Avustralya ‘iğneli çilek’ krizi ile uğraşıyor.


0
1 share

Avustralya'da 'iğneli çilek' saldırıları hakkında bilgi verene 450 bin TL ödül vaadi.

Avustralya'da en az 6 eyalette süpermarketlerde satılan çileklerin içinden dikiş iğneleri çıktı. Federal hükümetin sağlık bakanı olayın 'kötü amaçlı bir suç' olduğunu söylerken Queensland eyaleti bu eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişiler hakkında bilgi getirene 100.000 Avustralya doları (450 bin TL) ödül vereceklerini duyurdu.

Avustralya'da en az 6 eyalette süpermarkelerde satılan çileklerin içinden dikiş iğneleri çıkması büyük paniğe neden oldu. Olaylar geçen hafta Queensland eyaletinde bir erkeğin süpermarketten aldığı taze çilekleri yedikten sonra karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılmasıyla gün yüzüne çıktı.

O olaydan bu yana insanlar sosyal medyadan satın aldıkları çileklerin içine içine gizlenmiş dikiş iğnelerinin fotoğraflarını paylaşmaya başladı.

Queenland'deki bir dizi marka, ürünlerini market raflarından çekme kararı alırken New South Wales ve Victoria eyaletlerinden birden fazla 'içine iğne gizlenmiş çilek' vakası rastlandı.

Ayrıca Güney Avustralya, Avustralya Başkent Bölgesi ve Tasmanya'da da benzer vakalar görüldü.

Yeni Zelanda'nın önde gelen gıda dağıtımcıları da önlem olarak Avustralya merkezli çilekleri satmayı kesti.

'HALKIN GENELİNE BİR SALDIRI'

Federal Sağlık Bakanı Greg Hunt  olayları 'kötü amaçlı bir suç ve halkın geneline yönelik bir saldırı' olarak niteledi ve ulusal gıda güvenliği kurumunu konuyu araştırması için görevlendirdiğini söyledi.

Queensland Başbakanı Annastacia Palaszczuk  da"Bunun arkasında kim varsa sadece Queensland ve Avustralya'nın geri kalanındaki aileleri riske atmıyor aynı zamanda tüm endüstriyi riske sokuyor" dedi.

Queensland hükümeti de bu olaylardan sorumlu olan kişi ya da kişilerin bulunmasını sağlayacak bilgi verecek olanlara 100.000 Avustralya doları (yaklaşık 450 bin TL) verileceğini de duyurdu.

Queensland polisi de ulusal televizyon ABD'ye yaptığı açıklamada genellikle küçük plastik kaplarda satılan çileklerin içine dikiş iğnelerinin gizlendiğini ve bu eylemin 'açıkça insanları yaralama' amacı taşıdığını belirtti.

'TİCARİ TERÖR EYLEMİ'

Eylemi kimin yaptığı bilinmiyor ancak Queensland Çilek Yetiştiricileri Birliği olaydan 'kızgın bir eski işçinin' sorumlu olabileceğini öne sürdü. 

Queensland Eyaleti Çilek Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Adrian Schultz da  çileklere iğne konulmasını 'milyonlarca dolarlık bir sektörü batıran bir ticari terör eylemi' olarak nitelendirdi

ÇİLEKLERİN TÜKETİLMEDEN ÖNCE KESİLMESİ ÇAĞIRISI YAPILDI

Sağlık yetkilileri tüketicilere satın aldıkları çilekleri yemeden önce kesmeleri uyarısı yaparken, ABC televizyonu plastik kaplarda satılan çilek sepetlerinin fiyatlarında yarı yarıya düşüş olduğunu ve çileklerin üretim maliyetinin altında satılmaya başlandığını duyurdu.

MUZUN İÇİNE İĞNE SAKLAMAYA ÇALIŞAN KADIN YAKALANDI

Çiftçiler ve polis, bazı vakaların taklit olabileceğinden şüpheleniyor.

Bu arada Queensland'de 62 yaşındaki bir kadın  bir süpermarkette bir muza iğne koyarken yakalandı. Kadının 'akıl sağlığı sorunları' olduğu açıklandı. Polis olayı 'münferit vaka' olarak ele aldığını ve girişimin diğer iğne saklama eylemleriyle ilgisi olmadığını vurguladı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da paylaş!

0
1 share

Tepkin Nedir ?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Leader

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Göndereceksin ?
Normal Gönderi
Resim ve video ekleyebileceğiniz düz yazı
Sıralı Liste
Numaralandırılmış sıralı görsel ve metinsel liste
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı