:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: calinmistir..sadece hissetmek icin!
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
??TE SEVG?N?N TA KEND?S?...

Nihayet uyanm??t?.T?m gece boyunca uyumu?tu.G?zlerini ovu?turdu. Elbiselerini d?zeltti.?a?k?nd?. - Neredeyim ben? Siz kimsiniz?
* Demek d?n gece neler oldu?unu hat?rlam?yorsun?
- ?ok i?ti?imi hat?rl?yorum o kadar...
* Evet, kap?y? sana a?t???mda ?ok sarho?tun ger?ekten. Kap?y? a?ar a?maz bana ilk s?yledi?in s?z ?uydu:"Ben Tanr?'n?n hediyesiyim" Gen? k?z bu s?z kar??s?nda utanc?n? gizleyemiyordu.Bir ?eyler s?ylemek istiyor ama nereden ba?layaca??n? da bilemiyordu.?a?k?nl???n? biraz olsun gizlemek i?inTongueeki ya sonra ? dedi.
* ??in do?rusu ben Tanr?'dan b?yle bir hediye beklemiyordum.?a??rd?m bir an.Ger?egi arayan birisine senin gibi bir serab?n g?sterilmesi do?al gelmedi bana.Ben bunlar? d???n?rken sen de ?u anda yatt???n yerde s?z?p kald?n zaten.D?n geceden beri yerde mi yat?yordum? Diye sordu ?a?k?nl?kla.
* Evet, d???p s?zd???n yerden kald?rmad?m.Biliyorsun seraba dokunulmaz. B?t?n gece Tanr?'n?n seni almas?n? bekledim.Ama g?r?yorsun ki hala gelmedi.Sahi s?yler misin sen hangi Tanr?'n?n hediyesisin b?yle? Ferda sitem dolu bir utanga?l?kla: L?tfen benimle alay etmeyin, dedi. Alay etmiyorum.Sadece seni anlamaya ?al???yorum.?stersen ?nce sana bir kahve yapay?m da kendine gel. Kemal kahveleri getirdi?inde Ferda biraz olsun kendine gelmi?ti.?zerindeki yabanc?l??? atmaya, do?al olmaya ?al???yordu.
- Benim adim Ferda.?ki sokak ilerideki sitelerde oturuyorum.D?n gece i?in ?z?r dilerim.Arkada?larla ya?ad???m bir ??lg?nl?kt? o kadar.?ok utan?yorum.
* Ben de Kemal.Bu evde tek ba??ma ya??yorum.(bir an duraksadi Kemal). Senin hakk?nda ne d???nd???m? merak ediyorsun degil mi?
- Biraz ?yle...
* Hi?... Hi?bir sey d???nmedim.
- Neden?
* ?zel olarak hi?bir insan ?zerinde d???nmem pek.
-Gecenin yar?s?nda kap?n? ?al?p evinde yatan bir k?z hakk?nda bile mi? * Evet...
- ?ok garip bir insans?n.Kemal sustu... ve sonra
* S?ylesene maskeli bir baloda insanlar?n ger?ek y?zlerini tan?mak m?mk?n m?d?r sence?
- Tabii ki degil.
* ?ste ?u toplumda g?rd???n bir ?ok insan ve sen... Hepiniz maskelerinizle ya??yorsunuz.?u toplum maskeli bir balodan farks?zd?r bence.Hem de zamana, ki?ilere ve olaylara g?re her an de?i?en maskelerin kullan?ld??? bir balo...Bu y?zden pek anlaml? gelmiyor bana insanlar ?zerinde d???nmek.
- Kendini soyutluyorsun insanlardan.
* ?yle de denebilir.Zaten toplum ferdin en b?y?k d??man?d?r bence. Bu y?zden insanlardan hi?bir ?ey almamay? ye?liyorum.Buna ra?men her ?eyimi vermeye de haz?r?m onlara.
- ?nsanlar?n sevgisini de reddeder misin, ?rne?in?
* En ba?ta onu.Bug?n?n sahte sevgileri bir insan?n kalbini yaralamak i?in se?ilen en tehlikeli yoldur.
