:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Moskova'dan bir hidayet hikayesi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Moskova’dan bir hidayet hik?yesi
Hira Han?m, ?nce bize k?saca kendini tan?t?r m?s?n?
Eski ad?m, Aksana Siga?ova... 25 ya??nday?m. Rus bir anne ve Yahudi bir baban?n ikinci k?z? olarak ?jevsk’te do?dum. Evli ve bir ?ocuk annesiyim. Ayn? zamanda t?p fak?ltesi ??rencisiyim. 4 y?ld?r Moskova’da ya??yorum. M?sl?man olduktan sonra “Hira” ad?n? ald?m.

Bize, seni ad?m ad?m hid?yete sevk eden h?diseleri anlat?r m?s?n?
5 ya??mdayken annem ve babam ayr?ld?lar. Ben ve di?er iki k?z karde?im, ?ok iyi bir insan olan anneannemin himayesinde b?y?d?k. ?ocuklu?umda ne s?k s?k bizi ziyaret ederek ilgilenen annem, ne anneannem, ne akrabalar?m, ne de okudu?um okul bana bir din e?itimi verdi. Zaten din e?itiminin yoklu?u, insanlar?n ?o?unun d?n? esaslar? dikkate almayan ve nefislerini tatmin etmeye d?n?k bir hayat tarz? benimsemelerine yol a?m?? idi. Hatta okulda Sovyet rejimi, “ateizm” ve “sosyalizm” propagandas? yapmakta, insanlar? ve k?in?t? All?h’?n yaratt???n? ink?r eden Darwin Teorisi okutulmakta idi. Darwin Teorisi, biyolojiye olan ola?an?st? merak?mdan dolay? beni derinden etkilemi?ti. 15 ya??ma kadar ateist olarak ya?ad?m.
1991 y?l?nda Sovyetler Birli?i’nin da??lmas?yla olu?an serbest ortamda, gerek H?ristiyanlar ve gerekse M?sl?manlar dinlerine sahip ??kmaya ve sar?lmaya ba?lad?lar. Annem de bizi zaman zaman Pazar ?yinleri i?in kiliseye g?t?rmeye ba?lam??t?. Yine bir Pazar g?n? kiliseye gitmi?tik. Ben dinimi bilmedi?im i?in gitmekte isteksiz davran?yor, fakat annemi de k?ramayaca??m i?in onunla beraber gitmek zorunda kal?yordum. Annem, kilisede mum yak?p teslis inanc?n? sembolize eden ikonlar?n ?n?ne koymam? istedi?inde, ona bunu ne i?in yapt???m?z? ve hangisinin ?n?ne koymam gerekti?ini sordum. Bana tam bir cevap veremedi. Bunun ?zerine annemin de dinimiz hakk?nda bir ?ey bilmedi?ine kanaat getirdim. Ve bu sorunun cevab?n? d???nerek kendim bulmaya karar verdim. D???nd?k?e daha farkl? sorular ??k?yordu kar??ma. Mum yak?p kilise ikonlar?n?n ?n?ne koymadan yap?lan bir du? kabul olamaz m? idi? Kilise olmayan yerlerdeki H?ristiyanlar ne yapacakt?? ?cilen yap?lmas? gereken du?lar i?in Pazar g?n?n? beklemek, ya da mutlaka kiliseye mi gitmek gerekliydi? Allah ile kullar? aras?nda direkt bir ba?lant? olmas? daha do?ru de?il miydi? H?ristiyanlar olarak neden M?sl?manlar gibi evimizde ib?det yapam?yorduk? Bu gibi sorular, ?ocuk akl?m? kurcalamaya ba?lam??t?. ??te H?ristiyanl??? ilk sorgulad???m an, bu an idi. Akl?ma, di?er dinlerin bu hususlarda ne i?erdi?i sorusu da gelmi?ti.
Asl?nda akl?m? kurcalayan birka? husus daha vard?: All?h’?n ?ocu?u olabilir miydi? O zaman Allah, bir anne olmal? de?il miydi? Papazlar?n, bizlerin g?nahlar?n? bir ??rp?da affetmesi kabul edilebilir bir ?ey miydi? Yani daha i?lemedi?imiz bir g?nah i?in bile affedilme garantisi vard?. Bu nas?l bir ad?letti? (...)
