:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: `~g?n?l ?rt?s? Haya~`
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link

`~G?N?L ?RT?S? HAYA~`

kardeslerim biraz uzun hakkinizi helal edin ins..

G?nl?n titremesidir hay?. G?n?l ki kurtulmu?tur da a??rl?klar?ndan, bir yaprak kadar incelmi?tir.

??te o nazenin yaprakt?r m?minin g?nl?. Titrer bir g?nah, bir yanl??, bir ayk?r? hal g?rd???nde. G?n gelir, daha bir incelir de, g?rmek bir yana, i?lemek bir yana, bir g?nah? d???nmek titretir, O'nu hakk?yla bilmemek titretir o nazenin g?nl?.

Rabbi'ni d???n?r de titrer. Ta?ta-toprakta, insanda, kendinde Rabbi'ni g?r?r de, ta?tan-topraktan, insandan, kendinden hay? eder.

Rabbim rahmetiyle esirgesin, akrabalardan bir Zehra teyzemiz vard?. Televizyonlu odada oturmas? gerekti?inde, her ne vakit televizyonda bir erkek ??ksa ba??rt?s?n? d?zeltir, y?z?n? ?rterdi. G?lerdik, “O seni g?rm?yor ki” diye. “Ben onu g?r?yorum ya” derdi.

?ocukluk y?llar?m?zd?. “O seni g?rm?yor ki” dedi?imizde kalm???z. Duymam???z, anlamam???z onun ne dedi?ini…

Ben seni g?r?yorum ya...

Y?llar sonra okudum:

Hz. Ai?e r.a. g?zleri g?rmeyen ?shak r.a. yan?na her geldi?inde kendini sak?n?r, ?rt?s?ne ?eki-d?zen verirmi?. Onun bu durumunu hisseden ?shak r.a. bir g?n sorar:

- Ey M?minlerin Annesi! Ben ?m? oldu?um halde benden de sak?n?yorsun. Halbuki ben sizi g?rm?yorum!

Hz. Ai?e r.a. cevap verir:

- Evet, sen beni g?rm?yorsun fakat ben seni g?r?yorum.

M?'minlerin emiri Hz. ?mer r.a.'?n can?na kastedilmi?ti. A??r yaral?yd?. Anlad?, hissetti ki bu yara onu g?t?recek, son anlar?n? ya??yor. Bir dile?i vard?, son bir dilek. K?z? Hafsa r.a.'? Ai?e r.a.'a g?nderdi. Efendimiz s.a.v.'in ayak ucuna defnedilebilmek i?in Hz. Ai?e'den izin istedi. Zira oras? m?minlerin annesine aitti ve Hz. Ai?e r.a.' ?n babas? Hz. Ebu Bekir r.a. da oradayd?. Hz. Ai?e bu iste?i ??yle kar??lad?:

- Asl?nda o yeri kendim i?in d???nm??t?m. Fakat ?mer'i kendime tercih edece?im.

Ve Hz. ?mer r.a. vefat edince Efendimiz s.a.v.'in ayak ucuna defnedildi.

M?minlerin annesi Hz. Ai?e r.a ., ALLAH Rasul? s.a.v.'in ve babas?n?n kabirlerini serbest?e ziyaret ederdi. Ancak Hz. ?mer de oraya defnedildikten sonra kabirleri daha bir dikkatli ve daha bir ?rt?nerek ziyaret eder oldu.

---------------

Zehra teyzemiz, Hz. Ai?e r.a.'?n hay?s?ndaki bu rikkati, inceli?i bilir miydi?

Belki bilirdi, belki…

Her insan muhakkak hay?l? do?uyor.

?rt?nmek hay?dan.

Rabbimiz setreden, ?rten.

T?m s?rlar bir bir a???a vuruldu?unda mahcup olmayal?m diye, Rabbim setretsin ay?plar?m?z? diye her m?min biraz mahcuptur bug?n.

Ve ?rt?l?d?r.

ALLAH'tan hay? edin

ALLAH Rasul? sav Mira? Gecesi d?nya g???ne ??kt??? zaman Hz. Osman r.a.'?n suretini g?rd?, ona sordu:

- Ey Osman! Bu mertebeye ne ile eri?tin?

Hz. Osman r.a .:

- Gece namaz? k?lmakla, dedi.

Efendimiz s.a.v. ikinci g??e vard?. Yine Hz. Osman r.a.' ?n suretini g?rd?, sordu:

- Bu mertebeye ne ile eri?tin?

Hz. Osman r.a .:

- Kur'an-? Kerim okumakla, dedi.

Ve Efendimiz s.a.v. y?kseldi?i di?er g?klerde de hep onun suretini g?rd? ve farkl? g?zel amellerle o derecelere eri?ti?ini ??rendi. Nihayet Efendimiz s.a.v. alt?nc? g?k kat?na ula?t???nda yine onu g?rd? ve sordu:

- Bu mertebeye nas?l, neyle ula?t?n?

Hz. Osman r.a. ?u cevab? verdi:

- ALLAH Teal?'dan hay? etmekle.

ALLAH Rasul? s.a.v. bir g?n sahabilerine sordular:

- Hepiniz cennete girmek istersiniz de?il mi?

Sahabiler :

- Evet Ey ALLAH'?n Rasul? ! Elbette isteriz, dediler.

Bu cevap ?zerine ALLAH Rasul? s.a.v. buyurdular:

- O zaman uzun ya?ama ?midinizi biraz k?salt?n. Ecellerinizi g?zlerinizin ?n?nde tutun ve ALLAH'tan hakk?yla hay? edin.

Onlar:

- Biz hepimiz ALLAH'tan hay? ediyoruz, dediler.

Efendimiz s.a.v. buyurdular:

- ?yle de?il! ALLAH'tan hay? etmek kabirleri ve kabirlerde sizi bekleyen imtihanlar? unutmaman?zd?r. Ba??n?z? ve ba??n?zda ta??d???n?z d? ? ?nceleri , midenizi ve midenize gireni, size nimet olarak verilen azalar?n?z? muhafaza etmenizdir. Kim ahireti dilerse d?nya hayat?n?n aldat?c? s?s?n? terk etmeli, ahiret hayat?n? d?nya hayat?na tercih etmelidir. ??te ALLAH'tan hakk?yla hay? etmek b?yle olur. ??te ALLAH'?n dostluk ve himayesine b?yle ula??lm?? olur.
ALLAH hepimizin yardımcısı olsun bu anlatılanlarla bizim yaşadıklarımız arasında dağlar kadar fark var halimize bi bakın yaşamımızda neleri doğru neleri yanlış yapıyoruz,,, tşk ler