- Ama insan hi? sevilmeden ya?ayamaz ki...
* Bunda yan?l?yorsun.?nsan san?ld???n?n aksine sevilerek de?il severek ya?ar.?nsan sevilmek ihtiyacinda olan zay?f bir varl?k de?ildir. K?sacas? sorun bence sevilmek de?il sevmektir.
- Sevdi?in halde sevilmiyorsan?
* Sevilmek senin sorunun de?il onun sorunu.Bence sevmek bir insan? kendi i?inde hissetmendir.Sevilmek ise kendini bir insan?n i?inde hissetmen.Anlayabiliyor musun?Sevmek seni zenginle?tirir,sevilmek de?il.Bunu evreni kapsayacak ?ekilde de d???nebilirsin.
- Nas?l yani?
* Evrensel anlamda sevmek kainat? kendinde seyretmek, sevilmek ise kendini kainatta seyretmektir.Ferda'nin kafasi kar??m??t?.Hi? bu kadar derinlemesine d???nmemi?ti sevgi ?zerine.Bunu fark eden Kemal : Bunlar? bir anda anlamak sana g?? gelebilir.Ama biraz d???n?rsen umar?m anlayabilirsin.?unu unutma ki insanl?k bug?n ikinci tas devrini ya??yor.Birinci ta? devrinde insanlar yumu?ac?kt?.Sevgi sayesinde her ?ey yumu?ac?kt?.Sadece evleri ve aletleri ta?tand?.?imdi ise her ?eyimiz yumu?ac?k, y?reklerimiz ta? gibi.Hatta ta?tan da kat?.??nk? ?yle ta?lar vard?r, ?zerlerinde otlar yeti?ir ve ?yleleri de vard?r ki... Kemal'in g?zleri nemlendi bunlari s?ylerken. Y?llar?n ac?lar?n?, ihanetlerini, burukluklar?n?, kelimelere d?k?yordu asl?nda. A?lamakl? bir hale d?n???yordu sesi kesik kesik... Uzun bir sessizlik oldu.B?t?n bir hayat seridi ge?ti Ferda'nin g?zleri ?n?nden.E?er Kemal'in anlatt?klar? do?ruysa sevgi hi? olmam??t? hayat?nda.Bir anda g?zleri duvarda bir ?er?evede olan m?sralara tak?ld?: "Donuk sevgiler ?a??nday?z S?cak sevgiler cehennemde yan?yor Sevgi... Ya?anmayacak kadar g?zel, Fark edilmeyecek kadar sade, Duyulmayacak kadar do?ald?r." Kemal duvarda a?layan bir ?ocuk portesini g?sterdi Ferda'ya: Biliyor musun bir ?ocu?a verilecek en de?erli besin ?efkattir. Ve de cesaret. Bunlar ?yle hassas bir dengeye sahiptir ki, denge bozuldu mu i?te ?u insanlar? g?r?rs?n kar??nda... ?efkat ve cesaret kurbanlar?... Kimileri a??r? ?efkatin yan?nda cesaretsiz b?y?t?l?rler.B?t?n insanlar k???c?k bir d?nya kurmak isterler kendilerine.G??s?zd?r bu insanlar, kolayca k?r?l?rlar.D?nya ?ok ac?mas?zd?r b?ylelerine g?re... Kendilerini sevecek birilerini ararlar hep.O kadar yo?unla??rlar ki bazen ?iddetli "bir arzuyla birine do?ru akmak isterler.Cesurca sevemezler.Cesareti ??renememi?tir bu insanlar.?te yandan da cesur insanlar... D?nyay? bile devirebilirler.Ama basit bir sevgi oyunuyla kolayca y?k?l?verirler.D?nyayi titretecek cesareti ta??yan bu insanlar kalplerine dokunan bir parmakla diz ?st? ??k?verirler yere.Ve ?u s?zleri duyar gibi olursun onlardan:" Dag d??t? ?st?m?ze Y?k?lmad?k ama ?nsan de?di tenimize Ac?s? y?kt? bizi...! Cesaret onlar? o kadar sertle?tirmi?tir ki sevdikleri insan? kollar? ile kalpleri aras?nda neredeyse ?ld?r?r.Kemal sustu birden.Ferda bir seylerin oldu?unu hissetmi?ti.??zmek istiyordu Kemal'i.