2001 y?l? yaz?nda, k?z karde?im Natalya ile beraber T?rkiye’ye tatile gitmi?tim. ?stanbul’da tan??t???m bir T?rk ile evlendim. Evlenece?im zaman kay?nvalidem, nik?h ?ncesi M?sl?man olmam? istedi. Benim i?in H?ristiyan ya da M?sl?man olmak hi?bir ?ey ifade etmiyordu. M?sl?man olmak i?in ne yapmam gerekti?ini sordum. Kelime-i ?eh?det getirmemin yeterli olaca??n? s?ylemeleri ?zerine kelime-i ?eh?deti, m?n?s?n? dah? bilmeden tel?ffuz ederek M?sl?man oldum. Sadece ad?m M?sl?man olmu?tu. Ya?ant?m?zda de?i?en bir ?ey yoktu. A??k?as? ben, bu durumu biraz yad?rgam?? idim. Biz H?ristiyanlar ile e?imin ?ilesinin ya?ant?s? aras?nda ?rf, ?det ve t?resel birtak?m farklar d???nda, ?ok b?y?k bir fark g?remiyordum. K?sacas? e?im ve ?ilesi, T?rk toplumunun ?o?unlu?unun aksine dindar de?illerdi. Tabi? ki, bu d?nemde kocam?n dine yak?n veya uzak olmas?, benim i?in bir ?nem arz etmiyordu.
M?sl?man olu?umla birlikte yeni dinimi merak etmeye ba?lad?m. Bu merak?m, bu dini ya?amak isteyi?imden de?il, sadece b?y?k ve kad?m bir din olan ?sl?m hakk?nda hi?bir ?ey bilmememden kaynaklan?yordu. Bize misafirli?e gelen kom?u, akraba ve tan?d?klar bu konulara girmiyor, daha ziyade Rusya’y?, Rusya’daki hayat? ve Sovyetler Birli?i d?neminin kom?nist rejimini merak ediyorlard?. Fakat kom?ular?m?zdan S?meyra ?ok farkl? idi. O, di?erlerinin aksine ba??rt?l?yd?. Ben, h?linden ve k?yafetinden onun ?sl?m? esaslara uygun bir hayat s?rd?rd???n? anlam??t?m. ?nceleri onun bana ba??m? ?rtmem, namaz k?lmam ve ?sl?m? ?l??lere g?re ya?amam gerekti?i konular?nda s?k?c? telkinlerde bulunaca??n? sanm??t?m. Hatta onun s?yleyebileceklerine kar?? kendimi savunmak hususunda haz?rlanm??t?m. Fakat S?meyra ?rnek bir tebli? ?sl?bu kullanarak, ?ncelikle All?h’?n varl??? ve birli?i konusunu d???nmemi ?nerdi. Bunu akl?m? kullanarak bulabilece?imden, buna tam olarak inanmadan ibadet yapmak konusunda bir motivasyonumun olamayaca??ndan bahsediyordu. Hakl?yd? da... Akl? ikn?, kalbi tatmin olmam?? bir insan, y?zde y?z safl?kta inanmad??? bir ?ey i?in birtak?m fed?k?rl?klar gerektiren ibadetleri yapamazd?. S?meyra ?sl?miyet’e ba?ka bir a??dan bakmam? sa?lad?. Daha ziy?de ben sorduk?a anlat?yor, beni ?rk?tmemeye gayret ediyordu. Bana, d???nerek All?h’? bulmay? ??retti. K?in?ttaki her ?ey, ni?in ve kime hizmet i?in yarat?lm??t?? Kime hizmet etmekteydi? Biz ne i?in yarat?lm?? idik? Bu sorular? soruyor ve cevapland?r?yordu. ?zahlar?, bana mant?kl? ve tutarl? geliyordu. Art?k ben de d???nmeyi ??renmi?tim. ??renmi?tim, zira hi?bir canl?ya verilmeyen ak?l, biz insanlara verilmi?ti. Akl?m? kullanmam?n zaman? geldi?ini d???n?yordum. Art?k ?sl?m, benim i?in basit ve faydas?z bir din olmaktan ??km??t?.

