:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Iffet numunesi Hz. Meryem...
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Iffet numunesi Hz. Meryem... sevdaninrengi38_about_us.gifHazreti Meryem'in babas? ?mran olup S?leyman aleyhissel?m neslindendir. Anas?n?n ad? da Hanne'dir. Hanne'nin k?z karde?i I?? da Zekeriyya aleyhissel?m?n zevcesi ve Hazreti Yahya'n?n annesidir.

Meryem'in babas? Imran hen?z Meryem, ana karn?nda iken vefat etti?i i?in, anas? Hanne, do?uraca?? ?ocu?unu Beyt-i Makdis'e hizmet?i yapaca??n? nezretmi?ti. Bu itibarla Meryem Beyt-i Makdis'in im?m? ve kendisinin en yak?n akrabas? olan Hazreti Zekeriyya'ya teslim edilmi?, o da Beyt-i Makdis'in ?yette ?mihr?b? olarak y?d edilen y?ksekte bir h?cresini Meryem'in ik?metine,ay?rm??t?, i?te b?yle kuds? bir makamda ve y?ce bir peygamberin maiyyetinde feyizlenen Meryem'in mucizelerle dolu hayat?n? Allah? Te?l? Kitab?nda me?len ??yle bildiriyor:

?Habibim! Kur'?n'da, Meryem k?ssas?n? ailesinden ayr?l?p Beyt-i Makdis'in do?u taraf?nda bir yere ?ekildi?i zaman? da an!?

?O zaman Melekler ??yle demi?lerdi:

— Ey Meryem! Allah sana kendi taraf?ndan bir kelime ile ?Ol!? demesiyle v?cud bulacak bir ?ocuk m?jdeler! ?mran'?n han?m? Hanne:

— Ey Rabbim! Ben karn?mdaki y?k?, kendimden al?kas?n? keserek Sana adad?m. Hemen ada??m? benden kabul et! Beyt-i Makdis'ine hizmet etsin. Sen Rabbim s?z?m? muhakkak iyi i?itir, niyetimi ?ok iyi bilirsin! demi?ti.

Kad?n vakt? ki hamlini do?urdu:

— Rabbim hamlimi di?i do?urdum, bununla beraber Allah? Te?l? onun ne do?du?unu ve erke?in di?i gibi olmad???n? daha iyi bilir. Rabbim! Ben ona Meryem diye de ad koydum. ?imdi ben, onu ve z?rriyetini huzurundan kovulmu? ?eytan?n ?errinden Sana havale ediyorum! dedi.

Bunun ?zerine kad?n?n bu dile?ini Rabbi, g?zel bir suretle kabul buyurdu. Ve Meryem'i g?zel bir surette yeti?tirdi. Zekeriyya'y? onu idare etme hususunda kefil k?ld?. Zekeriyya mahfele Meryem'in yan?na her girdi?inde onun yan?nda taze bir r?z?k, k?h yaz?n k?? meyvesi, k?h k???n yaz meyvesi bulurdu. Ona:

— Ey Meryem! Bu r?z?k sana nereden geldi? diye sorard?. O da:

— Allah taraf?ndan! diye cevap verirdi.

??phe yok ki, Allah diledi?i ki?iyi hesaps?z r?z?kland?r?r.

Habibim! Meleklerin, hus?siyle Cibril'in:

— Ey Meryem! Allah senin hay?t?n?, terbiyeni, r?zk?n? kendi ?zerine ald?, seni kad?nlar? kirleten hallerden tamamiyle temiz k?ld?. Bu husus i?in seni zaman?n?n b?t?n kad?nlar? ?zerine y?kselterek se?ti. Ey Meryem! Rabbine d?van dur da secde ederek, r?k? edenlerle beraber e?ilerek cemaatle namaz k?l! dedi?i vakti an!, i?te Hab?bim! Bu Zekeriyya ve Meryem k?ssas? senin ve kavminin idr?kinden uzak olan haberlerdendir. ?imdi onu, tarihin bu uzak haberini biz sana vahyedip bildiriyoruz. Yoksa Habibim! ?mran o?ullar? Meryem'i hangisi him?yesi alt?na alacak diye aralar?nda fal oklar?yla kur'a att?klar? s?rada sen yanlar?nda de?ildin!. Onlar Meryem'i himaye hususunda biribirlerine kar?? gayret g?sterirken de yanlar?nda bulunmad?n.

Habibim! Kur'?n'da Meryem k?ssas?n? da an! Hani Meryem ailesinden ayr?l?p Beyt-i Makdis'in do?u taraf?nda bir yere ib?det i?in ?ekilmi?ti ve onlardan beri bir yer de edinmi?ti, i?te bu inziva halinde Meryem'e biz, Cibril'imizi g?nderdik de Cibril ona d?zg?n bir insan suretine girerek g?r?nd?. Meryem iffetinden ona:

— Ben b?t?n safvetimle senden Rahm?n'a s???n?r?m!. E?er sen Allah'dan korkar isen benden uzakla??rs?n! dedi.

