:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Bismillahirrahmanirrahim
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
[COLOR="Magenta"]Zeynep?le annesi, o i?inde her ?ey olan kitab?, yani Kur??n?? okumaya ba?lad?lar. ?nce annesinin a?z?ndan bir f?s?lt? duyar gibi oldu Zeynep. ?Efendim?? dedi. Kendisine bir ?ey s?ylendi?ini sanm??t?. ?Besmele ?ektim.? dedi annesi. ?Bismillahirrahmanirrahim.?
Zeynep ?imdi daha iyi duymu?tu. ?Dedem beni kuca??na al?rken de ayn? ?eyi s?ylemi?ti.? dedi.

Annesi g?l?msedi.

???nk? her i?in ba?? ?Bismillah?t?r. Her i?e ba?larken ?Bismillahirrahmanirrahim? deriz. Kur??n okumaya ba?larken de, yemek yapmaya ba?larken de...?

Zeynepcik sormadan edemedi:

?Neden bismillah diyoruz ki? Sebebini tam anlayamad?m.?

Annesi g?zlerinin i?ine bakt? Zeynep?in. Bu bak?? ?ok ho?una giderdi. Annesinin g?zlerinin i?inde kendisini g?rebiliyordu.

Annesi anlatmaya ba?lad?.

?Hani, hat?rlar m?s?n, bir masalda, ?A??l susam a??l!? deyince a??lan bir kap? vard?. Kap? bu s?z? s?ylemeden a??lm?yordu.?

Zeynep ba??n? sallad?. Annesinin g?zlerinin i?indeki Zeynep de sallad? ba??n?.

?Biz bu s?ze ?parola? diyoruz. D?n seyretti?imiz filmde de vard?, hat?rlasana. Kap?ya bir yabanc? gelirse, parolay? soruyorlard?. Bilemezse i?eri alm?yorlard?. Parolay? bilmeyen d??arda kal?yor, yabanc? ve d??man say?l?yor. Ama parolay? s?yleyince, herkes dost oldu?unu anl?yor ve sana ?yle davran?yor.?

Zeynep b?t?n bunlar?n ?Bismillahirrahmanirrahim?le ilgisini merak ediyordu. G?zlerini annesinin g?zlerinden ay?rmadan ?ylece durdu. Dudaklar? aralanm??t? meraktan.

?Bismillah da onun gibi bir parola i?te!? dedi annesi. ?Bir i?i yapmaya ba?lay?nca, varl?klar ?leminin kap?s?n? aralars?n. Onlar?n seni tan?mas?n?, sana destek olmas?n? umars?n. O zaman bir i?e ba?lar ba?lamaz, kendini tan?tman gerek. Onlar? ve seni yaratan Allah ad?na burada oldu?unu s?ylemelisin. ??te ?Bismillah? diyerek, Allah??n ad?yla i? yapt???n? hat?rlat?rs?n, O?nun kulu oldu?unu hat?rlars?n, O?nun izniyle hareket etti?ini s?ylemi? olursun. Yani, bu ?lemin parolas?n? f?s?ldam?? olursun. E?er parolay? s?ylemezsen, yabanc? ve d??man san?l?rs?n. Bir bah?eye izinsiz girmek gibi bir ?ey bu! O zaman sana kap?lar a??lmaz, i?lerin kolayla?maz. Parolay? s?ylersen kap?lar a??l?r, yabanc?l?k ?ekmezsin, hi?bir ?ey de sana yabanc? ve d??manm?? gibi g?z?kmez.

???te biz de ?Bismillah? diyerek ba?l?yoruz okumaya; t? ki Rabbimizin s?yledikleri bize a??ls?n ve ne sorumuz varsa cevaplans?n.?

Zeynep, ??imdi ?Bismillah? deyince Kur??n??n kapa?? kendili?inden mi a??lacak?? diye sordu.

Annesi bu masumca soruya tebess?mle kar??l?k verdi. Biraz g?l??t?ler.

?Asl?nda, evet!? dedi annesi. ?Biz Allah ad?na a?aca??z Kur??n?? ve o da bize s?rlar?n? a?acak, sorular?m?z? cevaplayacak.?

?Hadi var m?s?n?? dedi annesi. Elinden tuttu Zeynep?in.

Kur??n??n ilk kapa??n? Zeynep?in minik elleri kald?rd?. Ama ?nce parolay? s?yledi: ?Mismillah!?

***********B?t?n k?inat ?Bismillah? der*****************

Bismillahir rahmanirrahim? Kur?an??n ba?lang?? ifadesidir. Kur?an, besmeleyle; besmele de ?b? harfiyle ba?lar. Rabb?imiz (cc) Kur?an??nda bize kendini tan?t?rken b?t?n isim ve s?fatlar?n?n inceliklerini, ha?metini de ??retir.

Her hay?rl? i?e ba?larken okunan ?Besmele?, ?Ben bir ?hi?? h?km?ndeyim. Bu i?i de kendim i?in de?il, Allah r?zas? ve O?nun izni ve ad?na yap?yorum? demektir. O?nun ?r?zas?, izni ve ad?? ile yap?nca k?t? bir ?ey yapmak s?z konusu olamaz. Kainat her zerresi ile ?besmele? ile hareket etti?inden, ?besmeleyi? tan?r, besmeleli kullar? varl?k ?lemi sever, bu ?uurla ?ekilen besmeleyle ba?lanan bir i?in ba?ar?s?z olmas? n?dirattand?r. Besmele, ?lemin ve Kur?an? hakikatlerin kap?lar?n? a?an bir anahtard?r.

Besmele, rahmet hazinesinin d?nyada ve ahirette en birinci anahtar?, halis ??k?r ve s?fi h?rmetin terc?man? ve unvan?, Hakk kat?nda makbul bir ?efaat?i, Rahmet ar??na yeti?mek i?in bir mira? vesilesidir.

Besmele, Kur?an?da ayet olarak bir yerde, Hz. S?leyman??n (as) g?nderdi?i mektup hakk?nda ge?er. (27/30). ??nneh? min S?leym?ne ve inneh? bismillahirrahmanirrahim?. ?O S?leyman?dand?r ve o bismillahirrahmanirrahimdir.?

[/COLOR]
Besmele, rahmet hazinesinin d?nyada ve ahirette en birinci anahtar?, halis ??k?r ve s?fi h?rmetin terc?man? ve unvan?, Hakk kat?nda makbul bir ?efaat?i, Rahmet ar??na yeti?mek i?in bir mira? vesilesidir.

Allah raz? olsun yine g?zel bir payla??m... payla??m?n i?in te?ekk?rler

a4b7189ed4.gif
Evet Katiliyorum TÜm YÜrekten KeŞke Her İŞİmİze Besmeleyle BaŞlayabİlsek
ben te?ekk?r ederim arkada?lar okudu?unuz ve kay?ts?z kalmad???n?z i?in ALLAH RAZI OLSUN...
█▒♥█♥▒▒╬▒▒█▒▒▒█ALLAH RAZI OLSUN▒▒▒▒♥█♥▒▒▒╬▒▒█