Hira Han?m, seni ?sl?ma tam olarak ?s?nd?ran, y?n?n? ?sl?ma ?eviren h?dise ya da d?n?m noktas? neydi?
M?sl?man olmu? idim, ama tam bir M?sl?man de?ildim. Anlad???m kadar? ile S?meyra kendisini sorumlu hissetmi? ve benimle ilgilenmeye ba?lam??t?. Hayat?n amac?n?n ne oldu?unu d???nmemi istiyordu. Bana, d???nd???m takdirde hakikati kendimin de bulabilece?ini s?yl?yordu. Bana Kur’?n’da bir?ok yerde akletmemiz, d???nmemiz ve tefekk?r etmemiz gerekti?inin bildirildi?ini s?ylemi?ti. Yine Kur’?n’da k?in?t?n ve canl?lar?n ak?l sahipleri i?in All?h’?n varl??? ve birli?ine i?aret eden delillerle dolu oldu?unun yaz?ld???n? s?yl?yordu.
Bir ara kendimi d???nceye verdim. Bir nevi inziv? s?reci ba?lam??t?. Beni ve bu k?in?t? kim yaratm??t?? Yaratmas?n?n sebebi neydi? ?ld?kten sonra bir hayat var m?yd?? ?hiret hayat? olmayacaksa, bu baz? insanlar i?in bir haks?zl?k, bir ad?letsizlik de?il mi idi? T?m hayvanlar, bitkiler, g?ne?, denizler, ya?mur, r?zg?r... yani Kur’?n’?n if?desiyle “yer, g?k ve her ikisi aras?ndakiler” insanlara hizmet etmekte ve insandan daha ?st?n bir canl? bulunmamaktayd?. Bu nimetleri verenin, gelecekte bizlerden hesab?n? sormamas? m?mk?n m?yd??
Art?k zaman bulduk?a S?meyra’ya gidiyor, bulamad???m cevaplar? ondan dinleyerek rahatl?yor ve tatmin oluyordum.
Bir ara Kur’?n-? Ker?m’de neler yaz?l? oldu?unu merak ettim. Acaba bizi yaratan, bize ne s?yl?yordu? S?meyra arad???m cevaplar? orada bulabilece?imi s?ylemi?ti. Baz? kom?ular aralar?nda zaman zaman toplan?p Kur’?n okuma toplant?lar? yap?yorlard?. Onlara, “Okudu?unuz bu s?rede ne anlat?l?yor?” dedi?imde bana bilmediklerini s?ylemeleri beni ?ok ?a??rtm??t?. ?nsanlar neden bilmedikleri bir ?eye, bu derece h?rmet etmekte ve de?er vermekteydiler? (...)
2 y?ld?r T?rkiye’deydim ve Rusya’daki ?ilemi ?ok ?zlemi?tim. Kocam?n da r?z?s?n? alarak k?sa bir s?reli?ine Rusya’ya d?nd?m.
??imdeki ate? h?l? dinmemi?ti. Hemen bir c?miye giderek Rus?a Kur’?n me?li ald?m ve okumaya ba?lad?m. Annemin beni delirmi? olarak nitelemesine yol a?acak derecede Kur’?n me?li okuyordum. ?zellikle kimleri, hangi amellerinden dolay? ?hirette ne gibi bir ak?betin bekledi?ini anlatan cehennem ile ilgili ?yetler beni derinden sarst?. ?ok irkildim. Art?k bir karar vermem gerekti?ini d???nd?m. Annemin tepkisinden ?ok ?ekinsem de, bu ikileme bir son vererek All?h’?n istedi?i ?ekilde ya?amay? se?tim. Rusya’dan, T?rkiye’deki e?ime telefon a?arak yeni tercihimi kendisine bildirdim. ?sl?m? bir hayat tarz? s?rd?rmemesi h?linde kendisiyle olan evlili?imizin s?rmesine pek s?cak bakmad???m? anlatt?m. M?sl?man’ca bir ya?ant?y? reddetti?i i?in onunla ayr?lmak zorunda kald?k.