Cibril:

— Em?n ol, ben s???nd???n Rabbin el?isiyim. Ben s?de sana tertemiz bir o?lan vermeye sebep olmak ?zere g?nderildim, dedi. Meryem:

— Benim i?in o?lan nas?l olabilir ki, h?l? bana nik?h ile bir insan dokunmam??t?r. Ben bir fahi?e de de?ilim, dedi. Cibril:

— Hakikat dedi?in gibidir. Fakat Rabbin: O, bana ?ok kolayd?r. Bu ?ocu?u biz halka kudretimizden bir delil, taraf?m?zdan insanlara bir rahmet k?lmak i?in verece?iz. Art?k o, ezelde kaza edilmi? bir emir bulunuyor, buyurdu, dedi.

Bunun ?zerine Cibril, Meryem'in g?mle?i i?erisine bir hayat nefhas? ?fleyerek Meryem ?sa'ya hamile oldu. Ve hamli ile ailesinden uzak bir yere ?ekildi. Do?um ba?lay?nca a?r? onu dayanmak i?in kuru bir hurma a?ac?na g?t?rd?. Meryem haya ve teess?r i?erisinde:

— Ah, ke?ki ben bundan ?nce ?leydim, unutulmu?, ad? an?lmaz olayd?m, dedi.

Bunun ?zerine Meryem'e onun alt?ndan yeni do?mu? yavru ?sa:

— Sak?n mahzun olma!. Rabbin senin alt?nda k???k bir ?rmak yaratt?. ?u canlanan hurma a?ac?n?n dal?n? da kendine do?ru ?ekip silkele! ?zerine taze hurmalar d?k?ls?n!. Art?k ye, i?, g?z?n ayd?n!. ?imdi ey Meryem! Kavmine gideceksin, tabi? onlardan birini g?r?rsen: ?Ben Rahm?n'a s?k?t orucu nezrettim. Bu ada??m? bildirdikten sonra bug?n hi? bir insana s?z s?ylemeyece?im!? dersin, dedi.

Bunun ?zerine Meryem ?ocu?unu y?klenerek onunla kavmine geldi. Onlar:

— Ey Meryem! Sen ?ok acayip bir ?ey getirdin. Ey Harun'un haz?r olan neslindeki hem?iresi! Senin baban k?t? bir ki?i de?ildi. Anan da bir fahi?e de?ildi, dediler.

Bunun ?zerine Meryem, ?sa'ya i?aret etti, buna sorunuz demek istedi. Onlar:

— Be?ikteki ?ocukla nas?l konu?uruz? dediler. ?sa onlara kar?? dedi ki:

— Ben Allah'?n kuluyum. O bana kitap verdi, beni Peygamber yapt?, insanlara hay?rl? k?ld?, ben hayatta oldu?um s?rece bana namaz ve zek?t tavsiye ve emretti. Anama da h?rmetkar k?ld?. Beni bir kibirli, bir yaramaz k?lmad?. Art?k sel?m bana hem do?du?um g?n, hem ?lece?im g?n, hem diri olarak ba's olunaca??m g?n. ??te ?u vas?flar? say?lan Meryem o?lu ?sa'd?r. Hakk?nda Yahudilerin sihirbaz, H?ristiyanlar?n Allah'?n o?lu diye ?eki?tikleri ?Kelimetullah?d?r, O?ul edinmek hi? bir zaman Allah'a gerekmez. Allah bu ithamlardan m?nezzehtir. O, bir ?eyi murad edince ona yaln?z ?Ol!? der de o ?ey hemen v?cud buluverir. Hem iyi biliniz ki, Allah benim Rabbimdir, sizin de Rabbinizdir. ?u halde yaln?z O'na ibadet ediniz!. Bu yol do?ru bir yoldur. Ancak m?letler, f?rkalar daha sonra kendi aralar?nda ihtil?fa d??t?ler. ?imdi art?k b?y?k bir g?n?n g?r?lecek hesap ve deh?etinden az?b ve helak o k?fredenlere. Onlar k?yamette bizim d?van?m?za gelecekleri g?n neler i?itecekler, neler g?recekler? Ancak ?a??l?r ki k?yamette g?ren ve i?iten o z?limlerin bu hisleri bug?n d?nyada a??k bir dal?lettir. ?imdi onlar gaflet i?inde olup im?n etmezlerken o hasret ve k?yamet g?n?n?n, cennetlik, cehennemlik emri h?kme yakla?t??? saatin deh?eti ile o gaafilleri korkut hab?bim!. Her halde ?u arza ve ?zerindeki her ferde biz v?ris ve sahip olaca??z. Zalimler ise hep bize geri d?nd?r?leceklerdir.?