını aldık??.. Bu soruyu sorduğumda hala kafamı taşlara vuruyorum şimdiki aklım olsa ah olsa…

Neyse herkesin bir geçiş devresi oluyor herhalde benimde oldu imam hatipteki tesettürlülüğümü bir dönem tabiri caiz ise modern tesettürlük adı altında bas bas bağıran vicdanımı susturarak devam ettirdim… Rabbe şükür bu dönem kısa sürdü…
Kendime geldiğimde Rabbe şükür namazım bileziğimdi… Zaten o olmasa herhalde bu dönemden çıkamazdım…
Elhamdülillah Rabbime hamdu senalar olsun bin şükür kırk bin şükür tesettürüme dikkat ediyorum…

şimdi tesettüre girmeye çalışan arkadaşlar var kapanmanın sadece saçlardan ibaret olduğunu sanıyorlar ama onlarda suç değil çevrede suç tesettürün boyutunu öyle bir daralttılar ki sadece saç kapanmalı boyun boğaz ortada dar mar giyin gitsin ne olacak dedirten hale geldi… Çevremiz bilinçlenmeli… Kapalılık namaz yaşlanınca evlenince olacak geleneğini kırmalıyız arkadaşlar…

Nefsimden Rabbime sığınıyorum çünkü nefsim çok büyük… İstemem den önce geçen devreler var eğer çocuğumuzu bebeklikten başlayan bir eğitime sokarsak böyle bir cümle olmaz diye düşünüyorum tabii ki ilk önce bizim yaşantımız… Bizim ayrı iken çocuğa şunu yap dersek tabii ki böyle bir şey olmaz. Yani ilk iş geleceğin annelerinde… (valla şahsen korkuyorum bu devirde çocuk yetiştirmeye Allah yardımcımız olsun…Wink

Tabii ki de şöyle bir durumda var sen ne kadar yetiştirirsen yetiştir arkadaş çevre etkisi…
Bu da aslında aileye bağlı sıkmadan yumuşak bir davranışla ama üstündeki disiplini asla bozmadan arkadaşlarını tanımak onunla arkadaş olmak ama anne kız olduğunu unutmamasını sağlamak… Yani ip üstünde cambazlık yapmak gibi…

Allah yardımcımız olsun %85 bizim sorumluluğumuz ….

Başlangıç olarak, annemden böyle gördüğüm için
öyle olması gerektiğini düşündüğüm için
ama neden gerektiğini bilmeden, eğer benim isyankâr bir tarafım olsaydı tesettüre karşı annemin beni ikna edebileceğini zannetmiyorum,

ama artık çocuk yetiştirmek 20 sene önceki kadar kolay değil, o zaman ne verilirse onu alıyorduk. Şimdi çevrede olumsuz bir sürü şey var ve onlarla savaşmak zorundayız. onun içinde ona göre silahlanmalıyız..

Onun için şimdilik anne olmak benim cennetim değil, korkulu rüyam…

Tesettürlüyüm çünkü;
Ortaokul yıllarımda başladım…
Tesettür bilinciyle yetişmiştim ama icraata o dönemde geçildi Allahın izniyle…
Ailem olmasaydı dine bakışı farklı bir ailede gelseydim dünyaya ne olurdu bilinmez ama büyüklerim sayesinde kişilik oluşumum hız kazandı…
Dinimi öğrenmeye emirlerini yerine getirmeye izin verdi RAHMAN…
Lise eğitimimi bu yönde tamamladım…
Ve şükürler olsun tesettürü bu emri “geleceğim ” denilen günlere tercih ettim…
Bu uğurda savaş verene çok insan gördün…
Ya da savaşmaya çalışan…
Ama Hz. İbrahim’e su taşıyan karınca gibi safım belliydi…
Okul koridorunda başı önde hocalarımı gördün…
Gözlerindeki umudu…
Ve acıyı…
Hamdolsun başı dik çıktık savaştan…
Kayıplarımız olsa da…
Şimdi tesettürün bilincindeyim şükür…
Onun verdiği edebi hep taşıdım…
RAHMAN hiçbirimiz ayırmasın bu edepten…
Birçok insanın gözleri bizde ne yaparlar nerde çalışırlar nasıl davranırlar…
Açık arayan insan çok…
İnşAllah baktıklarında çok şey gördükleri birer birey oluruz…
Tesettürlüyüm çünkü ;
buna verilecek en iyi cevabım…
İnandığımın kanıtı tesettürüm… İnanıyorum; emri başım üstünde…

her varlığa sevgi duyuyorum her varlık O na çıkıyor O nu seviyorum..tesettürlüyüm çünkü;Rabbim bize zinet değerinde bakıyor ve ben bu zineti en iyi şekilde muhafaza etmek istiyorum
tesettürlüyüm çünkü;kadınlık vasfıyla deği,insan vasfıyla hayatta ilerlemek istiyorum
tesettürlüyüm çünkü ehli imana zarar vermek istemiyorum
tesettürlüyüm çünkü;tesettürün en baş vasfı başörtüsünü ilk önce kalbimde sonra kafamda taşıyorum
tesettürlüyüm çünkü;islamı yaşamayı kolaylaştırıyor hayatımın her safhasına yaymamı sağlıyor.
tesettürlüyüm çünkü bana Rabbimi hatırlatıyor ve hatırlatanlardan olmak istiyorum
tesettürlüyüm çünkü ;KULUM DİYE YADEDİLENLERDEN OLMAK İSTİYORUM…..

bu sayılanlar bir kaç müslime kardeşimizin kendilerince hallerini ifede etmelerinden ibaret...
-aLiniti-

Tek kelimeyle MÜKEMMEL olmuş ellreine yüreğine sağlık

Kapanmak=başörtüsü DEÄžİLDİR
Herşeyini namahreme karşı korumaktır... Neyse ben yazarsam kıayamet kopar....Susarsam daha iiii olur
hihihi=) yazsaydin abi yaSmile

Begendiine sevindim sagoL
Yazarsam olmaz kardeşim geçen sefer yazdım içimdekileri admin falan yüklendi en iyisi susmak Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin
yüregine saglikk canim benimm...yaz bakalimm bak bende merak ettim simdi..
Kalsın ya hem suanda halim yok yav sonra nasipse
tamam cnm bosver ozamann..
ozgur_yasarim Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Yazarsam olmaz kardeşim geçen sefer yazdım içimdekileri admin falan yüklendi en iyisi susmak Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin

Siyasete karışmadığı sürece yazacağın şeyler için hiç bir sorun yok kardeşim Wink

Eline sağlık nur.. Çok güzel bi paylaşım...
harika bir paylaşım
teşekkürler arkadaşım
sağolasın...
Çok güzel Bi paylasım Olmus ..
Bos bi zamanımda okurum , aslında bunu okumak şu andaki yaptıgım herseyden daha önemli ama ..
Emeğine sağlık ..
Sayfalar: 1 2