Ayr?ca senin gibi ?sl?miyet’i sonradan tercih eden iki k?z karde?in var. Natalya ve ?lona’n?n M?sl?man olmas?nda senin ?sl?miyet’i se?mi? olman?n tesiri var m??
T?rkiye’den d?nd?kten sonra ?sl?miyet’i kabul etti?imi, ilk olarak karde?im Natalya’ya anlatt?m. Ona, Allah ve ?hiretten bahsettim. ?zellikle “Esmau’l-H?sn?” denen All?h’?n 99 s?fat?n?n her birini ona ?erh ettim. Yani onun akl?ndaki “Allah ?ok b?y?k ve y?cedir.”den ?teye ge?meyen “Allah” kavram?n? daha a??k ve net bir ?ekle sokmak istedim. All?h’?, ona hi? anlat?lmayan y?nleriyle tan?tt?m. Yarat?c?s?n?n kim oldu?unu ve O’nun nelere muktedir oldu?unu anlamas?n? istedim. Ufkunun a??lmas? ve hak?kati g?rmesi i?in ?al??t?m. Gelece?ini d???nmesi gerekti?ini s?yledim. Karde?im Natalya (Medine) Hazret-i Ebubekir mis?li bir teslimiyet ile bana g?vendi ve itirazs?z ?sl?m? kabul etti.
Natalya’n?n ?sl?miyet’i se?mesi, bana di?er karde?im ?lona’y? da (Meryem) bu g?zel yola d?vet etmem noktas?nda g?? verdi. Ama karde?im bu d?vete ic?bet etmedi. Bir s?re sonra evlendim ve Moskova’ya ta??nd?m. Kocam Andrey (Abdullah) benden 10 y?l ?nce Kur’?n me?li okurken etkilenerek M?sl?man olmu? biriydi. Karde?im ?lona’n?n neler ka??rd???n?n bilincinde olmamas?na ?z?l?yordum. Onun da hid?yete ermesi i?in kendisine Moskova’dan defalarca mektup g?nderdim. Fakat yine bir netice alamam??t?m. Bizde misafir olarak kald??? bir haftal?k ziy?reti esnas?nda ?sl?m? ya?ant?m?z ve de?i?en ?ile ortam?m?zdan etkilenerek, o da kendili?inden M?sl?man oldu.

Peki anne, baba, karde? ve akrabalar?n M?sl?man olman? nas?l kar??lad?lar? Onlarla ?imdiki ili?kilerin ne durumda?
Annem; ben ve karde?im Natalya’n?n M?sl?man olmas?na ?ok cidd? reaksiyon g?sterdi. Annem bir m?ddet diretti, fakat ???nc? karde?im ?lona da ?sl?m? tercih edince, kararl?l???m?z? g?r?p bizi yolumuzdan ?eviremeyece?ini anlad?. Art?k bundan sonra bizi kendi h?limize b?rakt?. Ben ve Natalya, M?sl?man e?lerle evlenip annemden ayr?ld?ktan sonra ise, aram?zdaki bu gerginlik azald?. Onun bu durumu kabul etmesinin kendi a??s?ndan ne kadar zor oldu?unu anl?yorum. Annem ile h?l? g?r??mekteyiz. Ben, onu ?ok seviyorum. Onun da bir ves?le ile hid?yete ermesi i?in ?ok du? ediyorum.

Hira Han?m, M?sl?man olmayan bir toplum i?erisinde M?sl?manlar?n dinlerini ya?amalar? noktas?nda kar??la?t???n zorluklar nelerdir?