- Niye sustun?
* Bana ne ?efkati ??rettiler nede cesareti.
* Ama t?m bunlari biliyorsun sen ? * Nasil oldu?unu merak ediyorsun degil mi, anlatay?m.Bir an durdu sonra:
? ?nsanlar?n nefretinden sevgiyi, ihanetlerinden sadakati, korkakl?klar?ndan cesareti ??rendim.
- ?nsanlar bu kadar ac?mas?z m?? Ger?ekten seven insanlar yok mu hi??
* B?rak sevgilerini g?lmeleri bile do?al de?il onlar?n.Seni senin i?in de?il kendileri i?in severler.O kadar iyi o kadar g?zel ve o kadar haince severler ki hayran olmamak elde de?il biliyor musun? Sevgi ve ihaneti sanatsal bir uyarlamayla o kadar g?zel sahneye koyarlar ki son sahnede ?lece?ini bile bile seyredersin oyunu.M?kemmel bir katildir onlar.Seve seve ?ld?r?rler seni.Dudaklar?ndan sevgi s?zc?kleri y?kselir.Yapaca?in tek sey g?zlerini kapat?p sevgi atmosferi i?inde sevgi s?zc?klerinin sa?anak ya?muru alt?nda ?l?m? beklemendir.Anliyor musun?
- Sen sevilmekten korkuyorsun.
* Belki...
- Neden?
* Neden mi? Ben her insan? kalbime misafir edebilirim, sevebilirim yani.Kalbimden eminim ??nk?.Sevdi?im insan? rahats?z edecek hi?bir sey yok kalbimde.Ama kimsenin kalbine girmek istemem.??nk? bilmiyorum nelerle kar??lasaca??m?.Bilmiyorum hangi tuzaklar bekliyor beni.Ve bilmiyorum o insan bunlardan haberdar m??
- Fikirlerimi alt ?st ettin.Her ?ey kar??t?.Sevmek sevilmek, nefret sevgi... Hatta ?u ana kadar ger?ekten ya?ay?p ya?amad???m? d???n?yorum
* Asl?nda sana anlatt???m her ?eyi kendinde bulabilirsin.
- Nas?l?
* Kendini tan?yarak... Yaln?z kald???n anlarda...
- Yaln?zl?ktan ka?m???md?r hep...
* Yalnizl?ktan ka?mak kendinden ka?makt?r.Bir d???nsene, do?arken de yaln?zs?n, ?l?rken de.O halde ya?arken yaln?zl?ktan ka?mak anlams?z de?il mi?
- Yaln?zl?kta insan ne bulabilir ki s?k?nt? ve bosluktan ba?ka?
* Kendini ger?ekten tan?yabilseydin uzaydaki derinlikten daha derin bir i? uzay?n oldu?unu g?rebilirdin.Bizler ruhumuzu ?ld?r?yor sonra ba??na ge?ip a?it yak?yoruz... Benli?indeki zenginli?i fark etseydin d?nyada ikinci bir insan aramazdin biliyor musun?
- Anlamad?m!
* D?nyada bir tek ki?i vard?r asl?nda.O bir tek ki?inin i?inde be? milyar insan.
- Benli?im bu kadar kalabal?k m??
* Evet. Benli?in t?m varl???n merkezidir.T?m ac?lar ve sevin?ler y?re?inde gizlidir senin.?lenleri y?re?ine g?md???n gibi do?acak ?ocu?un kalbi de senin i?inde atar.Hem ac?y? hem sevinci ya?arsin i? i?e, yan yana... Hatta o kadar ac? ?ekersin ki ac?, ac? olmaktan ??kar...
- S?zlerin ?ok kar???k.
