:: Duygusuz.com - Dostluk ve Arkadaşlık Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: Giderken yan?m?zda g?t?recek hizmetimiz var m??
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
[COLOR="SeaGreen"] Bu d?nyadan neyle ayr?lmay? d???n?yoruz? Ahiret i?in ne kadar haz?rl?kl?y?z? En ufak bir s?k?nt?da ?l?m? isteyenler, kendisini acaba ilahi hesap g?n?ne ne kadar haz?rl?yor?
Hayat f?rt?nas?z ve da?da?as?z ya?anamaz. Bu imtihan d?nyas?nda ini?-??k?? vard?r. Zaman olur ki sen inersin ?teki ??kar, zaman olur ki ?teki iner sen ??kars?n. T?pk? temsilde oldu?u gibi. Fakir adam, kap?c?l???n? etti?i apartman?n zengin sahibiyle konu?urken s?k s?k;

- Rabb?im merdiven yap?yor, dermi?. hizmetxb0.jpg

Apartman?n ma?rur sahibi de bu s?zle alay eder dururmu?. G?n?n birinde ?yle bir yang?n ??km?? ki, ?at?s? temeliyle bir olan apartman?n sahibinin elinden b?t?n serveti gitti?inden, peri?an olmu?, bu arada kap?c?ya da Allah bir ba?ka kap? a?m??, bu defa da kap?c? apartman yaparak ?ekilip i?ine oturmu?.

G?n?n birinde bir dilenci, zili ?alm??:

- Allah i?in bir sadaka, ben de sizin gibi bir apartman?n sahibiydim; fakat i?te g?rd???n?z hale geldim.

Eski kap?c? ba??n? sallam??:

- Hi? ?z?lmedim; zira sen ta o zaman Rabb?imin yapt???n? s?yledi?im merdivenin ba??na do?ru t?rman?rken, ben hen?z dibinde sana bak?yordum. Fakat sen zirvede bulunman?n k?ymetini bilemedin, muvazeneni tez kaybettin, bu y?zden de sen inmeye ba?lad?n, ben de ??kmaya... Ben senin eski kap?c?n?m!

Evet, hayat?m?z b?yledir. Bug?n belki ??kmaktay?z; ama yar?n inece?imizi unutmamal?y?z. Yahut bug?n yerdeyiz; ama yar?n da t?rmanma s?ras?n?n bize gelmeyece?i iddia edilebilir mi?

?u kadar var ki, ister merdivenin ba??nda ol, istersen dibinde, bu ?lem bir kibrit yan?p s?nmesi gibidir, tez gelip ge?er, sadece hay?rl? hizmetlerimiz yan?m?za k?r kal?r, gerisi laf ? g?zaftan ibaret olur.

Zaten Resul-i Ekrem (sas) Hazretleri de ?yle buyurmaktad?r:

- Ki?inin cenazesini ?? ?ey takip eder, ?oluk-?ocu?u ile serveti ve bir de ameli. Yani ?slam? hizmetleri...

Bunlardan aile, ?oluk-?ocukla serveti mezarl?ktan geri d?nerler, ancak i?ledi?i hay?rl? i?ler ve faydal? ameller kendisiyle birlikte gider. ?slam? hizmetleri arkada?l?k eder...

??te koskoca bir ?mr?n neticesi bu amellerden ibarettir! Di?erleri, topyek?n topra??n ?st?nde, miras??lar?n pay?ndad?r. Sana kalan bir ?mr?n hesab?d?r.

Bir g?n Hazret-i Mevlana?ya han?m? Kerra Hatun sorar:

- Ah efendi, ne olurdu ke?ke d?rt y?z sene ya?asayd?n?z?

Mevlana ciddile?ir, hatta tatl? tebess?m?n? de kaybederek ?u kar??l??? verir:

- A hatun, biz Nemrud muyuz, Firavun muyuz ki bu s?fli cihan?n d?rt y?z sene mihnet ve me?akkatini ?ekelim? Esasen bizim hapishaneden fark? olmayan ?u ?lemde bu kadarc?k kal???m?z da birka? hapsi kurtarmak i?indir, yoksa ?mr?n bu kadar? bile bize fazlad?r, ne g?t?rece?iz yan?m?zda, hizmetten ba?ka!

Evet, b?y?k veli hak ve ger?ek s?yler. Burada kalmak ve uzun ?m?rler s?r?p, hayat uzatmak bir hedef de?ildir. As?l maksat ebedi hayatta bizimle beraber olacak hizmetler g?r?p, ameller i?lemek, kabir kap?s?ndan geri d?nenlerle kalmay?p bizimle birlikte olacak hizmetler ifa etmektir.

??te bunun i?indir ki Res?l-i Ekrem Hazretleri ?u tavsiyede bulunurlar:

?Allah?tan ?l?m?n?z? temenni etmeyiniz, ancak ??yle diyebilirsiniz:

- Allah??m, ya?amam hakk?mda hay?rl? ise ?mr?m? uzat, de?ilse, bu ?m?r bana bir ?ey kazand?rm?yorsa beni huzuruna kabul eyle!?

??nk? uhrevi kazanc? olmayan ?m?r ya?anmaya de?mez.

?yle ise ya?anmaya de?ecek bir ?mre sahip olmak i?in ?slam?? evvela nefsimizde ya?amaya gayret etmeli, sonra ona hizmet yolunda vazife al?p ?mr?m?z?n say?l? g?nlerini vicdan?m?za huzur verecek ?ekilde k?ymetlendirmeliyiz. Kendimize soraca??m?z sual ?u olmal?:

- Ben ?slam?? nefsimde ya??yor, sonra ona hizmet yolunda vazife alm?? bulunuyor muyum?
[/COLOR]
Çok Gzel Bi Yzı Yüreğine Sağlık