Rus halk?n?n pek de al???k olmad??? ?sl?m? giyim tarz? ve ba??rt?l? han?m imaj?, buradaki M?sl?manlar?n en b?y?k meselesi!.. Halk?m?zda bu konuda eskiden bu yana devam eden bir ?nyarg? mevcut!.. Bunu k?rmak san?ld??? kadar kolay de?il... Caddede, metroda ya da markette t?m g?zlerin devaml? size ?evriliyor olmas?, rahats?z edici elbette. Fakat buna al??t?k. Her ge?en g?n insanlar?n da buna al??acaklar?n? d???nmekteyim. Asl?nda bir?ok mesele, her b?y?k ?ehirde kar??la??lan meselelerden... Zorluk olmadan kolayl?k da olmuyor. Sabretmek gerekiyor. Bildi?iniz gibi Kur’?n’da “Ey inananlar! Sab?r ve namazla yard?m dileyin. Allah, muhakkak ki sabredenlerle beraberdir.” (el-Bakara, 153) ve “Her zorlukla beraber bir kolayl?k vard?r.” (el-?n?irah, 6) buyrulmakta...

?sl?m?n hangi y?n?n? en ?ok be?endin?
Bu hususta ?? ?ey s?yleyebilirim: M?sl?man olduktan k?sa bir s?re sonra Ramazan ay? girmi?ti. M?sl?manlar hi? beklemedi?im ?ekilde birbirine yard?m ediyor, ikramda bulunuyor, derdi olana ?are olabilmek i?in aralar?nda organizasyonlara gidiyor, hay?rda ?det? yar???yorlard?. Bir ?o?unun durumu, pek de iyi olmamas?na ra?men elindekinin bir k?sm?n? ihtiyac? olan bir di?erine g?z?n? k?rpmadan veriyordu. Kendi nefsi i?in ya?amaya al??m?? bir toplumdan gelmi? olmam m?nasebeti ile bu bende ?ok b?y?k bir ?a?k?nl?k ve hayret uyand?rm??t?.
?kinci olarak; g?nahlar? affeden, ama kendileri de insan olan ve g?nahlar i?leyebilen papazlar?n, Allah ad?na bu ba???lamay? yapmalar?n? hi? kabul edemiyordum. Bunun aksine ?sl?m dininde “zerre kadar da olsa yap?lan her hay?r ve ?errin hesab?n?n g?r?lecek oldu?unu” (el-Zilz?l, 7-8) ??renmek, bende All?h’?n ne kadar ?dil ve y?ce bir yarat?c? oldu?u noktas?nda derin bir hayranl?k duygusu uyand?rm??t?. Art?k bir kez daha kesinlikle do?ru yolda oldu?umu d???nm??t?m.
Son olarak M?sl?manlar?n devaml? olarak, All?h i?in bir ?eyler yapmalar? beni ?ok etkilemi?ti. (...) Yani ?sl?m, hayat?n en ince anlar?na kadar yay?lm?? durumda... K???c?k ?eyler dah? All?h’?n r?zas?n? kazanmaya endekslenmi?. Yoldaki bir ta??, insanlara eziyet vermesin diye kald?rmak veya bir han?m?n ak?amlar? kocas?n? g?lery?zle kar??lay?p ?n?ne g?zel bir sofra kurmas? dah? All?h’?n r?z? olmas? i?in yap?l?yor. Bu ve benzerleri de beni etkileyen ?eyler aras?nda... B?yle bir din, hangi insan? etkilemez. Ak?ll? bir insan, ?sl?mdan nasiplenmemi?se, bence bunun sadece bir a??klamas? vard?r; o insana ula??l?p bu g?zellikler kendisine g?zelce anlat?lmam??t?r.
H?ristiyanlarda b?yle bir ya?ant?, maalesef yok. Herkes, kendi menfaati i?in ya??yor. Di?erinin derdiyle pek ilgilenen yok.

Peygamber -sall?ll?hu aleyhi ve sellem- Efendimiz hakk?nda neler s?ylemek istersin?
?ncelikle O’nu ?ok sevdi?imi s?yleyeyim. ??nk? kendimi sorumlu hissederek karde?lerim ve annem ba?ta olmak ?zere bir?ok ki?inin hid?yete ermesi i?in ?al??t???m ve bunun ne kadar zor oldu?unu anlad???mda hep O’nu d???nd?m. O y?ce insan, hayat? boyunca bu zor vazifeyi icraya ?al??m??t?. Size bu d?vetler esnas?nda kar??la?t???m tahamm?l? zor g??l?kleri anlatmayaca??m. Ama O’nun bu yolda ?ektiklerini okurken hep g?zlerim dolar. O’nu anlayabilmenin, O’nun yolundan gitmekle daha kolay anla??laca??n? s?ylemek isterim.