* Belki hakl?s?n bu konuda.Bazi insanlar ba?l? ba??na paradokstur. D???nceleri de ?yle.Insanlar paradoksal d???nmeye al???k de?iller.Bu y?zden anla??lm?yoruz.Zaman bir hayli ilerlemi?ti.Ferda izin istedi. Zihni o kadar da??lm??t? ki hi?bir sey s?ylemeden ??kt? evden.B?t?n gece boyunca Kemal'in s?zleri ile u?ra?t? Ferda.Bazen onu anlad???n? d???n?yor, bazen sa?malad?g?na karar veriyordu.Her ?eye ra?men hayranl?k duyuyordu ona.Ara s?ra arkada?lar?na anlatmak istiyordu onu. Ama kimsenin anlamayaca??ndan emindi.G?nler ge?iyor, y?re?inde Kemal'e, karsi konulmaz bir sevgi ta??d???n? hissediyordu Ferda.Her ge?en g?n biraz daha b?y?yordu sevgisi.Aylar ge?mi? ama bir t?rl? ona gitmeye karar verememi?ti.?ekiniyordu.?nsanlardan bu kadar uzak biri onun gibi deli dolu bir k?z? ciddiye al?r m?yd?? "Hi? kimse sevgiyle dirilmeyecek kadar ?lm?? de?ildir hi?bir zaman". Evet, bu s?z de onun degil miydi? Nihayet karar verdi Ferda. Gitmeli ve ona sevdi?ini s?ylemeliydi.Ferda Kemal'in evine gitti?inde b?y?k bir ?a?k?nl?k ge?irdi.Evde kimse yoktu, ta??nm??t?... Evin bek?isi yakla?t? Ferda'ya: Kizim, ad?n?z? ?grenebilir miyim?
- Ad?m Ferda, Kemal Bey ta??nd? m??
* Evet k?z?m, ta??nd?. Ve kimseye s?ylemedi nereye gitti?ini, bana bile.Bir mektup b?rakt? sana.Gelirse verirsin dedi.Ferda mektubu ald?. Teredd?tl? ad?mlarla evine gitti.Y?k?lm??t?.Derin bir bo?luk hissetti y?re?inde.Birden ?mitle doldu y?re?i.Belki de onu yan?na ?a??r?yordu. Sab?rs?zl?kla mektubu a?ti."Ey sevgili, Seni sevip sevmedi?imi s?ylemeyece?im.Ama sevgiyi ??retebildim sana san?r?m (ne kadar ?gretilebiliyorsa).Dilerim kalbine kalbimden verdi?im ?ey y?re?inde ye?erip meyve verir.B?ylece ne sen bende kaybolacaks?n, ne de ben sende.Sen beni kendinde, ben seni kendimde bulmu? olaca??m.O zaman hi? ayr?lmayaca??z.Sakin sevgimle seni tuza?a d???rd???m? sanma.Sevgi hayat?n hem ?ekirde?i hem de meyvesidir.Bir aga?, meyvesiyle seni kendine ?a??r?yorsa bu bir aldatma sayilmaz.Unutma ki aga? meyvesine ?ag?r?r, kendisine de?il.Ey sevgili, Sen bir s???nak ar?yorsun ama ben durulmaz bir f?rt?nay?m.Sen kendinin sakini olmak istiyorsun ama ben evrenin sakini olmak istiyorum.Sen olmayacak bir bar??? ar?yorsun. Bense t?m k?t?l?klerle sava?mak istiyorum.Sen k???c?k bir ?ocuksun. Ama ben k???kken ?ok b?y?d?m.Sen d?nyadan kopup y?ld?zlara s???nmak istiyorsun.Bense kendimi yery?z?ne kar?? sorumlu tutuyorum.Sen bir a?ac?n g?lgesine s?g?n?p ya?amak istiyorsun.Bense ?lkemi ariyorum. Yollar? ayd?nl?k, insanlar? ?mitli ve huzur dolu olan bir ?lke.Sen bende kaybolmak istiyorsun ama ben seni kaybetmek istemiyorum.Sen susuyorsun, bense hayk?r?yorum.Sak?n unutma: Kalbim paylas?lamayacak kadar senindir. Seninle bile. "

Firari Fırtına

Yüreğinize sağlık ...

Sevg ...