D???nebiliyor musunuz? Hayat?n?zda ?rnek alabilece?iniz, hayran kalarak de?er verdi?iniz, kendisi gibi olmak istedi?iniz hi?bir insan yokken, kar??n?za hayal dah? edemeyece?iniz derecede m?kemmel bir insan bir “?sve-i hasene” ??k?yor. Bunu kelimelerle anlatmak, sizce ne kadar m?mk?n? O bizim i?in bir ideal ?l??!.. Bence O’nu Kur’?n’dan sormal?. Kur’?n’da O’nun hakk?nda s?ylenenleri d???n?rsek, O’nu ne kadar sevmemiz gerekti?ini daha iyi anlayabiliriz.

Kur’?n-? Ker?m’in me?lini defalarca okudu?unu s?ylemi?tin. Seni en ?ok etkileyen ?yetler ya da s?reler hangileri oldu?
Belirli bir ?yet ya da s?re ismi zikretmek, Kur’?n’?n b?t?n?ne sayg?s?zl?k olur. Onun her ?yeti birbirinden etkili... Fakat F?tiha S?resi’nin benim ?zerimdeki tesiri bamba?ka olmu?tur. O bir ?z!.. Her ?eyi ?zetliyor. Bir de Allah -celle cel?l?h?- kimlerin ?k?betinin ne olaca??n? belirtirken, cehennemden ve oraya girenlerin h?llerinden bahsediyor. Bu da beni hep ?rpertmi?tir.
Evet, ger?ekten film gibi bir m?ceran var. Allah bundan sonraki hayat?n?zda da muvaffakiyetler ihs?n eylesin.
?min. Do?ru yolu se?ti?imi d???n?yor ve di?erlerinin de bunu yapmas?n? arzu ediyorum. ?lginize te?ekk?r ederim.
M?sl?manlar ‘d???nmek’te gev?ek davran?yorlar.

?nceki hayat?n m?l?m... ?sl?ma da sonradan kat?ld?n. Her iki dine ve bu dinlerin insanlar?na ??in? birisi olarak M?sl?manlara ve H?ristiyanlara neler s?ylemek istersin?
?ok ?nemli bir meseleye de?indiniz. Bu konu, ?zellikle Rusya gibi H?ristiyan ve M?sl?manlar?n i? i?e ya?ad?klar? ?lkeler i?in ?ok ?ey if?de ediyor. Asl?nda bu, ba?l? ba??na ayr? bir r?portaj konusu olabilir. Ama k?saca if?de edecek olursak, M?sl?manlar Kur’?n’?n me?lini okumakta ve All?h’?n -celle cel?l?h?- Kur’?n’da buyurdu?u gibi “akletmek”te, “d???nmek”te gev?ek davran?yorlar. ?dr?k yeterince ger?ekle?meyince amel de eksik oluyor. ?nsanlar, hayat?n ak??? i?erisinde durup d???nebilme f?rsat? bulam?yorlar. Bunun i?in de baz? hak?katleri yeterince idrak edemiyorlar. Hayat bir “oyun ve e?lence”!.. San?r?m tek bir g?n de olsa d?nyev? i?lerimizin tamam?n? bir kenara b?rak?p ?tik?f benzeri bir seans yapmal?... Bir g?n tefekk?r etmeli!.. Sadece bir g?n!.. San?r?m tefekk?r sonras?, ki?i d?nyaya, hayata ve her ?eye farkl? bir a??dan bakar h?le gelecektir. ?dr?k b?y?k bir kavram!.. Anlamak de?il, idr?k etmekten bahsediyorum. Zihn? de?il, hiss? bir ?ey bu. Derinlemesine duyulan, ya?anan bir duygu...
[i](Alt?noluk, ?ebnem eki,Kas?m 2006 [/i]
[i]say?s?ndan al?nm??t?r)[/i]